Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Dietetyka - Lista 91 uczelni w Polsce


Dietetyka

Dietetyka to studia przeznaczone dla osób, którym nie straszna chemia ani biologia i które swoją przyszłość zawodową wiążą z pracą z ludźmi. Dowiedz się, na czym polega taka praca i jak przebiega rekrutacja na studia z zakresu dietetyki.

Dietetyka jest nauką medyczną, która dotyczy – krótko mówiąc – żywienia człowieka. Dietetyk zajmuje się przede wszystkim zasadami żywienia; bada produkty żywnościowe, planuje racjonalne sposoby odżywiania, a także wprowadza je i nadzoruje.

Zawód dietetyka nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia – problemy żywieniowe dotykają bowiem coraz szerszego grona osób; coraz więcej mówi się o zdrowym, świadomym odżywianiu; coraz więcej osób zaczyna dbać o swoją kondycję i odpowiednią dietę.

Ponadto podnosi się temat otyłości jako choroby cywilizacyjnej, spowodowanej między innymi brakiem kompetencji żywieniowych. Popularyzacja zdrowego stylu życia, którego elementem jest właśnie odpowiednia dieta, to jedno z zadań przyszłego dietetyka.
Dietetyka


„Z czym to się je?”, czyli o pracy dietetykaDo zadań dietetyka należeć może między innymi ocena stanu odżywienia oraz – w przypadku pacjentów chorych – wzajemnej relacji pomiędzy stosowaną farmakoterapią a dietą, a także określenie wpływu choroby na odżywienie i wpływu stosowanej diety na potencjalne wyniki leczenia.

Ponadto absolwent dietetyki będzie potrafił planować rozmaite diety w zgodzie z obowiązującą klasyfikacją diet, a także racjonalne sposoby żywienia dla grup zróżnicowanych pod względem wieku, płci, zawodu oraz warunków życia.

Co więcej, studia w zakresie dietetyki przygotują absolwenta również do kontrolowania jakości produktów żywieniowych, warunków przechowywania żywności oraz procesu przygotowywania potraw w zgodzie z Hazard Analyzes Critical Control Points – HACCP, to znaczy w zgodzie z systemem Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.

Dietetyk może zajmować się także profilaktyką chorób związanych z odżywianiem, prowadzeniem działań edukacyjnych z zakresu żywienia, a także psychologią żywienia. Tym samym dietetyka powiązana jest ściśle z wieloma dziedzinami, takimi jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia, chemia żywności oraz psychologia.

Program studiów z zakresu dietetykiJako że studia z zakresu dietetyki wymagają rozległej (i gruntownej) wiedzy z wielu dziedzin, program studiów jest rozbudowany. Student dietetyki będzie uczestniczył w zajęciach między innymi z chemii i biochemii, farmakologii i farmakoterapii żywnościowej, interakcji leków z żywnością, toksykologii żywności czy technologii gastronomicznej.

W programie znajdują się także zajęcia z anatomii i fizjologii człowieka, klinicznego zarysu chorób, diagnostyki laboratoryjnej, towaroznawstwa żywności, analizy i oceny jakości żywności, higieny i bezpieczeństwa żywności, żywienia człowieka, dietetyki, dietetyki pediatrycznej, dietoterapii, a także z psychologii, socjologii, ochrony zdrowia i prawa w ochronie zdrowia.

Rekrutacja – najważniejsze informacjeDietetykę studiować można zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich; w trybie dziennym i zaocznym, na większości polskich uczelni państwowych oraz w niemal każdej prywatnej szkole wyższej. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się jednak podjęcie studiów na którejś z uczelni medycznych. Niektóre uczelnie proponują studentom specjalizacje w ramach studiów z zakresu dietetyki.

Aby dostać się na dietetykę, należy z reguły zdać na maturze tak chemię, jak i biologię. Warto zawczasu sprawdzić, jakie oczekiwania względem kandydata ma uczelnia, na której chciałbyś podjąć studia – zmieniają się one niekiedy z roku na rok.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rekrutacja na studia I stopnia w roku akademickim 2013/2014 przebiegać będzie w oparciu o wyniki maturalne właśnie z tych dwóch przedmiotów (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym; wyniki są odpowiednio przeliczane), Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego rekrutuje podobnie.

Z kolei Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rekrutuje tylko na podstawie jednego z przedmiotów (albo biologia, albo chemia), podobnie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a Warszawski Uniwersytet Medyczny – na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z chemii (poziom rozszerzony), z egzaminu ustnego z języka obcego oraz wyników egzaminu z trzeciego przedmiotu (do wyboru: biologia, matematyka lub fizyka z astronomią) na poziomie podstawowym.

Na podstawie wymagań rekrutacyjnych uczelni (ilość przedmiotów) i podanych przez nie wag punktowych (niezbędnych do przeliczenia wyników egzaminów maturalnych na wartość punktową) wyliczana jest ilość punktów, z jaką kandydat przystępuje do rekrutacji. Warto pamiętać, że progi punktowe (a więc najmniejsza liczba punktów, z jaką ostatnia osoba na liście przyjętych zakwalifikowała się na dany kierunek) mają charakter orientacyjny.

Dla przykładu – W roku akademickim 2011/2012 progi punktowe na dietetykę wynosiły:

UM w Gdańsku – 133 punkty;
UM we Wrocławiu – 83 punkty;
SGGW w Warszawie – 68 punktów;
UJ w Krakowie – 143 punkty.

Warto pamiętać, że progi punktowe mają charakter orientacyjny. Bieżące informacje na temat rekrutacji znajdziesz z łatwością na stronach internetowych wybranych uczelni.

Co można robić po dietetyce?Absolwent dietetyki będzie mógł podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, a także w przychodniach żywieniowych specjalizujących się w chorobach metabolicznych i przewodu pokarmowego. Zatrudnienie znajdzie również w zakładach żywienia zbiorowego, między innymi w tych, które dostarczają żywność do szpitali, szkół itp.

Dietetyków zatrudnia się także w instytutach badawczo-naukowych oraz organizacjach konsumenckich, jak również w instytucjach trudniących się kontrolą produktów żywieniowych. Organizacje, których celem jest propagowanie wiedzy o racjonalnym odżywianiu się i profilaktyce chorób żywieniowo-zależnych również potrzebują specjalistów w dziedzinie dietetyki.

Interesującą możliwością jest praca w placówkach sportowych – współpraca ze sportowcami, ale także z osobami, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z aktywnością fizyczną i racjonalnym odżywianiem (np. w klubach sportowych, siłowniach, klubach fitness). Wielu dietetyków prowadzi także prywatne gabinety, do których zgłaszają się po poradę pacjenci z rozmaitymi problemami.

Zanim podejmiesz decyzję...Zanim zdecydujesz się na podjęcie studiów z zakresu dietetyki, powinieneś wiedzieć, że wymagają one określonych predyspozycji. Praca dietetyka będzie wymagać od Ciebie kontaktów z ludźmi w różnym wieku i w różnej kondycji – nierzadko z osobami chorymi. Cechą, którą powinieneś w związku z tym posiadać, jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz empatia.

Powinieneś być również osobą spostrzegawczą i umiejącą w logiczny sposób łączyć ze sobą informacje (aby, na przykład, określone produkty spożywcze dobierać do poszczególnych diet), a także potrafić z łatwością wskazywać na związki przyczynowo-skutkowe. Powinna Cię również cechować odpowiedzialność i konsekwencja – praca dietetyka w wielu przypadkach może zaważyć o ludzkim zdrowiu.

W Twojej pracy istotne będą zmysły smaku i powonienia – dzięki nim będziesz mógł prawidłowo ocenić jakość potraw, które w określony sposób smakują i pachną. Przeciwskazaniem do pracy dietetyka jest dysfunkcja któregoś ze zmysłów, a także nosicielstwo chorób zakaźnych, narkomania, zaburzenia psychiczne, czynna gruźlica płuc lub epilepsja, a także alergie pokarmowe.

Jeśli posiadasz wymienione predyspozycje i nie ma żadnych przeciwskazań, abyś podjął w przyszłości pracę w zawodzie dietetyka, a dodatkowo lubisz chemię i biologię oraz cenisz sobie (i praktykujesz) zdrowy styl życia, to studia z zakresu dietetyki mogą okazać się ciekawą perspektywą.


Red. Barbara Stachnik
Rozwiń

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Dietetyka

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

od 2550 zł od 2550 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) w Łodzi

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) w Łodzi

od 450 zł od 430 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Akademia Humanitas

Akademia Humanitas

od 1700 zł od 1700 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)

Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)

od 2325 zł Dowiedz się więcej
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia (KWSPZ)

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia (KWSPZ)

od 3450 zł od 3450 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Śląska Wyższa Szkoła Medyczna (ŚWSM) w Katowicach

Śląska Wyższa Szkoła Medyczna (ŚWSM) w Katowicach

od 2598 zł od 2285 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula

Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula

od 2800 zł od 2550 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka (WUMed)

Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka (WUMed)

od 1900 zł od 1710 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)

Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)

2 690 Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

od 2700 zł od 3000 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Zdrowia (WSZ) w Gdańsku

Wyższa Szkoła Zdrowia (WSZ) w Gdańsku

od 2300 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie - Akademia Nauk Stosowanych 2700 zł/semestr 2500 zł/semestr
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu 2 500 zł/semestr
Bielska Wyższa Szkoła (BWS) im. Józefa Tyszkiewicza od 2400 zł /Semestr
Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna (NWSM) 3 600 zł / semestr 3 650 zł / semestr
Uniwersytet Opolski 6200 zł/rok