Opinie o uczelniach – co warto wiedzieć zanim zaczniesz czytać opinie?

W poszukiwaniu dla siebie dobrej uczelni czy kierunku studiów bardzo często kierujemy się nie tylko ofertą czy poziomem kształcenia, ale również opiniami, jakie o danej politechnice czy uniwersytecie krążą w przestrzeni publicznej. Zdarza się, że słyszymy opinie, że jedna uczelnia jest bardzo dobra, na drugiej jednak nie warto studiować. Czasem wygłaszane są one przez osoby, które same albo wcale nie studiowały, albo nie miały zupełnej styczności z daną uczelnią. Zanim więc podejmiemy decyzję na podstawie opinii, warto upewnić się, czy dotyczy ona stanu faktycznego, jest aktualna i obiektywna.

Kiedy studiowała dana osoba?



To istotne pytanie, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o aktualnej ofercie, warunkach kształcenia, a nawet o atmosferze na danym kierunku czy wydziale. Miarodajne są opinie osób, które aktualnie są studentami wyższych lat na danym kierunku. Mają one najwięcej do powiedzenia, gdyż ich wiedza jest aktualna i zgodna ze stanem faktycznym. Bez problemu opowiedzą, jak wyglądają zajęcia, jakie są przedmioty do wyboru, a także jacy są wykładowcy. Natomiast opinie kogoś, kto uczelnię ukończył 10 czy 15 lat temu nie powinny być w ogóle brane pod uwagę. Od tamtej pory mogła się prawie zupełnie wymienić kadra wykładowców, z pewnością zmieniły się również plany i programy studiów. Na wielu uczelniach w takim czasie zmienia się również baza lokalowa. Warunki do nauki 15 lat temu mogły być rzeczywiście kiepskie, ale w tym czasie uczelnia mogła wybudować nową siedzibę czy zrobić generalny remont. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak obecnie wygląda kształcenie, zapytajmy studenta danego kierunku lub osobę, która dopiero go ukończyła.

Na jakim wydziale czy kierunku studiowała?

Miarodajne i rzetelne źródła informacji to takie, które są w sercu wydarzeń, a nie dowiadują się o nich z drugiej, trzeciej czy dziesiątej ręki. W taki sposób powstają bowiem nie informacje, a plotki. Jeśli szukamy opinii o interesujących studiach, warto brać pod uwagę wiedzę pochodzącą od tych osób, które konkretny kierunek studiują. Studenci zarządzania, którzy wypowiadają się o kierunku mechanika i budowa maszyn z pewnością nie są dobrym źródłem informacji. Każdy student czy absolwent najlepiej zna własny kierunek studiów, a inne są mu znane jedynie z opowieści czy z widzenia. Nie należy brać pod uwagę opinii osób, które wypowiadają się na temat kierunku, o którym nie mają żadnej wiedzy. Czasem wystarczy zadać kilka szczegółowych pytań, by okazało się, że poza plotkami czy mało konkretnymi opiniami dana osoba nie wie o danym kierunku kompletnie nic. Tym bardziej więc jej opinia nie powinna być dla nas żadnym wyznacznikiem czy wsparciem do podjęcia decyzji edukacyjnej na kolejne lata, a zwykle też na całe życie.

Czego oczekiwała ta osoba?



Opinie na temat studiów wydawane są również przez pryzmat subiektywnych oczekiwań wobec konkretnego kierunku czy drogi kształcenia. Zdarza się, że student oczekuje łatwych i bezproblemowych studiów, a w rzeczywistości musi zderzyć się z dużą ilością nauki, wymagającymi wykładowcami i zajęciami od rana do wieczora. Wtedy z pewnością jego opinia o studiach nie będzie zbyt pochlebna. Zdarza się też sytuacja odwrotna – studenci oczekują od konkretnych kierunków wysokiego poziomu wiedzy i kompetencji, a tymczasem poziom nauki okazuje się dosyć niski. Takie osoby również nie wydadzą pozytywnej opinii o studiach. Choć z pewnością łatwy kierunek może wiele osób właśnie zachęcić do studiowania.

Poziom emocji w chwili pisania opinii

Opinie, jakie wydajemy o kierunkach, uczelniach, ale również o wszelkich innych zjawiskach przepuszczamy przez filtr naszych stanów emocjonalnych czy samopoczucia. Warto więc mieć świadomość, że kierowanie się wyłącznie opiniami nie jest najlepszym pomysłem na podjęcie dobrej decyzji edukacyjnej. Zdarza się, że studenci wydają opinie o uczelni w sytuacji, gdy właśnie oblali egzamin, wykładowca nie pozwolił im poprawić oceny, a w szatni ukradziono im kurtkę. Taka osoba z pewnością w danym momencie nie wyda dobrej opinii o uczelni, gdyż de facto jest zła na cały świat. W emocjach nie myślimy racjonalnie i możemy być mylącym lub fałszywym drogowskazem dla osób, które poszukują rzetelnej i miarodajnej opinie.

Czy warto w ogóle czytać opinie?



Skoro opinie są tak różne, często sprzeczne i pisane pod wpływem emocji, czy w ogóle warto kierować się nimi podczas wybierania kierunku studiów i konkretnej uczelni? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że podejdziemy do tego z dystansem i bez emocji. Przede wszystkim, jedna czy dwie złe opinie o kierunku nie powinny być dla nas drogowskazem. Mogły je pisać osoby w emocjach lub kompletnie nieznające danego kierunku. Jeśli jednak takich opinii znajdujemy i w sieci, i wśród znajomych kilkadziesiąt, wtedy zdecydowanie jest coś na rzeczy. Warto czytać opinie i potraktować je jako wsparcie w podjęciu decyzji o studiowaniu konkretnego kierunku. Nigdy nie należy jednak traktować ich jako jedyne źródło informacji.