Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Historia - Lista 29 uczelni w Polsce


Historia

Studiowanie historii to niesamowita podróż w czasie, która zachwyci każdego pasjonata. I choć mówi się, że dla humanistów nie ma pracy, absolwenci historii dysponują kompetencjami pożądanymi przez pracodawców.

Historia jest nauką humanistyczną i społeczną, która – mówiąc ogólnie – zajmuje się badaniem przeszłości, a ściślej – badaniem działań i wytworów człowieka począwszy od powstania cywilizacji opartej na pisemnym przekazie. Rezultatem badań historycznych jest historiografia, a więc opis dziejów. W pracy historyka istotna jest krytyczna interpretacja minionych zjawisk, która pozwala pewne fakty hisotryczne przedstawić w postaci narracji. Pole zainteresowań szeroko rozumianej historii obejmuje zjawiska czy procesy historyczne w skali globalnej i regionalnej oraz państwowej i lokalnej.

Predyspozycje kandydata



Wybór studiów na kierunku historia powinien być dyktowany zainteresowaniami (historią, kultrą i sztuką) oraz pasją, a także szczerą chęcią zgłębiania wiedzy – nie bez powodu pierwotne znaczenie greckiego słowa „istoria” odnosiło się do poznania i dochodzenia do wiedzy. Adepci historii poznają w toku studiów mnóstwo faktów, przyszły student powinien zatem posiadać dobrą pamięć, między innymi do nazw i dat, ale także umiejętność swobodnego kojarzenia faktów i zestawiania ich ze sobą. W studiowaniu historii przydaje się także znajomość języków obcych, kandydaci na takie studia powinni wobec tego mieć do nich talent.

Organizacja studiów, specjalności



Studia historyczne podjąć można zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach prywatnych. Zgodnie z Deklaracją Bolońską prowadzone są trójstopniowo – na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich (II stopnia) i doktoranckich (III stopnia). Kierunek dostępny jest w trybie stacjonarnym (dziennie) i niestacjonarnym (wieczorowo oraz zaocznie).

W ofercie szkół wyższych pojawiają się coraz to nowsze specjalności, których program studenci historii mogą realizować w ramach studiów I i II stopnia. Bogaty wybór specjalności wpływa pozytywnie na perspektywy zawodowe absolwentów historii, którzy jeszcze kilka lat temu „skazani” byli głównie na pracę w szkole.

Oto przykładowe specjalności oferowane studentom kierunku historia:
- archiwistyka i zarządzanie dokumentacją;
- współczesne systemy zarządzania dokumentacją;
- dokumentalistyka konserwatorska;
- regionalistyka;
- nauczycielska (historia i wiedza o społeczeństwie);
- integracja europejska;
- historia i społeczeństwo;
- rekonstrukcje historyczne;
- turystyka historyczno-kulturowa;
- antropologia historyczna;
- historia w ramach przemysłu rozrywkowego;
- specjalność edytorsko-redaktorska;
- zarządzanie dziedzictwem kulturowym i kulturą historyczną;
- dziedzictwo historyczne regionu;
- edukacja regionalna;
- historia i kultura Żydów w Polsce;
- historia gospodarcza
i inne.

Program studiów



Tak jak w przypadku każdego innego kierunku, również w przypadku historii podstawą dla programu studiów są ramowe treści kształcenia omówione w ministerialnych standardach kształcenia. Oznacza to, że studenci historii, niezależnie od tego, jaką uczelnię wybiorą, będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących tych samych treści.

Na I stopniu studiów będą to: język łaciński, vademecum studiów historycznych, nauki pomocnicze historii, historia starożytna, prahistoria ziem polskich, historia średniowieczna, historia nowożytna, historia XIX wieku, historia XX wieku. Z kolei na II stopniu studiów: statystyka i demografia historyczna, translatorium z języka łacińskiego lub nowożytnego, warsztat naukowy historyka, metodologia historii i historia historiografii.

Istotnym elementem programu studiów będą oczywiście przedmioty realizowane w ramach wybranej specjalności. Dla przykładu – studenci specjalności antropologia historyczna (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) będą uczestniczyć w zajęciach z następujących przedmiotów:
- historia filozofii;
- antropologia;
- historia antropologii historycznej;
- wstęp do antropologii historycznej;
- vademecum antropologa;
- historia codzienności;
- historia władzy;
- kulturoznawstwo;
- wybrane zagadnienia z socjologii;
- historia mówiona;
- techniki pisania i prezentacji;
- historia i media;
- historia wizualna;
- humanistyka, kultura, społeczeństwo;
- historia prywatności;
- historia i pamięć;
- mikrohistoria;
- historia religii i religijności.

Perspektywy zawodowe



Absolwent historii może poszukiwać zatrudnienia adekwatnego do ukończonej specjalności – możliwości jest wiele: państwowe i prywatne instytucje kultury (muzea, domy i centra kultury), organizacje pozarządowe; archiwa i inne instytucje, które zajmują się gromadzeniem i opracowaniem dokumentów (w tym nowoczesne archiwa firm, stowarzyszeń, instytucji państwowych); instytucjach naukowych i badawczych); instytucje zajmujące się edukacją historyczną; placówki oświatowe (szkoły podstwawowe, gimnazja, szkoły średnie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej lub kwalifikacyjnych studiów podyplomowych); wydawnictwa; szeroko rozumiane media; organy administracji rządowej i samorządowej.

Wielu młodych historyków decyduje się także na karierę naukową. Należy pamiętać, że cenną kompetencją absolwenta historii jest łatwość pozyskiwania informacji, przyswajania nowej wiedzy, interpretowania faktów, a także zdolność wnioskowania i określania związków przyczynowo-skutkowych. Rzetelne wykształcenie humanistyczne połączone ze znajomością języka obcego z pewnością ułatwi zawodowy start.

Rekrutacja



Proces rekrutacji na historię przebiega inaczej na poszczególnych uczelniach. Szczegóły dotyczące zasad naboru na I rok studiów I lub II stopnia warto sprawdzić na stronie internetowej wybranej szkoły wyższej. Dla przykładu: na Uniwersytecie Wrocławskim brane sa pod uwagę wyniki matury z historii, języka obcego nowożytnego i trzeciego przedmiotu (do wyboru: język polski, geografia, język łaciński i kultura antyczna, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, matematyka); na Uniwersytecie Łódzkim brane są pod uwagę dwa przedmioty, w tym język obcy nowożytny i – do wyboru ­– historia, WOS, geografia, język polski lub matematyka. Krakowski UJ rekrutuje na podstawie wyników z jednego przedmiotu ­– do wyboru: filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie (uwaga! historii przypisano wyższą wagę wyniku przedmiotowego niż pozostałym przedmiotom).

Red. B. Stachnik
Rozwiń

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Historia

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Akademia Piotrkowska od 2700 zł /Semestr
Uniwersytet Gdański (UG) od 2000 zł /Semestr