Uczelnie z kierunkiem pedagogika w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Pedagogika - Uniwersytet Adama Mickiewicza - Zasady rekrutacji 2022 / 2023
Plan studiów na kierunku pedagogika na Uniwersytecie Adama Mickiewicza
Pedagogika
Limit miejsc: -
Liczba kandydatów na miejsce w ostatnim roku: -
Studia bezpłatne – stacjonarne
Studia płatne:
- Niestacjonarne cena 1950 zł / semestr
Kierunek pedagogika na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu realizowany jest na Wydziale Studiów Edukacyjnych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów ze względu na wysoki poziom kształcenia i wiele możliwości zawodowych, jakie mają absolwenci po ukończeniu studiów. Studia realizowane są dwustopniowo – zarówno na 3-letnich studiach licencjackich, jak i na studiach magisterskich studenci mają do wyboru wiele specjalności zgodnych z ich zainteresowaniami oraz planami zawodowymi.
Specjalności do wyboru
Studenci studiów pierwszego stopnia mogą wybrać jedną z czterech specjalności:
1. Doradztwo zawodowe i personalne – ta specjalność przygotowuje do pracy doradcy zawodowego, uczy, jak pomagać młodzieży i dorosłym w określaniu ich predyspozycji zawodowych.
2.Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza – przygotowuje do pracy z osobami w różnym wieku w placówkach oświatowych, wychowawczych, resocjalizacyjnych. Studenci poznają kompleksową wiedzę z zakresu rozwoju człowieka.
3. Resocjalizacja – specjalność przygotowuje do pracy z osobami skazanymi, zagrożonymi wykluczeniem społecznych lub doświadczającymi trudności w funkcjonowaniu społecznym.
4. Socjoterapia i promocja zdrowia – przygotowuje do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie profilaktyki i edukacji zdrowotnej, socjoterapii oraz zdrowego funkcjonowania.

Perspektywy pracy w Poznaniu po studiach na kierunku pedagogika
Absolwenci pedagogiki znajdą w Poznaniu pracę między innymi w ośrodkach zdrowia, świetlicach i poradniach terapeutycznych, a także w szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych oraz oświatowych. W Poznaniu takich miejsc jest naprawdę sporo, wiele jest też możliwości zatrudnienia dla osób, które po ukończeniu studiów faktycznie dalej chcą realizować się w wyuczonym zawodzie. Mogą również pracować w centrach rehabilitacyjnych czy też ośrodkach zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym. Pedagodzy mogą również po pewnym czasie pracy zawodowej i zdobyciu uprawnień terapeutycznych pracować jako terapeuci oraz zakładać własne praktyki. Osoby, które specjalizują się w resocjalizacji, mogą też pracować w zakładach karnych czy ośrodkach dla trudnej młodzieży. Warto pamiętać, że drogę zawodową po pedagogice często warunkuje specjalizacja, którą wybiera się już na wczesnym etapie kształcenia akademickiego. Na pedagogice specjalizacji jest sporo, dobrze jest więc uważnie ją wybrać na podstawie tego, czym konkretnie chcemy zająć się w przyszłości.