Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb


Najpopularniejsze kierunki studiów w Poznaniu
 

Najpopularniejsze kierunki studiów w Poznaniu

Portal uczelnie.pl corocznie publikuje listę najczęściej wybieranych kierunków studiów w Poznaniu, bazując na informacjach od uczelni o liczbie kandydatów na jedno miejsce. Ranking ten jest dynamiczny i ulega zmianom każdego roku.

Aby uzyskać najświeższe dane dotyczące popularności kierunków studiów w Poznaniu, zapraszamy do odwiedzenia linku ranking popularności kierunków w Poznaniu.

Ostatni ranking wskazuje na wzrost zainteresowania kierunkami takimi jak psychologia i lekarsko-dentystyczny, co świadczy o rosnącej świadomości młodych ludzi w Poznaniu o trendach rynkowych i dążeniu do zdobycia umiejętności poszukiwanych na współczesnym rynku pracy.

 
Nowe kierunki studiów w Poznaniu
 

Najnowsze kierunki studiów w Poznaniu

Reagując na rosnące wymagania rynku pracy oraz ewolucję technologii i społeczeństwa, poznańskie uczelnie nieustannie aktualizują swoją ofertę edukacyjną, wprowadzając nowe kierunki studiów.

W świecie, gdzie zmiany są nieodłącznym elementem, naturalnym procesem jest zamykanie niektórych kierunków i otwieranie nowych.

Aby zapoznać się z najnowszymi propozycjami kierunków studiów przygotowanymi przez uczelnie w Poznaniu, zachęcamy do kliknięcia w link najnowsze kierunki studiów w Poznaniu.

ikonka studia

Lista 121 kierunków studiów - Poznań

st. - stacjonarne, niest. - niestacjonarne

Kierunki studiów w Poznaniu - alfabetycznie

st. - stacjonarne, niest. - niestacjonarne

Kierunki studiów w Poznaniu - tematycznie

ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Poznań

Kierunki studiów w Poznaniu - pytania i odpowiedzi

 • Na jakie kierunki studiów najtrudniej się dostać w Poznaniu?

  Co roku prowadzone są rekrutacje na państwowe i prywatne uczelnie w Poznaniu.
   
  Kandydaci, którzy zdecydują się studiować w stolicy wielkopolski, mają do wyboru wiele różnych, często bardzo wyszukanych kierunków studiów. Jednak nie każdy z nich otrzyma status studenta na upragnionym wydziale. 
   
  Od wielu lat, wciąż na wysokich pozycjach w rankingach, znajdują się takie kierunki jak psychologia, kierunek lekarski, informatyka, automatyka i robotyka, filologia angielska czy też prawo. Są to studia, na które najtrudniej się dostać. Cieszą się one tak ogromną popularnością, że na jedno miejsce jest kilkudziesięciu a często nawet kilkuset chętnych.
 • Na jakie kierunki studiów najłatwiej się dostać w Poznaniu?

  Poznań to miasto, w którym znajduje się wiele uczelni wyższych.
   
  Kandydaci bardzo często przyjeżdżają z odległych stron kraju, a nawet zagranicy. Wśród wielu kierunków, które oferują poznańskie uczelnie są też takie, na które nie aplikuje zbyt wiele osób. Dzięki temu bardzo łatwo można otrzymać miejsce na wybranej uczelni. 
   
  W Poznaniu jednym z nielicznych kierunków, na który nie ma zbyt wielu chętnych jest informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się również studia w trybie eksternistycznym lub niestacjonarnym.
 • Które kierunki studiów są najtrudniejsze w Poznaniu?

  Uczelnie w Poznaniu oferują swoim kandydatom wiele kierunków, na których można zdobyć wartościową wiedzę.
   
  Często są one bardzo oryginalne, ściśle ukierunkowane. Wielu przyszłych kandydatów poznańskich uczelni zadaje sobie pytanie, który kierunek studiów jest najtrudniejszy. 
   
  Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nich wymaga nauki i wytężonej pracy, lecz takie jak prawo, medycyna, architektura, farmacja, ekonomia czy też kierunki techniczne, pochłaniają całą uwagę. Studenci tych kierunków nie tylko muszą uczestniczyć w zajęciach, ale również włożyć sporo pracy w naukę w swoim czasie wolnym. 
   
  Więcej informacji znajdziesz na stronie Najtrudniejsze kierunki studiów.
 • Które kierunki studiów są najłatwiejsze w Poznaniu?

  Oferta studiów na poznańskich uczelniach jest bardzo bogata.
   
  Kandydaci mogą wybierać wśród wielu kierunków na różnych wydziałach. Według powszechnej opinii to prawo i medycyna są trudne, lecz czy pozostałe są dużo łatwiejsze. Czy wymagają one mniejszego nakładu pracy?
   
  Od dawna wiele osób uważa, że pedagogika, teologia, kulturoznawstwo czy europeistyka to bardzo łatwe kierunki. Niestety te osoby bardzo często są w błędzie. Ich wiedza nie jest poparta żadnymi faktami, lecz domysłami i zasłyszanymi opiniami osób, które ze studiowaniem na tych kierunkach nie miały w ogóle styczności.
 • Po jakich kierunkach studiów najwięcej zarobię w Poznaniu?

  Uczniowie, którzy zdali maturę stoją przed trudnym wyborem.
   
  To oni muszą zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać, aby w przyszłości cieszyć się nie tylko z ciekawej, ale również satysfakcjonującej finansowo pracy. Jednym z kryteriów ich wyboru jest poziom zarobków po ich ukończeniu
   
  Wśród wielu kierunków, które pozwalają na znalezienie dobrze płatnej pracy wciąż wysoko w rankingach plasuje się informatyka, kierunki filologiczne, prawo, medycyna, pielęgniarstwo czy też inżynieria biomedyczna i telekomunikacja. Warto zwrócić jednak uwagę, że to właśnie absolwenci studiów technicznych dużo lepiej zarabiają, niż osoby kończące studia na wydziale humanistycznym. 
   
  Więcej informacji znajdziesz w artykule Po jakich kierunkach studiów najwięcej się zarabia w Poznaniu.
 • Po jakich kierunkach studiów najmniej zarobię w Poznaniu?

  Wybierając studia zapewne niejedna osoba zastanawia się, który kierunek będzie najlepszy.
   
  Wielu kandydatów decyduje się na rozwój swoich zainteresowań, jednak spora część przyszłych studentów zwraca uwagę również na zarobki i możliwość znalezienia dobrej pracy.
   
  Osoby, które realizują swoje pasje i marzenia często muszą liczyć się po studiach z dużo niższą pensją. Wśród kierunków, po których można niewiele zarobić jest: politologia, filologia polska, filozofia, a także geografia, bibliotekoznawstwo czy socjologia. Dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór, by później nie żałować podjętej decyzji.
 • Które kierunki studiów w Poznaniu są przyszłościowe?

  Kandydaci, którzy szukają studiów z przyszłością powinni zapoznać się ofertą poznańskich uczelni. To one zachęcają młodych ludzi do zainteresowania się informatyką, nowoczesnymi technologiami. Absolwenci tych kierunków są dziś najbardziej poszukiwani na rynku pracy. 
   
  Co w konsekwencji wiąże się ze znalezieniem dobrej i dobrze płatnej posady. Jednak nie tylko studenci kierunków technicznych mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobi.
   
  Na studiach humanistycznych coraz większą popularnością cieszy się psychologia i pedagogika. Najczęściej poszukiwane są osoby do pracy z dziećmi autystycznymi i niepełnosprawnymi. 
   
  Aby dowiedzieć się więcej sprawdź artykuł Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe.
 • Które kierunki studiów w Poznaniu są najdroższe?

  Poznań to miasto, w którym jest wiele państwowych i prywatnych uczelni. Pomimo dostępności wielu kierunków wciąż pojawiają się osoby, które na studia dzienne się nie dostały. 
   
  Kandydaci ci mogą poczekać rok i podjąć pracę lub zdecydować się na studia w trybie niestacjonarnym. Do wyboru jest bardzo dużo kierunków, każdy odnajdzie coś dla siebie. Osoby, które nie dostały się na studia dzienne, a chcą spełnić swoje marzenia o medycynie czy też prawie to niestety, ale muszą zapłacić za swoją edukację.
   
  Które kierunki studiów są najdroższe? Wśród kierunków, które plasują się wysoko w czołówce jest medycyna, prawo czy stomatologia.
   
  Aby zobaczyć jak dokładnie wyglądają koszta studiów w Poznaniu, sprawdź Ranking najdroższych kierunków studiów w Poznaniu.
 • Po których kierunkach studiów najłatwiej znajdę pracę?

  Największym zmartwieniem wielu absolwentów jest znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Spora część osób pracuje na własny rachunek, jednak jest też duża grupa ludzi, którzy szukają zatrudnienia na tradycyjnym, stabilnym etacie.
   
  Wybór jest trudny, jednak od kilku lat najłatwiej pracę znaleźć po informatyce, automatyce i robotyce oraz kierunkach związanych z nowoczesnymi technologiami.
   
  Przeglądając rankingi warto zwrócić uwagę, że dużo większe szanse na dobrą pracę mają absolwenci studiów technicznych, w przeciwieństwie do osób kończących wydział humanistyczny. 
   
  Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz artykuł Po jakich kierunkach studiów najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu.
 • Na które kierunki studiów prowadzony jest nabór zimowy w Poznaniu?

  Poznańskie uczelnie są otwarte na nowych kandydatów. Dlatego w wielu z nich prowadzone są zimowe nabory. Nie tylko na studiach drugiego stopnia, ale również pierwszego. 
   
  Na Uniwersytecie Poznańskim można aplikować między innymi na studia I stopnia na teologię, prawo, psychologię oraz pedagogikę szkolną i wczesnoszkolną. Osoby, które chcą podjąć studia II stopnia mogą podejść do rekrutacji na przykład na architekturę czy lotnictwo. 
   
  Nie tylko UAM prowadzi zimową rekrutację, ale również Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Poznańska, a nawet Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.
   
  Więcej dowiesz się z artykułu o Naborze zimowym na uczelniach w Poznaniu.

Jakie kierunki studiów są w Poznaniu?

Na poznańskich uczelniach masz do wyboru 131 kierunków studiów.

Jeżeli interesuję Cię informacja które kierunki studiów są najchętniej wybierane przez kandydatów, zobacz ranking najbardziej popularnych kierunków w Poznaniu, a jeśli chcesz zapoznać się ze świeżo dodanymi do oferty poznańskich uczelni kierunkami, wejdź na nowe kierunki studiów w Poznaniu.

Najczęściej w ofercie edukacyjnej Szkół Wyższych w Poznaniu znajdują się:

 

Zarządzanie - na 15 uczelniach możesz studiować zarządzanie w Poznaniu


Dla kogo są studia na kierunku zarządzanie?

Zarządzanie to kierunek studiów dla osób zainteresowanych przywództwem. Dobrze jest jeżeli kandydaci na studia na tym kierunku mają analityczny umysł i lubią nauki ścisłe. Jest to również dobry wybór dla ludzi którzy posiadają sporą porcję pewności siebie.

Przywództwo nie jest łatwym zadaniem, a należy wyjść z założenia, że w przyszłości nasi współpracownicy częściej będą nam utrudniać nasze zadania niż ułatwiać. W trakcie procesu nauki student będzie rozwijał wiele kompetencji miękich. Dzięki temu w trakcie kariery będzie realizował swoje cele nie zrażając do siebie zespołu.

Cechami wymaganymi w tym zawodzie będzie:

 • umiejętność planowania,
 • wielozadaniowość,
 • odpowiedzialność.

Kierunek zarządzanie w Poznaniu jest realizowany na wielu specjalnościach, na przykład:

 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • zarządzanie środowiskiem,
 • zarządzanie Państwem.

Bezpłatnie możemy studiować zarządzanie w Poznaniu na 3 uczelniach publicznych: Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska.

Jeśli interesuje Cię ten temat to przeczytaj artykuł - Czy warto być menagerem?

 

Informatyka - na 7 uczelniach możesz studiować informatykę w Poznaniu


Dla kogo są studia na kierunku informatyka?

Zdecydowanie nie są to studia dla humanistów. Jeśli chcesz w przyszłości zostać informatykiem powinieneś posiadać umysł ścisły. Informatyk to osoba, która wykorzystuje logiczne i analityczne myślenie, a także kreatywność i wyobraźnię techniczną. Nie są to łatwe studia, także wybierając się na nie musimy się liczyć z dużą ilością pracy.

Jeśli w szkole średniej nie miałeś dużych problemów z przedmiotami ścisłymi to informatyka może się okazać bardzo dobrym wyborem. Na pewno będziesz musiał się wykazać dużą dozą cierpliwości i pracowitośći wybierając ten kierunek. Aktualnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na usługi informatyczne, także nie będziesz maił problemów ze znalezieniem pracy.

Kierunek informatyka w Poznaniu realizowany jest na kilku specjalizacjach:

 • informatyka gier komputerowych,
 • informatyka i cyberbezpieczeństwo,
 • informatyka analityczna,
 • informatyka stosowana.

Bezpłatnie możemy studiować informatykę w Poznaniu na 4 uczelniach publicznych: Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej - Na czym polega praca programisty, jakie są zalety i wady takiej pracy to przeczytaj artykuł - Jak zostać programistą?  

 

Turystyka – na 7 uczelniach możesz studiować turystykę w Poznaniu


Dla kogo są studia na kierunku turystyka?

Turystyka stanowi kierunek studiów kierowany w głównej mierze do osób zainteresowanych podróżowaniem i organizowaniem wypoczynku dla innych osób. Kandydaci powinni wykazywać się chęcią rozmowy z innymi osobami, zamiłowaniem do podróży oraz umiejętnościami organizacyjnymi.

Sama turystyka to niezwykle specyficzna branża. Stale zmieniają się trendy wśród podróżujących i z tego też powodu osoby pracujące w tym sektorze powinni stale śledzić branżę. Bardzo ważne jest także zrozumienie potrzeb osób, które chcą wybrać się na wyjazd, aby zaproponować im kierunek, który będzie w stanie spełnić oczekiwania. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na wielu klientów, którzy chętnie będą korzystali z ich usług.

Ważne cechy w zawodzie to:

 • umiejętność słuchania,
 • nienaganna aparycja,
 • kompetencje miękkie,
 • zdolności organizacyjne.

Niektóre z dostępnych specjalności na kierunku turystyka w Poznaniu to:

 • hotelarstwo,
 • obsługa ruchu lotniczego,
 • animacja czasu wolnego.

W Poznaniu można bezpłatnie studiować turystykę na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

Jeśli chcesz dowiedziec się więcej na temat studiowania turystyki, przeczytaj ten artykuł - Czy warto studiować turystykę i rekreację?

 

Psychologia – na 7 uczelniach możesz studiować psychologię w Poznaniu


Dla kogo są studia na kierunku psychologia?

Studia na kierunku psychologia są kierowane do osób, które pragną nieść pomoc dla innych. Psychologia to kierunek pozwalający na zdobycie kompetencji niezbędnych do zrozumienia innych osób i tym samym niesienia im pomocy. Bardzo ważne jest, aby kandydaci mieli szczerą chęć udzielania pomocy innym osobom i wykazywały się wysoką empatią.
Rynek pracy stale poszukuje nowych psychologów, którzy będą w stanie pracować z pacjentem. Dlatego też absolwenci tego kierunku nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia, a także mogą prowadzić własne gabinety psychologiczne, w których będą świadczyć pomoc dla osób z różnymi problemami.

Ważne cechy w zawodzie psychologa:

 • komunikatywność,
 • empatia,
 • umiejętność słuchania,
 • odporność na stres.

Niektóre dostępne na kierunku psychologia w Poznaniu specjalności to:

 • psychologia biznesu i coaching,
 • psychologia kliniczna,
 • peuropsychologia,
 • psychoterapia.

Bezpłatne studiowanie psychologii w Poznaniu jest możliwe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, który prowadzi kierunek w formie jednolitych studiów magisterskich.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o studiowaniu psychologii, zajrzyj do tego artykułu - Czy warto iść na studia psychologiczne? 4 mniej oczywiste korzyści

 

Prawo – na 6 uczelniach możesz studiować prawo w Poznaniu


Dla kogo są studia na kierunku prawo?

Prawo to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Kierunek ten kierowany jest do osób, które pragną zdobyć wiedzę prawniczą, którą następnie można będzie wykorzystać w pracy zawodowej. Kierunek studiów kierowany jest do osób, które sprawdzają się w naukach humanistycznych i wykazują się wysoką cierpliwością do nauki. Materiału do przyswojenia na studiach jest bowiem naprawdę dużo.

Sama praca prawnika nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z koniecznością posiadania sporej wiedzy, odpornością na stres oraz wysoce rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. W trakcie studiów umiejętności te można doskonalić, a przy tym zdobywać specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa.

Cechy wymagane w zawodzie prawnika to:

 • dokładność,
 • cierpliwość,
 • wielozadaniowość,
 • odporność na stres,
 • komunikatywność.

Niektóre dostępne na kierunku prawo w Poznaniu specjalności to:

 • kryminalistyka,
 • prawo budowlane,
 • prawo korporacyjne,
 • prawo cyberprzestrzeni i nowych technologii.

Prawo w Poznaniu bezpłatnie można studiować na 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Adama Mickiewicza. Kierunek realizowany jest w formie jednolitych studiów magisterskich.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami prawniczymi, możesz przeczytać ten artykuł - Czy prawo to trudny kierunek studiów?