Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Inżynieria materiałowa - Lista 20 uczelni w Polsce

Zobacz listę

Inżynieria materiałowa

Studia na kierunku „inżynieria materiałowa” są ciekawe, a przyszłość zawodowa absolwentów – pewna. Nie bez powodu kierunek ten określa się mianem "przyszłości gospodarki"!

Inżynieria Materiałowa to interdyscyplinarna (łącząca w sobie między innymi chemię, fizykę, mechanikę i informatykę), dynamicznie rozwijająca się dziedzina techniki. W kręgu jej zainteresowań leży struktura, własności, zastosowanie oraz technologia wytwarzania materiałów. Stanowi bez wątpienia fundament nowoczesnego przemysłu – między innymi dlatego, że innowacyjność materiałów warunkuje rozwój cywilizacji technicznej. Inżynieria materiałowa, jako kierunek studiów, kształci specjalistów z zakresu świadomego projektowania materiałów, ich wytwarzania oraz nadawania im oczekiwanych cech użytkowych. Przygotowuje absolwentów do podjęcia pracy w wielu sektorach nowoczesnego przemysłu.

Inżynieria materiałowa – dla kogo?

Kandydaci na studia z zakresu inżynierii materiałowej powinni posiadać określone predyspozycje. Od przyszłych inżynierów wymaga się między innymi łatwości w przyswajaniu wiedzy matematycznej, fizycznej i technicznej, dokładności i spostrzegawczości. Podczas studiów przyda się również dobra pamięć i wyobraźnia przestrzenna. Z kolei zamiłowanie do rutyny i awersja do nowości dyskwalifikuje potencjalnych kandydatów – zarówno na studiach (np. podczas realizacji zaliczeniowych projektów), jak i w pracy zawodowej niezbędna okaże się specyficzna, techniczna kreatywność.

Organizacja studiów. Specjalności

Inżynierię materiałową studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie). Studia na takim kierunku prowadzone są głównie przez politechniki, pojawiają się jednak także w ofercie uczelni prywatnych. Studia inżynierskie (I stopnia) trwają nie krócej niż 7 semestrów, a studia magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.Polskie uczelnie techniczne prowadzą ten kierunek z wieloma specjalnościami, takimi jak:- technologie wytwarzania materiałów inżynierskich;- inżynieria i technologia polimerów;- metalurgia i korozja metali;- materiały konstrukcyjne;- inżynieria spajania materiałów;- materiałoznawstwo metali nieżelaznych;- materiały funkcjonalne;- mikro- i nanotechnologie materiałowe;- biomateriały i kompozyty;- kompozyty i tworzywa sztuczne;- wspomaganie komputerowe w inżynierii materiałowej;- materiały i handeli inne.

Program studiów

Program studiów na kierunku „inżynieria materiałowa” jest – ze względu na wspomnianą interdyscyplinarność – urozmaicony. Co ważne, wiele przedmiotów prowadzonych jest w formie zajęć praktycznych (ćwiczeń czy laboratoriów). Na studiach I stopnia studenci uczestniczyć będą w zajęciach kształcących między innymi w zakresie:- matematyki;- fizyki;- chemii;- informatyki i komputerowego wspomagania prac inżynierskich;- nauki o materiałach;- materiałów inżynierskich;- projektowania materiałowego i komputerowej nauki o materiałach;- metodyki badania materiałów;- technologii procesów materiałowych;- mechaniki technicznej, pękania i wytrzymałości materiałów;- projektowania inżynierskiego i grafiki inżynierskiej;- termodynamiki technicznej;- elektrotechniki i elektroniki;- zintegrowanych systemów zarządzania.Z kolei program ramowy studiów II stopnia uwzględnia treści z zakresu komputerowego wspomagania w inżynierii materiałowej; kształtowania własności materiałów inżynierskich; zaawansowanych metod badania materiałów; projektowania i wytwarzania materiałów inżynierskich; zarządzania produkcją, usługami i personelem. Program studiów – zarówno inżynierskich, jak i magisterskich – składa się jednak nie tylko z przedmiotów obowiązkowych, ale także z przedmiotów realizowanych w ramach specjalności oraz przedmiotów fakultatywnych.

...I co dalej?

Absolwenci „inżynierii materiałowej” znajdują zatrudnienie w różnych sektorach przemysłu; wszędzie tam, gdzie innowacyjność materiałów odgrywa istotną rolę (między innymi w przemyśle budowlanym, maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, ale również w przemyśle medycznym i biomedycznym). Miejsca pracy czekają nie tylko w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale także w mniejszych firmach, jednostkach naukowo-badawczych, biurach projektowych i w instytucjach zajmujących się doradztwem technicznym.

Rekrutacja

W rekrutacji na kierunki techniczne, a do takich zalicza się „inżynieria materiałowa”, uwzględnia się zazwyczaj wyniki maturalne z przedmiotów ścisłych. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, w końcu na studia inżynierskie wybierają się głównie tak zwani ścisłowcy. Każda z uczelni ustala własne zasady naboru, w tym ilość przedmiotów branych pod uwagę w tworzeniu rankingów. Politechnika Warszawska, uznana najlepszą uczelnią techniczną 2013 r., kwalifikuje kandydatów do przyjęcia na studia I stopnia z zakresu inżynierii materiałowej, uwzględniając wyniki z trzech przedmiotów: matematyki, języka obcego nowożytnego i przedmiotu do wyboru (fizyka, chemia, informatyka lub biologia). Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie tworzy listę przyjętych na podstawie wyników z dwóch przedmiotów – języka obcego nowożytnego i przedmiotu głównego (do wyboru: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia lub geografia). W rekrutacji na studia II stopnia uwzględnia się przede wszystkim ocenę z dyplomu i średnią uzyskaną podczas studiów inżynierskich. Red. B. Stachnik

Studia Inżynieria materiałowa - opinie

Lista uczelni na kierunku Inżynieria materiałowa

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Zielonogórski (UZ)
Politechnika Częstochowska (PCZ)
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski (UR)
Politechnika Śląska (PŚ)
WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA (WAT) im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)
Politechnika Poznańska (PP)
Politechnika Wrocławska (PWR)
Uniwersytet Bielsko-Bialski
Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ)
Politechnika Warszawska (PW)
Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW)
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (ZUT) w Szczecinie
Politechnika Łódzka (PŁ)
Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Zamiejscowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) w Stalowej Woli

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Inżynieria materiałowa

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW) od 5400 zł /Semestr
Uniwersytet Bielsko-Bialski od 2500 zł /Semestr