Uczelnie z kierunkiem dietetyka w Warszawie
Chcesz studiować dietetykę w Warszawie? Sprawdź już dziś, które uczelnie oferują ten kierunek! Zapoznaj się z listą przygotowaną przez naszą redakcję.
Zgodnie z definicją, dietetyka to nauka medyczna, której głównym przedmiotem jest racjonalne żywienie człowieka. Dietetyka łączy wiedzę z zakresu biologii, biochemii, fizjologii, patofizjologii, medycyny klinicznej, technologii żywności, technologii gastronomicznej oraz profilaktyki zdrowotnej.
Zajmuje się badaniem roli składników pokarmowych w przemianie materii i energii zarówno na poziomie komórek, narządów, układów, jak i całego organizmu. Wyniki tych badań umożliwiają wskazanie zagrożeń, jakie wynikają z niewłaściwego odżywiania, a także określenie zasad sprzyjających utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.
Studia z zakresu dietetyki można podjąć w Warszawie na kilku uczelniach; tak państwowo, jak i prywatnie. Dla osób zainteresowanych tym kierunkiem przygotowaliśmy krótkie podsumowanie warszawskich uczelni.
Państwowe uczelnie w Warszawie
→Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oferuje kandydatom na studia kierunek dietetyka. Są to studia I (licencjackie) i II stopnia (magisterskie), prowadzone w trybie stacjonarnym (dziennie) oraz niestacjonarnym (zaocznie).
Studenci na III roku studiów licencjackich wybierają jeden z dwóch modułów specjalizacyjnych: dietetyczno-żywieniowy lub dietetyczno-technologiczny.
Ten sam wydział SGWW oferuje również zbliżony tematycznie kierunek studiów żywienie człowieka i ocena żywności; są to studia I stopnia (inżynierskie) i II stopnia (magisterskie).
→Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oferuje studia na kierunku dietetyka zarówno na poziomie studiów licencjackich (w trybie stacjonarnym), jak i magisterskich (stacjonarnie i niestacjonarnie).
Prywatne uczelnie w Warszawie
→Wyższa Szkoła Rehabilitacji
Ta prywatna uczelnia w Warszawie oferuje kandydatom kierunek dietetyka. Są to studia licencjackie, trwające 3 lata. Studia prowadzone są w trybie niestacjonarnym i wiążą się z opłatami – rok studiów koszuje 4700 złotych.
→Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji
Uczelnia ma w swojej ofercie studia licencjackie na kierunku dietetyka. Są to studia dostępne w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studenci mają do wyboru jedną z dwóch specjalności: dietetyka dla osób aktywnych fizycznie lub poradnictwo dietetyczne. Rok studiów na dietetyce kosztuje 4600 złotych.
→Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych
To kolejna szkoła wyższa w Warszawie, w której ofercie znajdują się studia na kierunku dietetyka. Są to stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie. Studenci mogą specjalizować się w jednym z dwóch obszarów: poradnictwo żywieniowe lub psychodietetyka. Rok nauki na tym kierunku to koszt 4 tysiące złotych na studiach stacjonarnych i 3600 złotych na studiach niestacjonarnych.
→Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
W ofercie dydaktycznej tej uczelni również znajdują się studia z zakresu dietetyki – licencjackie studia stacjonarne i niestacjonarne. Studenci wybierają w toku nauki jedną z następujących specjalności: poradnictwo żywieniowe, psychodietetyka, dietetyka. Opłata za studia stacjonarne wynosi 5 tysięcy złotych rocznie, a za studnia niestacjonarne – 4 tysiące złotych.
Rekrutacja na dietetykę
Większość uczelni oferujących dietetykę rekrutuje na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów takich jak biologia i chemia. Przyjrzyjmy się szczegółowo zasadom rekrutacji na dietetykę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Oto jak wygląda rekrutacja na stacjonarne studia licencjackie:
Źródło: http://www.wum.edu.pl/files/dokumenty/uchwaly-senatu/2016/uchwala_senatu_42-2016_zalacznik_zalacznik_4.pdf
Jeśli zaś chodzi o studia magisterskie, to kandydaci na Warszawski Uniwersytet Medyczny muszą być absolwentami studiów licencjackich na tym samym kierunku. Rekrutacja będzie przebiegać w oparciu o sumę punktów uzyskanych za:
Źródło: http://www.wum.edu.pl/files/dokumenty/uchwaly-senatu/2016/uchwala_senatu_42-2016_zalacznik_zalacznik_4.pdf
Program studiów na kierunku dietetyka
Studenci dietetyki będą uczestniczyć w wykładach, między innymi, z następujących przedmiotów:
•anatomia człowieka,
•fizjologia człowieka,
•biochemia ogólna i żywności,
•kwalifikowana pierwsza pomoc,
•kliniczny zarys chorób,
•podstawy genetyki,
•podstawy farmakologii,
•podstawy dietetyki,
•interakcje leków z żywnością,
•poradnictwo dietetyczne,
•psychologia żywienia,
•socjologia żywienia,
•etyka,
•prawo w ochronie zdrowia.
Autor: Joanna Litwnik