Jeśli rozważasz wybór kierunku studiów związanego ze zdrowym odżywianiem i Dietetyką, to tutaj dostarczymy Ci kluczowych informacji, które mogą ułatwić Ci podjęcie tej istotnej decyzji.
Rozumiemy, że wybór odpowiedniego kierunku studiów oraz uczelni może być wyzwaniem, dlatego wierzymy, że prezentowany tekst to cenne źródło informacji, które będą dla Ciebie przydatne w procesie wyboru odpowiedniego kierunku.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Dietetyka w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu - rekrutacja dla kandydatów na studia z dietetyki odbywała się w dniach: 01.06 - 17.07 i zakończyła się na pierwszej turze.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - rekrutacja na Dietetykę na UP w Poznaniu zakończyła się 14.07. Organizowano również dodatkową turę rekrutacyjną na kierunki z pozostałymi wolnymi miejscami.
Uczelnie z kierunkiem Dietetyka w Poznaniu -
Poznań, jako jedno z lepszych centrów naukowych w Polsce, stwarza dla ambitnych studentów nieograniczone możliwości kształcenia, również w dziedzinie Dietetyki i nauk o zdorwym żywieniu. Niemniej jednak, wybór właściwej uczelni to wyzwanie, które warto dokładnie przemyśleć.
Dlatego też, aby lepiej poznać infrastrukturę, programy nauczania oraz kompetentną kadrę pedagogiczną, warto wykorzystać okazje związane z organizowanymi dni otwartymi. Co równie ważne, aby uzyskać pełniejszy obraz procesu studiowania na danym kierunku, sugerujemy zapoznanie się z recenzjami i opinią obecnych studentów oraz absolwentów.
Czy warto studiować Dietetykę?
Ile zarabia osoba po Dietetyce w Poznaniu?
Przeciętne zarobki dietetyków w Polsce są uzależnione od stażu pracy i doświadczenia. Początkujący dietetycy mogą oczekiwać zarobków wynoszących średnio od 2500 do 8000 złotych brutto miesięcznie. Zwiększone wynagrodzenie zazwyczaj idzie w parze z dłuższym doświadczeniem zawodowym.
Warto podkreślić, że wynagrodzenia w dziedzinie dietetyki różnią się także od formy pracy, ponieważ absolwenci mogą rozpocząć prywatną praktykę. Niemniej jednak, istotnym czynnikiem wpływającym na poziom zarobków jest specjalizacja oraz poziom doświadczenia zawodowego osoby pracującej w tym obszarze.
Będąc na magisterce miałam dużo powtórek z licencjatu, wiele się rzeczy powieliło. Tego kierunku raczej nie polecam. Uczelnia nie przejmuje się potrzebami studentów. Uciążliwe są nagminne zmiany w planie, przez co student nie może nic zaplanować. Wykładowcy są bardzo różni - jedni idą z duchem czasu i widać, że odświeżają wiedzę nieustannie. Z kolei inni, “starej daty” niekoniecznie. Wybór mieszkań w Poznaniu jest spory, choć do najtańszych to miasto nie należy. Nie wiem jak z akademikami, bo aktualne wynajmuję kawalerkę. Drugi raz uczelni bym nie wybrała. Dla mnie za dużo powtórek i dużo niepotrzebnych przedmiotów.
Mi studiuję się tutaj dobrze. Mocną stroną tej uczelni sa sami studenci. Ja trafiłam na mega towarzystwo i jestem bardzo zadowolona. Wykładowcy sa naprawdę rózni, ąle też wśród wykładowców są super osoby. Mamy na przykład zajęcia na basenie. Jak ktoś nie umie to może się nauczyć pływać, jeśli umie to podszkolić technikę. Niby po co dietetyki nauka pływania, ale z drugiej strony patrząc to trochę ruchu nie zaszkodzi. Ogólnie to jestem zadowolona z mojego wyboru i muszę szczerze przyznać, że nieżle mi się tu studiuję
Byłam tu na studiach I stopnia na Dietetyce i obroniłam się na 5. Teraz jestem na UR, bo przeniosłam się do innego miasta. Pierwszy rok nauki dość mocno teoretyczny, sporo zajęć to przedmioty ogólne, mało fajne Czułam się jak w liceum , ale to chyba wszędzie tak jest na początku.Póxniej juz tak nie jest. Wiedza zaczyna się bardziej praktyczna. Jak dla mnie na plus to to, że jest wielu młodych wykładowców, ale z praktyką.Lubiłam pracownia gastronomiczna czy analizę jakości żywności w laboratorium. Jeśli się zastanawiacie to numerem jeden jest dietetyka w sporcie - dr Ewa to super kobieta!
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do prowadzonych zajęć z dietetyki.Kończę studia I stopnia. Tak jak wspomniano wcześniej polecam dr. Ewę. Złota kobieta, zawsze pomocna, potrafi dobrze tłumaczyć, wymagająca, ale przynajmniej wiem, że coś umiem ;-) Studiowałam zaocznie. Zajęcia czasem zdarzały się w piątki popołudniu, ale to tylko wtedy gdy było na roku dużo grup i już nie mieli jak rozłożyć ćwiczeń jakiejś grupie ,zawsze można odrobić ćwiczenia z inną grupą która ma w sobotę lub niedziele:
jeśli chodzi o opinię na temat studiów, to jest pozytywna, choć na pewno część zajęć mogłaby być pomyślana inaczej/wymieniona na inne. Akurat ja studiowałam podyplomowo - raczej hobbystycznie bez zamiaru podjęcia pracy w zawodzie dietetyka, jeśli więc chodzi o perspektywy otrzymania pracy po studiach, to trudno mi się wypowiedzieć.
Na pewno dużym plusem uczelni jest otwartość na propozycje i sugestie studentów - miałam wrażenie, że nasze uwagi posłużą kolejnym rocznikom. Jestem bardzo zadowolona. To jest mala szkola, wszyscy sie znają co wiele ulatwia
Szkola jest bardzo dobrze przygotowana pod wzgledem materialow
Jest duzo zajec praktycznych
Prowadza wiele dodatkowe szkolen
I to za darmo
uczelnia jest naprawdę godna polecenia. Zaraz kończę mgr. Czy jest perspektywa pracy? Jakaś jest ale trudno mi powiedzieć czy za 3-5 lat będzie tak samo. Rynek jest dość przesycony i trzeba mieć na siebie pomysł, angażować się. Z reguły wśród znajomych tym którym bardzo zależało i dużo pracują udaje się znaleźć pracę w zawodzie, czasem jeszcze przed ukończeniem studiów. Teraz jestem na stażu z dotacji- inicjatywa z naszej uczelni, mamy dwa takie programy i można znaleźć fajny płatny staż na ostatnim roku.
Co odrzuca na tej uczelni to baaardzo prlowskie podejście do wszystkiego większości pracowników i wykładowców. Może to się zmieni bo mamy naprawdę spoko kierownika działu instytutu żywienia człowieka-wlasnie, jesteśmy teraz
ja byłam na zaocznych wiec nie wiem czy na zwykłych jest tak samo. Zapewne bardzo się od siebie różnią. Perspektywy znalezienia pracy ,cóż w Poznaniu każdy z chłopaków który studiował ze mną świetnie się rozwinął (trener personalny). Ja nie szukałam pracy wiec tutaj się nie wypowiem. Na pewno nie będę pracować dla kogoś, jak już to własny interes. (Dietetyk) szkola bardzo fajna, przyjazna . Wykładowcy są różni , wiadomo.
Tak po za tym to chyba ok. Nie zdarzyło mi się nigdy bardzo narzekać :)
Poziom oceniam na średni. Na pewno państwowa lepiej wyglada na papierze. Ale jako na licencjat to jest naprawdę super, dużo praktyki.
Pójście na ten kierunek powinno wynikać z pasji do tego wtedy jest dużo łatwiej
S - stacjonarne (dzienne),Online - zdalne,NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne, *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku
Studia Dietetyka w Poznaniu - pytania i odpowiedzi
Jak długo trwają studia na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Dietetyka w Poznaniu to studia realizowane w dwóch trybach:
Studia licencjackie – inaczej określane jako studia I stopnia. Trwają 3 lata i są podzielone na 6 semestrów. Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Studia przeznaczone są dla absolwentów szkół średnich, którzy dopiero rozpoczynają edukację.
Studia magisterskie – inaczej określane jako studia II stopnia. Trwają 2 lata i są podzielone na 4 semestry. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra. Studia skierowane są do osób, które ukończyły studia I stopnia na kierunku dietetyka bądź pokrewnym.
Ile kosztują studia na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Dietetykę można studiować w Poznaniu nieodpłatnie w formie stacjonarnej na uczelniach publicznych.
Można jednak zdecydować się również na ofertę uczelni niepublicznych oraz studiowanie w formie stacjonarnej, które wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat.
Przykładowe ceny na poszczególnych uczelniach dla kierunku dietetyka prezentują się następująco:
Na których uczelniach możemy studiować dietetykę stacjonarnie w Poznaniu?
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka wzbudzają spore zainteresowanie wśród absolwentów szkół średnich. W Poznaniu dostępna jest bogata oferta edukacyjna, która daje możliwość studiowania zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Uczelnie publiczne, które pozwalają studiować stacjonarnie to:
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego,
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Swoją ofertę przygotowały także uczelnie niepubliczne, do których należą m.in.:
Na których uczelniach możemy studiować dietetykę niestacjonarnie w Poznaniu?
Studia niestacjonarne są świetnym wyborem dla osób pracujących i chcących się dokształcić, ale także osób, które chcą połączyć edukację ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. W Poznaniu dietetykę niestacjonarnie można studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Uczelnie publiczne, które oferują kierunek dietetyka w formie niestacjonarnej to:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.
Uczelnie niepubliczne, które pozwalają studiować dietetykę niestacjonarnie to:
Wyższa Szkoła Unii-Terra w Poznaniu,
Wyższa Szkoła Bankowa,
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa.
Jakie są specjalizacje na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Studia na kierunku dietetyka mogą być realizowane na wielu specjalnościach. Pozwalają one na rozwój kompetencji w poszczególnym kierunku i pozwalają na znalezienie zatrudnienia w specjalistycznej dziedzinie.
W ofercie poznańskich uczelni można znaleźć wiele różnorodnych specjalności, które pozwalają na rozwój różnorodnych kompetencji. Warto już w trakcie studiów odpowiednio wybrać specjalność, aby w przyszłości móc realizować się w interesującym kierunku.
Najpopularniejsze z oferowanych w Poznaniu specjalności to:
Dietoprofilaktyka i dietoterapia,
Dietetyka sportowa,
Profilaktyka żywieniowa w aktywności fizycznej.
Czego się nauczysz i jakich przedmiotów możesz się spodziewać na studiach na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Studia na kierunku dietetyka są w głównej mierze nastawione na kształcenie osób, które w przyszłości będą miały zająć się pracą w charakterze dietetyka i doradztwem żywieniowym.
Z tego też powodu sam program studiów został opracowany w taki sposób, aby studenci mogli zdobyć rozległą wiedzę z obszaru mikrobiologii, anatomii, zagadnień chemicznych, technologii gastronomicznej i wielu innych.
Przedmioty, z którymi można się spotkać w trakcie studiów to m.in.:
Czy znajdę pracę po studiach na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że szanse na znalezienie zatrudnienia w dużym stopniu zależą od posiadanych kompetencji i zdobytego w trakcie studiów doświadczenia. Dużo zależy również od posiadanych predyspozycji.
W celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy warto odpowiednio podejść do samej edukacji i już w trakcie studiów starać się o odbywanie różnego rodzaju praktyk i zajęć dodatkowych, które pozwolą na poszerzanie kompetencji.
Pracodawcy z pewnością to docenią i wzrosną szanse na znalezienie pracy po studiach.
Jakie są plusy i minusy pracy dietetyka w Poznaniu?
Dietetyka to z pewnością interesujący kierunek studiów, który jednak tak jak każdy inny posiada pewne plusy i minusy. Dla wielu osób praca jako dietetyk będzie jednak bardzo satysfakcjonująca i pozwoli na rozwój na wielu różnorodnych płaszczyznach.
Największe zalety pracy jako dietetyk to z pewnością:
Jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w przypadku rekrutacji na studia na kierunku dietetyka w Poznaniu?
Do dostania się na kierunek dietetyka w Poznaniu niezbędne jest posiadanie świadectwa maturalnego. Uczelnie stawiają określone wymagania przed osobami kandydującymi, które chcą rozpocząć edukację.
Dobre wyniki na egzaminie maturalnym i zdawanie z konkretnych przedmiotów jest absolutnie niezbędne do tego, aby móc ubiegać się o przyjęcie na ten właśnie kierunek studiów.
Najlepiej zdawać przedmioty na poziomie rozszerzonym, gdyż gwarantuje to uzyskanie większej liczby punktów rekrutacyjnych. Najczęściej poznańskie uczelnie biorą pod uwagę przy rekrutacji takie przedmioty jak: chemia, biologia, fizyka, język obcy, język polski, matematyka.
Więcej na temat egzaminu maturalnego i wymagań dotyczących dostania się na ten kierunek znajdziesz na stronie Informacje dla maturzystów.