Informacje ogólnePoznań jest piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce z 536 tysiącami mieszkańców. To historyczna stolica Wielkopolski oraz obecna stolica województwa wielkopolskiego. Miasto ma wielowiekową historię, która znajduje odzwierciedlenie w zabytkowej architekturze znajdującej się w okolicach Starego Miasta. Miasto Poznań lokowano w 1253 roku na zachodnim brzegu Warty, z biegiem czasu jednak miasto mocno się rozrosło i leży na obu jej brzegach. W przeszłości Poznań był siedzibą władców Polski, mało kto wie, że przez krótki okres w latach 1290-96 był także stolicą kraju. Był też jednym z miast królewskich Korony Królestwa Polskiego, posiadał czynne prawo do wyboru króla. To także tutaj, w katedrze poznańskiej znajdują się symboliczne grobowce pierwszych polskich władców: Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Współczesny Poznań jest przede wszystkim bardzo rozwiniętym centrum gospodarczym i biznesowym, a także edukacyjnym, naukowym i kulturalnym. To także wyjątkowe miasto targowe ze względu na obecność Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywają się dziesiątki imprez o znaczeniu międzynarodowym. Poznań jest również bardzo rozwiniętym miastem akademickim, do którego przyjeżdżają studenci z całej Polski i nie tylko. Na poznańskich uczelniach co roku studiuje bowiem ponad 4 tysiące cudzoziemców. Uczelnie w Poznaniu
Oferta akademicka w Poznaniu jest wyjątkowo bogata i rozwinięta. W mieście funkcjonuje 25 uczelni wyższych, wśród których 8 jest publicznych, a 17 niepublicznych. Na wszystkich uczelniach łącznie co roku kształci się około 110 tysięcy studentów, z czego aż trzy czwarte kształci się na uczelniach państwowych. Poznańskie uczelnie publiczne zajmują wysokie miejsca w niezależnych rankingach oceniających jakość kształcenia. W czołówce najlepszych polskich uczelni są między innymi Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego. Spośród uczelni niepublicznych największą popularnością cieszy się Wyższa Szkoła Bankowa, na której co roku kształci się około 10 tysięcy studentów. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, natomiast na uczelniach niepublicznych za każdą formę kształcenia trzeba uiścić opłatę. Obecnie najdroższym kierunkiem studiów w Poznaniu jest niestacjonarny kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym, za który trzeba zapłacić 36 tysięcy za rok. Najtańsze są obecnie studia teologiczne na UAM, które kosztują około 1000 zł za semestr.
Rynek pracy dla studentów w PoznaniuPoznań jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w kraju, a także istotnym centrum handlu, przemysłu, logistyki oraz turystyki. To mocno rozbudowany rynek pracy, w którym miejsce dla siebie znajdą zarówno osoby niewykwalifikowane, jak i specjaliści z różnych branż. Poznańscy studenci mają na rynku pracy wiele możliwości zatrudnienia, najczęściej w handlu oraz usługach. Niektórzy decydują się na pracę w zawodzie zbliżonym do tego, którego się uczą, inni natomiast decydują się na zatrudnienie w innej, ale dobrze płatnej branży. Dla absolwentów po studiach i konkretnej specjalizacji zawodowej rynek pracy w Poznaniu ma wiele możliwości, uzależnionych od ukończonego kierunku lub specjalności. W mieście mają swoją siedzibę urzędy, organizacje i instytucje o znaczeniu państwowym, a także międzynarodowe przedsiębiorstwa z różnych gałęzi gospodarki. Możliwości zatrudnienia jest sporo, a wzrastają one wraz z posiadanymi kwalifikacjami i kompetencjami. Warto więc mieć świadomość, że nawet ukończenie najlepszej poznańskiej uczelni nie zawsze gwarantuje świetlaną zawodową przyszłość. Ważne jest nieustanne dokształcanie.
Oferta kulturalna dla studentówPoznań jest miastem, w którym doskonale rozwinięta jest oferta kulturalna. Studenci mogą korzystać z niej na bardzo dobrych warunkach – bilety studenckie do kin, teatrów czy na koncerty są dużo tańsze niż normalne. W Poznaniu działa 16 teatrów, w tym 8 z własną sceną, między innymi: Teatr Polski, Teatr Nowy, Teatr Animacji. Ciekawą ofertę artystyczną oferuje Filharmonia Poznańska. Dodatkowo w mieście jest 12 kin, w tym 5 multipleksów z kilkunastoma salami kinowymi. Jest też 28 muzeów i ponad 40 galerii sztuki. W mieście funkcjonują również chóry, między innymi Chór Akademicki UAM, którego studenci mogą nie tylko słuchać, ale również czynnie w nim uczestniczyć. Poznań jest również siedzibą wielu konkursów, festiwali, a także innych wydarzeń artystycznych i kulturalnych na skalę zarówno ogólnopolską, jak i międzynarodową. Najbardziej znane to Malta festiwal, Off Cinema czy Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej.
Studenckie życie nocne w PoznaniuPodobnie jak w wielu innych miastach, także w Poznaniu życie nocne kwitnie. Jego uczestnikami są w dużej mierze studenci, którzy chętnie spędzają czas w klubach, dyskotekach, knajpkach czy innych nocnych miejscówkach. Wśród najbardziej popularnych z pewnością jest SQ Klub, którzy wyróżnia się wieloma koncertami, wydarzeniami plenerowymi i imprezami na skalę ogólnopolską. Ciekawym miejscem jest również Klub Pod Minogą, w którym studenci mogą liczyć na zniżki i happy hours. Odbywają się tu imprezy z DJ-ami, stand upy, koncerty, a także imprezy karaoke. Warto również wybrać się do klubów: Czekolada i Akumulatory, a także Akademickiego centrum Kultury Trops.
Baza rekreacyjna dla studentów w PoznaniuW Poznaniu działa wiele ośrodków sportu i rekreacji, które posiadają doskonałą ofertę dla studentów. Z legitymacją wyższej uczelni można liczyć na zniżki praktycznie na każdym basenie, siłowni czy w klubie fitness. Niektóre uczelnie mają doskonale rozwinięte własne ośrodki sportowe z basenami i siłowniami, z których jednak mogą korzystać nie tylko studenci konkretnej szkoły wyższej. Ciekawą ofertę znajdziemy na pływalni uniwersyteckiej UAM, Termy Maltańskie czy Pływalnia Miejska Atlantis. Osoby regularnie uprawiające sport powinny pomyśleć o karnetach na basen czy siłownię. Dla studentów zniżki i promocje są naprawdę spore.