Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Inżynieria Biomedyczna - Lista 17 uczelni w Polsce


Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna to siła napędowa współczesnej medycyny. Dziedzina łączy w sobie osiągnięcia techniki i wiedzę medyczną na temat człowieka, proponując innowacyjne rozwiązania, które pomagają wielu pacjentom. Studia z inżynierii biomedycznej są równocześnie atrakcyjną perspektywą na zawodową przyszłość. Dowiedz się więcej!

Inżynieria biomedyczna to dyscyplina wchodząca w skład nauk dotyczących bioinżynierii. Łączy wiedzę z zakresu nauk technicznych, nauk biologicznych oraz nauk medycznych. Zajmuje się między innymi informatyką medyczną, bioinformatyką, telemedycyną, optyką biomedyczną, biomechaniką, bioakustyką czy inżynierią rehabilitacyjną.

W praktyce trudni się przede wszystkim udoskonalaniem zarówno produkcji, jak i obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, urządzeń fizjoterapeutycznych i sprzętu laboratoryjnego, a także konstrukcją sztucznych narządów. Według organizacji WHO (World Health Organization) inżynieria biomedyczna jest jedną z dziedzin najsilniej wpływających na postęp medycyny.

Organizacja studiów



Dwustopniowe studia z zakresu inżynierii biomedycznej to nowy kierunek – rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej uczyniło go niezależnym, macierzystym kierunkiem studiów od roku akademickiego 2006/2007. Obecnie naukę na tym kierunku rozpocząć można na jednej z kilkunastu politechnik, w czterech uniwersytetach oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Studia prowadzone są zarówno na I – inżynierskim, jak i na II – magisterskim stopniu; w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Studia I stopnia trwają zazwyczaj siedem semestrów, a zatem 3,5 roku. Studia magisterskie – 2 lata.

Rekrutacja



Politechnika Krakowska w roku akademickim 2013/2014 prowadzić będzie rekrutację studentów na kierunek inżynieria biomedyczna w oparciu o wynik egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu – do wyboru: matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, chemia albo biologia. Politechnika Gdańska podobnie – liczył się będzie maturalny wynik z jednego przedmiotu (matematyki, fizyki z astronomią, chemii lub informatyki).

Znajdująca się „po sąsiedzku” z Politechniką Krakowską Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – która, nota bene, była pierwszą uczelnią oferującą studentom dwustopniowe studia na kierunku inżynieria biomedyczna – przeprowadza rekrutację na podstawie wyników z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język obcy nowożytny; drugim (do wyboru) – matematyka, fizyka, chemia, biologia lub informatyka.

Z kolei Politechnika Wrocławska weźmie pod uwagę matematykę, fizykę, język obcy i język polski – na podstawie punktów procentowych oraz poziomu egzaminu (podstawowy, rozszerzony) wyliczany jest wskaźnik rekrutacyjny.

Progi punktowe, a więc liczba punktów, którą uzyskała ostatnia na liście osoba zakwalifikowana na studia, wynosiły w roku akademickim 2012/2013:

Na Politechnice Krakowskiej - 126 punktów;
Na Politechnice Gdańskiej – 53,68 punktu;
Na Politechnice Wrocławskiej - 142,90 punktu.

Należy pamiętać, że progi punktowe podawane są jedynie w celach informacyjnych. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronach internetowych poszczególnym uczelniom.

Program studiów



W czasie studiów na kierunku inżynieria biomedyczna studenci będą uczestniczyli w zajęciach poświęconych między innymi przedmiotom wyjściowym dla dziedziny, a więc matematyce, fizyce, chemii, statystyce, mechanice, materiałoznawstwu, elektronice i elektrotechnice, biochemii, biofizyce, meterologii, automatyce i robotyce.

Ważny element edukacji na tym kierunku stanowić będą propedeutyka nauk medycznych, fizjologia i anatomia, a także przedmioty informatyczne: języki programowania, grafika komputerowa, projektowanie inżynierskie wspomagane komputerowo. Z uwagi na fakt, że studia mają charakter interdyscyplinarny, kandydat powinien charakteryzować się otwartością na wiele dziedzin, a przy tym kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia.

Przedmioty ściśle związane z kierunkiem to między innymi: techniki obrazowania medycznego, implanty i sztuczne narządy, inżynieria rehabilitacji ruchowej, inżynieria tkankowa i genetyczna, prawne i etyczne aspekty inżynierii biomedycznej, modelowanie struktur i procesów biologicznych.

Perspektywy zawodowe



Zainteresowanie inżynierią medyczną, jak również specjalistami z tej branży, jest duże i wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach będzie stale rosło. Interdyscyplinarność studiów z zakresu inżynierii biomedycznej, wzbogacona wiedzą na temat najnowszych trendów z tej dziedziny gwarantuje absolwentom kierunku powodzenie na rynku pracy.

Fakt, że w trakcie studiów zdobędą oni zarówno przygotowanie informatyczne oraz elektroniczne, jak i wiedzę z zakresu propedeutyki medycyny dodatkowo wpływa na ich atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.

Absolwenci inżynierii biomedycznej mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w:
- zespołach konstruujących aparaturę medyczną;
- w jednostkach służby zdrowia (np. szpitale, labolatoria), które eksploatują nowoczesne urządzenia;
- w firmach tworzących oprogramowanie do sprzętów medycznych;
- w administracji medycznej;
- w jednostkach naukowo-badawczych, a także konsultingowych;
- w jednostkach handlowych oraz w odbiorze technicznym urządzeń medycznych.


Red. Barbara Stachnik

Rozwiń

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Inżynieria Biomedyczna

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Politechnika Warszawska (PW) od 3200 zł /Semestr