Informacje ogólneŁódź położona jest w centralnej Polsce i jest trzecim pod względem liczby ludności (po Warszawie i Krakowie) miastem w Polsce. Miasto zostało założone w średniowieczu. Pierwotnie była to niewielka osada władana przez książąt łęczyckich. W 1423 roku miasto uzyskało prawa miejskie oraz możliwość organizowania targów. Pierwotnie Łódź rozwijała się jako miasto rolnicze, jednak w XVIII wielu nastąpił tu ogromny rozwój przemysłowy. W tamtym czasie miasto było prawdziwą potęgą na arenie nie tylko polskiej, ale również międzynarodowej. Do dziś w Łodzi można zobaczyć wiele pozostałości po dawnych fabrykach i zakładach przemysłowych, których były pełne dzielnica. Choć przemysł włókienniczy stworzył potęgę Łodzi przed laty, obecnie ma coraz mniejsze znaczenie, a miasto zyskuje w zupełnie innych dziedzinach biznesu. We współczesnej Łodzi liczy się przede wszystkim rozwój infrastruktury, nowych technologii oraz pozyskiwanie inwestorów w trzech strategicznych branżach: AGD, logistyce oraz centrach usług dla zaplecza biznesowego. Uczelnie w Łodzi
Łódź jest prężnie działającym i rozwijającym się ośrodkiem akademickim. Działa tu 6 uczelni publicznych oraz 23 niepubliczne szkoły wyższe. Żadna z tych szkół nie ma jednak wielowiekowej historii – pierwsze uczelnie akademickie utworzono w Łodzi dopiero po wojnie. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim uczelnie publiczne, między innymi Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Na kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny czy na kosmetologię co roku jest najwięcej kandydatów. Dużym zainteresowaniem ze względu na bogatą ofertę kształcenia cieszy się również Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Łódzki. Studia w Łodzi są bezpłatne dla osób, które wybierają kształcenie stacjonarne na publicznych uczelniach. Jeśli jednak decydują się na studia niestacjonarne lub jakąkolwiek formę kształcenia na uczelni prywatnej, trzeba za studia zapłacić. Wśród najdroższych kierunków w Łodzi dominują kierunki medyczne. Za jeden semestr na kierunku lekarsko-dentystycznym w formie niestacjonarnej na Uniwersytecie Medycznym zapłacimy aż 17500 zł. Kierunek lekarski jest nieco tańszy, ale i tak koszt jednego semestru to 14 tysięcy złotych. Na taką formę kształcenia decydują się jedynie osoby, które są wyjątkowo zmotywowane do studiowania, a jednocześnie mają odpowiednie możliwości finansowe. Na drugim biegunie pod względem kosztów są niewielkie uczelnie prywatne. Architekturę i urbanistykę w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi można studiować już za 1000 zł za semestr.
Rynek pracy dla studentów w ŁodziZe względu na ogromny rozwój biznesu oraz zakładów przemysłowych w różnych sektorach gospodarki Łódź jest świetnym rynkiem pracy zarówno dla specjalistów w konkretnych dziedzinach, jak i dla osób, które nie posiadają zbyt dużych kwalifikacji. Handel i usługi w mieście kwitną, a pracodawcy nieustannie poszukują nowych rąk do pracy. To dobra opcja dla studentów łódzkich uczelni, którzy chcą zarobić i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Dla osób po studiach rynek pracy w Łodzi jest jeszcze bardziej przyjazny – pracodawcy poszukują specjalistów z zakresu informatyki, ekonomii, finansów, zarządzania, logistyki oraz wielu innych popularnych dziedzin. Na wielu łódzkich uczelniach kierunki i oferowane na nich specjalności są ściśle powiązane z zapotrzebowaniem rynku pracy i prognozami na przyszłość. Studenci mogą więc mieć pewność, że kształcą się w tych dziedzinach, po których mogą bez problemu znaleźć zatrudnienie nie tylko w Łodzi.
Oferta kulturalna dla studentówOferta kulturalna w Łodzi jest niezwykle rozwinięta, co pozwala studentom na wybór takiej formy kulturalnego spędzania czasu, która odpowiada im zainteresowaniom. Dużym atutem dla studenckiego portfela jest fakt, że w teatrach, klubach muzycznych, kinach czy muzeach bilety studenckie są sporo tańsze niż standardowe. Póki więc studiujemy, warto odwiedzić jak najwięcej kulturalnych miejsc na mapie Łodzi. W mieście działa obecnie kilkanaście teatrów, między innymi Teatr Muzyczny oraz Teatr Wielki, nowoczesna filharmonia, kilkanaście kin oraz ponad 20 placówek muzealnych, wśród których najbardziej popularne jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, pozwalające poznać Łódź od jej dawnej, przemysłowej strony. W mieście nie brakuje też galerii sztuki dawnej oraz nowoczesnej. W bogatej ofercie kulturalnej z pewnością każdy student znajdzie coś dla siebie.
Studenckie życie nocne w ŁodziŁódzcy studenci mają możliwość korzystania ze wszystkich uroków miasta nie tylko w dzień, ale również wieczorową i nocną porą. Wtedy najbardziej kwitnie życie klubowe i dyskotekowe w centrum Łodzi oraz w studenckich kampusach. Warto wybrać się między innymi do Klubu Czekolada Łódź, Klubu Futurysta, Klubu Muzycznego Pewex czy klubu Łódź Kaliska. Studenci mają do wyboru kilkanaście klubów w centrum miasta oraz w kampusach większych uczelni. Z pewnością jest gdzie wyjść potańczyć, na karaoke czy na ciekawy koncert. Wiele łódzkich klubów pod względem oferty koncertowej przewyższa dużo większe sale. Dużą zaletą studenckich klubów są też niższe ceny – w większości z nich znajdziemy zniżki dla studentów, happy hours i inne formy promocji.
Baza rekreacyjna dla studentów w ŁodziStudenci, którzy dbają o kondycję fizyczną, nie muszą daleko szukać, aby wybrać się na basen, fitness czy siłownię. W każdym kampusie uczelnianym można bez problemu znaleźć siłownie, kluby fitness, hale sportowe do koszykówki czy siatkówki, a także baseny. Swoje pływalnie mają między innymi Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Studenci wszystkich uczelni mogą również korzystać z oferty miejskich ośrodków sportu i rekreacji. Posiadacze studenckich legitymacji mogą z takich obiektów korzystać z dużymi zniżkami. Taniej będzie zarówno w przypadku jednorazowego wejścia, jak i miesięcznego karnetu. Każdy student może więc bez większego problemu korzystać z basenów, siłowni i innych ośrodków sportowych znajdujących się w takiej lokalizacji, która odpowiada mu najbardziej.