Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Po jakich kierunkach studiów najtrudniej znaleźć pracę w Łodzi?

Po jakich kierunkach studiów najtrudniej znaleźć pracę w Łodzi?Stopa bezrobocia w Polsce z końcem czerwca 2022 roku wyniosła 4,9%, z kolei w samej Łodzi przekroczyła 5%, czyli blisko 18 000 pozostawało lub wciąż pozostaje bez pracy zarobkowej.

I choć w połowie bieżącego roku bezrobocie w Łodzi zaczęło spadać, to wciąż największy problem ze znalezieniem pracy mają młode osoby po ukończonych studiach. Zatem - po jakich kierunkach studiów najtrudniej znaleźć pracę w tym mieście wojewódzkim?

 

1. Politologia


Jeszcze do niedawna wiele polskich uczelni zamiast samodzielnego kierunku politologii, łączyli go z dziennikarstwem i komunikacją społeczną. Obecnie osoby wybierające taki kierunek studiów nie mogą liczyć na wiele możliwości rozwoju. Możliwości zatrudnienia, choć jest wiele, niewiele pojawia się pasujących ofert pracy, przez co zdecydowanie trudniej ją znaleźć.

Warto dodać, iż politologia jest kierunkiem, który doskonale sprawdzi się w przypadku osób aspirujących na stanowiska polityczne. Mimo to, najpowszechniejsze miejsca pracy po studiach politologicznych to, m.in. administracja publiczna lub samorządowa, ośrodki badawcze, szeroko pojęte media czy korporacje międzynarodowe.

Więcej informacji na ten temat, znajdziesz na stronie Aplikuj.pl - Praca i zarobki po politologii.

Jeśli chcesz podjąć naukę na tym kierunku, zobacz Politologię w Łodzi - 3 uczelnie.

 

2. Historia


Jest to jeden z takich kierunków, który według powszechnej opinii – można skończyć ze względu na własne zamiłowania, pasje związane z historią. Niemniej jednak często zainteresowanie tym kierunkiem nie jest współmierne ze znalezieniem wymarzonej pracy.

Co więcej – nawet jeśli uda się ją zdobyć, finanse mogą rozczarować. Po tym kierunku studiów, istnieje możliwość podjęcia pracy przede wszystkim w: placówkach oświatowych, kulturalnych, muzeach, administracji państwowej czy dyplomacji.

Więcej na temat zatrudnienia po skończeniu tego kierunku, znajdziesz na stronie Money.pl - Praca po studiach historycznych.

Jeśli chcesz studiować powyższy kierunek, sprawdź Historię w Łodzi - 1 uczelnia.

 

3. Turystyka i rekreacja


Jest to jeden z tych kierunków, który lata świetności ma już dawno za sobą, głównie ze względu na trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy w tym sektorze.

Absolwenci tego kierunku przede wszystkim mogą poszukiwać pracy w sektorze turystyki, tj. w hotelach, schroniskach i kurortach wypoczynkowych, biurach podróży czy ośrodkach SPA, ale nie tylko. Wiele osób po tym kierunku rozwija się w obszarze rekreacji i sportu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Lothus.pl - Co po turystyce i rekreacji?

Jeżeli chcesz podjąć naukę na tym kierunku, zobacz Turystykę w Łodzi - 3 uczelnie.

 

4. Filozofia


Są to studia, które pomimo, że jak każde inne kończą się uzyskaniem dyplomu – nie dają wiele perspektyw zawodowych. Absolwenci powyższego kierunku mogą ubiegać się o pracę w agencjach reklamowych, instytucjach kulturalnych (muzea, galerie sztuki), mediach czy wydawnictwach. 

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku, sprawdź stronę Indeed.com - Zatrudnienie po Filozofii.

Jeśli chcesz studiować na tym kierunku, zobacz Filozofię w Łodzi - 1 uczelnia.

 

5. Rolnictwo


Studia na powyższym kierunku są, podobnie jak politologia, skierowane do osób zdecydowanych co do swojego przyszłego zatrudnienia i/lub z zapleczem zawodowym.

Absolwenci rolnictwa mogą poszukiwać zatrudnienia w szeroko pojętym rolnictwie, a także: przemyśle spożywczym, ogrodnictwie, zakładach spółdzielczych czy ośrodkach doradztwa rolniczego.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Money.pl - Praca po studiach rolniczych.

 

Pomimo trudności ze znalezieniem pracy po powyższych kierunkach studiów, przede wszystkim należy się kierować swoim wyborem, a także ewentualnymi perspektywami zawodowymi na przyszłość.


Data publikacji: 06.12.2022

Z ostatniej chwili Iknoka ARTYKUŁY Z OSTATNIEJ CHWILI w Łodzi

ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Łódź