dni otwarte

WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE

Szukaj


Archiwalne dni otwarte

Wydarzenie odbędzie się 13 lipca w godzinach 10:00-13:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

13 Lipca 2024

Uniwersytet SWPS

Wydarzenie odbędzie się 13.07 w godzinach 10:00-13:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

13 Lipca 2024

Uniwersytet SWPS we Wrocławiu

Wydarzenie odbędzie się 11 lipca w godzinach 16:00-18:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Krakowie.

11 Lipca 2024

Uniwersytet SWPS w Krakowie

Wydarzenie odbędzie się 10 lipca w godzinach 14:00-16:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS.

10 Lipca 2024

Uniwersytet SWPS w Sopocie

Wydarzenie odbędzie się 10 lipca w godzinach 15:00-17:00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Katowicach.

10 Lipca 2024

Uniwersytet SWPS w Katowicach

Dzień Otwarty 2024 na Akademii WIT odbędzie się 5 lipca w formule online oraz 6 lipca – stacjonarnie.

05 - 06 Lipca 2024

Akademia WIT

Dni otwarte – dlaczego wato korzystać z tych imprez organizowanych przez uczelnie?

Poznaj klimat uczelni

Wybór odpowiedniej uczelni jest jedną z najważniejszych decyzji, jaka muszą podjąć młodzi ludzie, nie powinien więc to być wybór przypadkowy. Zanim zdecydujemy się na konkretną szkołę wyższą, warto nie tylko przejrzeć oferty, ale również poznać uczelnie od środka na dniach otwartych. To najlepszy sposób, aby wejść w mury uniwersytetu czy politechniki i przez chwilę poczuć prawdziwy, studencki klimat. Na dniach otwartych osoby z zewnątrz mają możliwość wejścia na sale wykładowe, do laboratoriów, pomieszczeń technicznych i w wiele innych miejsc, które są zarezerwowane wyłącznie dla studentów uczelni. Można również sprawdzić, jak wygląda oferta gastronomiczna, noclegowa oraz rekreacyjna. Udział w dniach otwartych to jedyna okazja, aby przekonać się, czy to, co mówią i piszą o uczelni faktycznie jest prawdą i czy rzeczywiście chcemy studiować akurat w danym miejscu.

Poznaj ludziObecność na dniach otwartych pozwala przyszłym studentom na zapoznanie się z kadrą wykładowców, którzy na co dzień prowadzą zajęcia na danych kierunkach. Warto wybrać się więc na pokazowe wykłady, dzięki którym można zobaczyć, jak prowadzone są zajęcia, a nawet porozmawiać z wykładowcami. Bezpośrednie spotkanie z wykładowcą kierunku, który nas interesuje może nas utwierdzić w przekonaniu, że jest to właśnie ta dziedzina, którą chcielibyśmy się zająć w przyszłości. W trakcie dni otwartych można również poznać bliżej pracowników administracyjnych, panie w dziekanacie, a także studentów starszych roczników. Czasem rozmowa z kimś, kto już dany kierunek studiuje, może być o wiele lepszą rekomendacją niż czytanie folderów reklamowych o uczelni czy uczestnictwo w wykładach pokazowych. Pamiętajmy też, że uczelnię tworzą studenci i to od nich zależy klimat w danej szkole.

Poznaj okolicęUczestnictwo w dniach otwartych to dobra opcja dla osób, które chcą studiować poza swoim miejscem zamieszkania. Można wtedy z bliska poznać cały kampus uczelniany, sprawdzić warunki lokalowe w domach studenckich, a także zobaczyć, gdzie można aktywnie i ciekawie spędzać czas po zajęciach. Warto rozejrzeć się w ofercie mieszkań na wynajem, dojazdów komunikacją publiczną, a także lokali gastronomicznych, knajpek i stołówek, gdzie można zjeść dobry obiad na studencką kieszeń. Baza noclegowa i zaplecze bytowe jest bowiem tak samo ważne jak oferta dydaktyczna uczelni. Nawet świetna oferta edukacyjna nie wystarczy, jeśli studenci nie mają za bardzo gdzie mieszkać, co zjeść, czy też uczelnia jest kiepsko skomunikowana z resztą miasta. Obecność na dniach otwartych pozwala też po prostu poznać okolicę – jeśli zdecydujemy się na studia na danej uczelni, na początku roku akademickiego nie będziemy czuć się obco, bo już wcześniej zdążyliśmy poznać to miejsce.

Kiedy uczelnie organizują dni otwarte?Kalendarz dni otwartych uczelni jest mocno zróżnicowany i każda szkoła wyższa ma pod tym względem indywidualną politykę. Dlatego osoby, które są w klasie maturalnej i planują swoją edukacyjną przyszłość, powinny już na początku roku akademickiego sprawdzić, kiedy interesująca je uczelnia będzie organizowała dni otwarte. Zdarza się, że niektóre uczelnie przygotowują takie wydarzenia już na starcie nowego roku akademickiego. Są to jednak wyjątki – większość dni otwartych w dobrych ośrodkach akademickich odbywa się dopiero od stycznia, a prawdziwy boom przypada na marzec-kwiecień, czyli czas, gdy maturzyści realnie i poważnie zaczynają wybierać uczelnie, na których chcą studiować. Najczęściej dni otwarte są organizowane w takim czasie, aby nie kolidowały z kalendarzem matur, świąt czy innych ważnych wydarzeń. Sporo uczelni organizuje takie dni w weekendy, aby maturzyści mogli bez problemu zapoznać się z ich ofertą. Warto wybrać się na różne dni otwarte na co najmniej kilku uczelniach, dzięki czemu można poznać różnice w ich funkcjonowaniu, ofercie kształcenia, bazie dydaktycznej. Mając porównanie o wiele łatwiej jest podjąć dobrą i słuszną decyzję o wyborze uczelni.

Dni otwarte na uczelniach brytyjskichWybór konkretnej uczelni to poważna decyzja, która stoi przed każdym uczniem szkoły średniej pod koniec kształcenia. Maturzyści będący tuż przed egzaminem dojrzałości z jednej strony muszą przyłożyć się do nauki, z drugiej jednak – w tym samym czasie muszą podejmować decyzje o swojej przyszłości. Doskonałym rozwiązaniem jest udział w dniach otwartych na uczelniach, w czasie których można poznać uniwersytet czy politechnikę od wewnątrz. Takie dni znacznie ułatwiają podjęcie decyzji o kształceniu. Problem pojawia się jednak w przypadku uczniów, którym marzy się studiowanie za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie uczelnie na targach w Polsce

Studia na uczelniach brytyjskich z roku na rok zyskują na popularności wśród polskich maturzystów. Do niedawna takie wyjazdy na studia uważane były za domenę jedynie osób o najlepszym statusie materialnym. Obecnie jednak system wsparcia oraz stypendiów jest na tyle rozwinięty, że studenci bez świetnie sytuowanych rodziców również mogą studiować za granicą. Niestety, najczęściej nie mają możliwości uczestniczenia w dniach otwartych organizowanych przez brytyjskie uczelnie. Takie wyjazdy byłyby przede wszystkim zbyt drogie, ale również czasochłonne. Naprzeciw potrzebom maturzystów myślących o studiach w Wielkiej Brytanii wychodzi fundacja British Council, która w Polsce organizuje Targi Uczelni Brytyjskich Study UK.

Targi Study UKTargi Study UK odbywają się w trzech polskich miastach: Gdańsku, Warszawie oraz Krakowie, czyli na północy, w centrum i na południu kraju. Maturzyści z różnych regionów Polski z pewnością mają więc blisko do jednego z tych miast. Targi odbywają się co roku w listopadzie, a więc wtedy, gdy maturzyści mają jeszcze sporo czasu na podjęcie decyzji o dalszym kształceniu. To doskonała okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami wielu brytyjskich uczelni, poznać ich ofertę kształcenia, bazę dydaktyczną, a także wszelkie możliwości stypendialne. Na targach pojawiają się przedstawiciele różnych typów uczelni, a w ofercie jest różnorodny wybór kształcenia – od studiów licencjackich i magisterskich aż po różne formy dokształcania na poziomie akademickim.

Zarejestruj się onlineUdział w targach Study UK organizowanych przez British Council jest bezpłatny, jednak chętne osoby powinny się wcześniej zarejestrować na stronie fundacji. Informacje i oferta na targach są tak przygotowane, aby móc w krótkim czasie poznać bogatą ofertę kilkudziesięciu brytyjskich uczelni. W trakcie targów prezentują się między innymi: Lancaster University, University of the West of England, The University of Law, University of Westminster, Newcastle University, University of South Wales, University of Nottingham, University of Bristol, University of Worcester, University of Kent, King’s College London oraz wiele innych. Uczelni jest sporo, a dodatkowo z roku na rok przybywa wystawców, co oznacza, że polscy studenci cieszą się na brytyjskich uczelniach rosnącą popularnością.