Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Festiwal Nauki w Krakowie – program wydarzeń

Festiwal Nauki w Krakowie – program wydarzeń



W dniach od 20 do 23 maja 2015 roku w Krakowie odbędzie się XV Festiwal Nauki. Głównym organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.

Festiwal Nauki w Krakowie to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez wszystkie krakowskie uczelnie wyższe oraz Instytuty Polskiej Akademii Nauk. Najważniejszych jego celem jest zaprezentowanie uczestnikom działalności naukowej oraz dydaktycznej uczelni, a przede wszystkim bezpośrednie spotkania i dyskursy z pracownikami naukowymi i studentami. Tegoroczne hasło Festiwalu Nauki brzmi „Oświeć się” i nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych roku 2015 Międzynarodowym Ro-kiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Festiwal Nauki rozpoczął się 20 maja 2015 roku od przeprowadzenia na Krakowskich Błoniach zawodów biegowych pod hasłem „Światło(o)bieg”, w których uczestniczyli reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbyło się, jak co roku, na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Powstało tam miasteczko festiwalowe złożone z kilkunastu namiotów wystawienniczych. W namiotach tych odbywać się będą interesujące eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia przygotowane specjalnie dla uczestników wydarzenia. Równocześnie, tuż obok miasteczka namiotowego, stanie scena festiwalowa, na której prezentowane będą atrakcje naukowe, artystyczne, kulturalne i sportowe przygotowane dla publiczności przez Współorganizatorów Festiwalu.Dodatkową, bardzo ciekawą, atrakcją dla wszystkich uczestników Festiwalu Nauki w Krakowie będzie wydarzenie multimedialne pod nazwą „Po drugiej stronie światła” , złożone z koncertu muzyki elektronicznej w wykonaniu Marka Bilińskiego, a także z przepięknych iluminacji świetlnych realizowanych przez Janiego Konstantinovskiego Puntosa. Podczas iluminacji wyświetlane będą ruchome obrazy, nawiązujące do historii naturalnej. Przedstawiona zostanie w ten sposób artystyczna wizja postępu cywilizacyjnego, zakończona symbolicznie podróżą ludzi w kosmos, ku światłu gwiazd. Podczas pokazów pojawią się również symboliczne elementy, związane z działalnością naukową krakowskich Uczelni Wyższych. W programie Festiwalu Nauki w Krakowie nie zabraknie również koncertu inauguracyjnego przygotowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie, a także spektaklu, który zakończy Festiwal, a przygotowany został przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.Festiwal Nauki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Krakowa i całego województwa małopolskiego, jak również turystów z zagranicy. W ubiegłym roku w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział w sumie około 250 tysięcy osób. Przedstawienie przez organizatorów nauki w atrakcyjnych i zrozumiałych formach sprawia, że jest to dziś jedna z największych i najatrakcyjniejszych imprez popularyzujących naukę w Małopolsce, a jej otwartość i różnorodność organizowanych atrakcji pozwala na dotarcie z ideą przedsięwzięcia do szerokiego grona odbiorców.
Program wydarzeń festiwalowych
18 maja 2015 r.: Mistrzostwa Świat(ł)a - finał turnieju piłki siatkowej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, gość specjalny Piotr Gruszka godz. od 10 00 do 14.00., TAURON Arena Kraków (mała hala), ul. Stanisława Lema 7, Kraków. • 20 maja 2015 r.: ,,Światło(o)bieg” - bieg przełajowy dla reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.od godz. 9 00 do 15 00, Błonia Krakowskie. • 20 maja 2015 r.:Spotkanie z publicznością: Marek Biliński, Jani Konstantinovski Puntos od godz. 12 00, Aula Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Podchorążych 2, Kraków. • 20 maja 2015 r.:Koncert inaugurujący Festiwal Nauki w Krakowiewystęp Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz chóru Educatus”, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego.godz. 20 00, Kościół Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, ul. Stradomska 6 Kraków • 21-23 maja 2015 r.: Naukowe Miasteczko Festiwalowe na Rynku Głównym w Krakowie21 - 22 maja od 11 00 do 18 00 23 maja od 11 00 do 17 00 oraz wydarzenia i aktywności naukowe w siedzibach Współorganizatorów i Instytucji Zaproszonych. Szczegółowy program na stronie www.festiwalnauki.krakow.pl • 21 maja 2015 r.:„Promieniotwórczość. Twoje oczy są ciekawsze od słońca”, otwarcie projektu realizowanego przez: Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne oraz Galerię FAIT. godz. 16 00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 Maja1, Kraków • 22 maja 2015 r.;„Po drugiej stronie światła”, koncert i widowisko multimedialne wykonanie: Marek Biliński, Jani Konstantinovski Puntos. godz. 21 00, scena pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, Kraków• 23 maja 2015 r.: „Świętoszek ”Moliera spektakl teatralny, w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej,(pod opieką pedagogiczną prof. Aleksandra Fabisiaka) godz.16 00, budynek PWST, ul. Straszewskiego 21-22, Kraków(rezerwacja tel:12 430 15 92) Sponsor Srebrny Festiwalu: PGNiGSponsorzy: PZU, Inpost, Nautilus, Partnerzy: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa (Wydział Rozwoju Miasta), Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Centrum Badawcze ABB, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia wraz z programem można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwalnauki.krakow.pl

Data publikacji: 21.05.2015
ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Kraków