Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Grafika reklamowa i prasowa

Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Co łączy bilboardy i portale internetowe? Co najsilniej zapisuje się w naszej pamięci po obejrzeniu kolorowego czasopisma? Obrazki. A dokładniej, grafika. W czasach, kiedy to obraz stał się najważniejszym bodźcem, jego twórcy mają ręce pełne roboty, a zawód grafika okazuje się jednym z najbardziej pożądanych.

Czy grafik musi być informatykiem?Niekoniecznie. Uczelnie w ramach podyplomowych studiów w zakresie grafiki prasowej czy reklamowej możliwość poszerzenia kwalifikacji często oferują osobom zupełnie nie związanym ze skomplikowanym światem technologii. Możliwe nawet, że same informują o tym, że nie wymagana jest znajomość żadnego z pakietów, których obsługa wykładana jest w trakcie studiów.

Jedynym warunkiem rekrutacji staje się ukończenie studiów drugiego stopnia na wybranej uczelni wyższej, dostarczenie odpowiednich dokumentów i coraz częściej refleks, jako że miejsca na tej specjalizacji rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Grafik poszukiwany.W wolnej chwili warto jest przejrzeć oferty pracy. Nie trudno jest zauważyć, że najczęściej są one skierowane do specjalistów od nowoczesnych technologii. Szczególnie tych z polotem i zacięciem artystycznym, czyli grafików komputerowych.

Po ukończeniu studiów podyplomowych, świeżo upieczony specjalista z zakresu projektowania komputerowego, zatrudnienia może szukać w:

• Redakcjach czasopism
• Agencjach reklamowych
• Działach promocji dużych i mniejszych firm
• Szeroko pojętym marketingu

Ów absolwent może również zdecydować się na wolny zawód, wybierając tytuł tak zwanego freelancera. Wiąże się to zarówno z dużą satysfakcją, jak i ryzykiem zaistnienia okresowych trudności w odnalezieniu odpowiednich zleceń.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Wiedza absolwenta na wagę złota.Grafik komputerowy działając w branży reklamowej czy ilustrując kolorowe czasopisma musi mieć w sobie coś z artysty. Dlatego wiedza zdobyta w trakcie studiów podyplomowych wykracza poza jedynie praktyczne umiejętności, studenci zapoznają się również z:

Specyfiką pracy grafika – czyli dowiadują się na czym polega praca w agencji reklamowej, poznają zasady podziału obowiązków, pojęcia branżowe oraz zasady nawiązywania niezbędnych kontaktów
Teorią sztuki – odkrywają rodzaje kompozycji, zasady korzystania z barw, perspektywy, dowiadują się czym jest harmonia obrazu
Strategią i komunikacją reklamową

Umiejętności praktyczne.Jeżeli chodzi o sedno sprawy, czyli obsługę pakietów oraz programów, bez których w pracy grafika ani rusz, to program studiów podyplomowych zawiera:

• Typografię
• Obsługę pakietu Adobe
• Grafika 2D oraz 3D
• Animacja 2D oraz 3D
• i wiele, wiele innych pojęć i umiejętności

Jak widać, praca grafika może okazać się wymagająca. Oprócz umiejętności technicznych, obeznania i sprawnego posługiwania się nowoczesną technologią, musi on również posiadać łatwość w nawiązywania kontaktów. Jego umiejętności interpersonalne powinny iść w parze z talentem graficznym.

Data publikacji: 15.04.2019
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły