Gorąco zachęcamy do podzielenia się swoją opinią na temat uczelni Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) . Z pewnością będzie ona bardzo pomocna dla Waszych młodszych kolegów rozpoczynających studia wyższe.

 • SGH to uczelnia, która naprawdę ma wyrobioną markę i renomę, a co za tym idzie – absolwenci są lepiej widziani na rynku pracy niż osoby, które skończyły te same kierunki na innych uczelniach. Mnie też nauka i szereg zajęć dodatkowych na uczelni bardzo pomogły w późniejszej pracy zawodowej. Skończyłem dwa kierunki: zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Oba są dosyć trudne i pełne wymagających przedmiotów, ale przy odrobinie organizacji można wszystko spiąć na tyle, że zostaje jeszcze czas na działanie w kołach naukowych i na zwykłe życie studenckie. Wielu jest naprawdę świetnych wykładowców, którzy mają ogromną wiedzę, a jednocześnie potrafią ją w przystępny sposób przekazywać. Duży jest wybór kół naukowych, jest możliwość wyjazdów na wymiany międzynarodowe. Naprawdę pod względem oferty dla studentów SGH góruje nad innymi uczelniami. Trudno jest się dostać, na niektóre kierunki nie da się przejść egzaminów wstępnych bez kursów przygotowawczych. Warto w nie zainwestować, gdyż zdobyta w ich trakcie wiedza bardzo przydaje się w czasie dalszej nauki.

  Marek
  Zarządzanie
  25-10-2021
 • Studiowałam weekendowo na SGHu . Obroniłam się. Ale na magistra też tam poszłam (alternatywnie miałam iść na Koźmina). Pracuje w zawodzie od 1 roku, teraz już w centrali banku. Każdy z moich znajomych ma swoją firmę albo pracuje na wysokim postawionym stanowisku bardzo zbliżonym do kierunku. Jak słyszę o zarobkach niektórych to mi się ciepło robi. Miałam dużo zajęć praktycznych, co chwile jakieś kursy i konferencje. Byłam bardzo zadowolona i nie musiałam jakoś siedzieć po nocach. Wykładowcy tak dobrze tłumaczyli, że nie trzeba było za bardzo główkować, żeby zdać. Oczywiście jakieś prace zaliczeniowe i nauka języka tez były na wysokim poziomie. Są tez możliwości dodatkowych kursów w tym temacie. Koła zainteresowań działają prawie tak jak jakieś organizacje pozarządowe :D jest to mega rozbudowane. Jak się udzielasz to potem tez ci łatwiej o prace bo budujesz kontakty. Ogólnie polecam :)

  Kryśka
  Finanse i rachunkowość
  14-01-2020
 • Najbardziej na SGH doceniam to, że sporą cześć zajęć wybieram sobie sama, choć jak wszędzie tu jest też ta ciemna strona - trzeba być szybkim, najlepsze fakultety schodzą szybciej niż ciepłe bułeczki, ale to tylko kwestia wprawy, na pierwszym semestrze nie udało mi się zapisać na wszystko co chciałam. Poziom nie jest aż tak wysoki jak się spodziewałam, każdy spokojnie da radę. Najbardziej chyba podobały mi się zajęcia z panem Growiec. Jeśli ktoś się zastanawia, to bardzo nie ma nad czym, dobra uczelnia.

  Z.
  Ekonomia
  18-12-2019
 • Poszłam na fir bo nie wiedziałam na co iść :D a na sgh bo to dobra uczelnia, tak słyszałam i teraz mogę to potwierdzić. Wykładowcy są bardzo profesjonalni, ciężko wskazać ulubionego. Bardzo podobały mi się zajęcia polityka i cośtam społeczna, nie mam pamięci do takich rzeczy :D nie jest aż tak trudno, jak się spodziewałam, odrobina inteligencji i wszystko się zaliczy, no i obecność na zajęciach, nie opuszczam wykładów i nie muszę uczyć się w domu. Dodatkowo na plus, że uczelnia pomaga załatwić ciekawe praktyki/staże i jest sporo fajnych projektów zaliczeniowych. Polecam.

  Eliza
  Finanse i rachunkowość
  17-12-2019
 • Powiem tak - SGH otwiera drzwi do kariery. I to jest chyba najlepsza rekomendacja dla tej uczelni. Nie ma co moim zdaniem wypowiadać się o kadrze czy przedmiotach, na każdej uczelni jest to samo. Jedni wykładowcy lepsi, inni gorsi. Jedne przedmioty mniej inne bardziej ciekawe. Finalnie i tak wszystko zależy od studenta. Albo się uczysz, słuchasz na zajęciach i coś z tego wynosisz, albo przychodzisz odbębnić i odpadasz. Ja skończyłem tą szkołę dla papierka, jak każdy, ale nie każdy ma odwagę to przyznać. Teraz dobrze zarabiam w cieszącej się uznaniem firmie. Lepszej rekomendacji nie będzie :)

  Eryk
  Finanse i rachunkowość
  16-12-2019
 • Wybrałam ten kierunek bo już dawno wiedziałam co chcę robić, skończyłam technikum ekonomiczne i dzięki temu jest mi trochę łatwiej. Nie ma po nim tak szerokiej ścieżki zawodowej jak np. po zarządzaniu czy socjologii, ale moim zdaniem to dobrze. Jeśli chodzi o poziom trudności kierunku, nie jest on tak straszny, jak się niektórym wydaje. Nie trzeba ciągle siedzieć w książkach i jest sporo czasu nawet na jakąś dorywczą pracę. Oczywiście, jak ktoś ambitnie podchodzi do studiowania, może wybrać sobie sporo trudnych przedmiotów z wymagającymi wykładowcami: doktorem Rogowskim, doktorem Tuzimkiem czy doktorem Berentem. Ale jeśli ktoś przykłada się do zajęć, raczej nie ma problemów z zaliczaniem przedmiotów, choć u mnie może to wynikać po części z wiedzy, którą zdobyłam już w szkole średniej. Większość zaliczeń to kolokwia i egzaminy, czasem zdarza się, że w trakcie semestru trzeba napisać jakieś referaty czy prezentacje. Większość nauki polega po prostu na wkuwaniu, nie ma żadnego rozwiązywania zadań. Są też zajęcia nudne, na których chciałabym tylko spać, ale to wszystko zależy od wykładowcy. Reasumując – jeśli ktoś widzi się w finansach, bez problemu skończy ten kierunek i będzie dobrym finansistą. Ale jeśli ktoś wybiera finanse, bo są popularne i dają fajne perspektywy, raczej będzie się nudzić albo w połowie studiów stwierdzi, że to nie jego droga.

  Klaudia
  Finanse i rachunkowość
  03-12-2019
 • Ja osobiście jestem bardzo zadowolona, że wybrałam właśnie GLO. To jeden z nowszych kierunków, ale znajdziemy na nim świetne przedmioty, super wykładowców i sporo wiedzy praktycznej. Poziom i program studiów można porównać to tego, co oferują dobre, zagraniczne uczelnie. Na tym kierunku sporo jest nie tylko finansów, ale też dużo tematyki gospodarczej i biznesowej. Pojawiają się case studies, prawdziwe problemy w firmach i mnóstwo praktyki. Świetni są też wykładowcy. Wykłada tu dr Krzysztof Falkowski, który jest wręcz idolem studentów, którzy na prace licencjackie zapisują się nawet rok czy dwa wcześniej. Uczy tu też prof. Tomasz Berent, który jest uwielbiany przez studentów wielu kierunków. Wykładowcy super przekazują wiedzę i z przyjemnością chodzi się na zajęcia nawet na ósmą rano. Przykładowe przedmioty to ekonomia innowacji i zarządzanie innowacjami, ekonomia menedżerska, zarządzanie finansami na rynku międzynarodowym, bankowość międzynarodowa, międzynarodowe prawo gospodarcze, międzynarodowe strategie przedsiębiorstw oraz wiele innych bardzo ciekawych przedmiotów.

  Kaśka
  Biznes i finanse
  02-12-2019
 • Studiuję MIESI i jestem zadowolony z kierunku, choć po kilku semestrach mam też sporo uwag. Generalnie jest tu sporo przedmiotów naprawdę praktycznych i użytecznych w przyszłej pracy. Nie ma tu typowej teorii, którą trzeba zakuć, zdać i można zapomnieć. Niestety, nie wszyscy wykładowcy mają powołanie do nauczania. Widać spore braki w kadrze pedagogicznej. Wybierając kluczowy przedmiot nie zawsze mamy możliwość wyboru wykładowcy. Wydaje mi się, że jak na każdych innych studiach, są wykładowcy świetni i tacy, przez których po prostu trzeba przebrnąć i się przemęczyć. Co więcej, można się na wybrany przedmiot w ogóle nie dostać. Jeśli chodzi o poziom i trudność studiów, to są ok dla osób, które faktycznie się tym interesują i mają ścisły umysł. Trochę czasu trzeba spędzić nad książkami, ale nie uważam, że dużo więcej niż na innych kierunkach. Wiele jest przedmiotów praktycznych z ćwiczeniami, ale jeśli ktoś nie chce, nie musi chodzić, bo obecność nie jest obowiązkowa. Moim zdaniem, MIESI to najlepszy kierunek na SGH dla osób, które naprawdę lubią matematykę i lubią uczyć się rzeczy praktycznych zamiast ton teorii. Polecam ekonomię matematyczną, metody ekonometryczne oraz matematykę finansową. Są ciekawie prowadzone i naprawdę przydatne. Problemem, jaki widoczny był już od pierwszego roku, jest specyfika wyboru zajęć na SGH. Nie ma tu konkretnego programu i każdy ma dowolność wyboru przedmiotów. Z jednej strony to fajne, bo nie trzeba uczyć się na siłę czegoś, co nam będzie nieprzydatne. Ale z drugiej strony, na wielu przedmiotach materiał się powtarza, zwłaszcza na pierwszych kilku czy kilkunastu zajęciach. Po kilka razy trzeba uczyć się tego samego i tracić czas, który można byłoby wykorzystać na naukę pogłębionych treści z danej dziedziny. Ogólnie kierunek jest ok, dobrze przygotowuje w wybranych przedmiotach czy specjalizacji. Sporo jest też możliwości pracy po MIESI, więc generalnie polecam.

  Tadzik
  Ekonomia
  02-12-2019
 • Dostać tu jest ciężko, ale samo studiowanie według mnie nie przysparza żadnych problemów. Wręcz przeciwnie. Nie uważam, żebym się strasznie starał.Zaliczam na podstawieni notatek. Projekty też nie są trudne, więc myślę,że w teh chwili SGH jedzie raczej na renomie niż rzeczywistym wysokim poziomie, bo tego nie ma hahahh. Wywalą mnie jeszcze za to xDD Nie wiem co mam jeszcze napisać. Uczelnia w dobrym punkcie komunikacyjnym, budynek mimo wszystko ok.

  Stanisław
  Finanse i rachunkowość
  29-03-2019
 • Studiowałam wcześniej w innym mieście i tu jest zdecydowanie lepiej. Nikt nie ciągnie cię za rączkę tylko, praktycznie załatwiasz wszystko sam, decydujesz w wiekszosci przypadku na co chcesz chodzic a na co nie. No i dojazd. Super! Metro pod same drzwi ;-) TO ułatwia dojazd z oddalonych dzielnic. Ja jezdze z targowka i zajmuje mi to naprawde malo czasu. Studiuje zaocznie i w wiekszosci przypadkow z ludzmi z ktorymi jestem nan studiach robilam juz komercyjne projekty. Znajomosci sie przydaja

  Zue
  Zarządzanie
  27-03-2019
 • Wielką zaletą SGH jest elastyczny plan zajęć (wybór godzin i wykładowców), który pozwala na łączenie studiów dziennych z innymi obowiązkami. Bardzo ambitni studenci, którzy dzielą się na naukowców (stypendia), działaczy (udzielanie się w kołach naukowych, organizacjach studenckich, samorządzie) oraz podróżników, którzy wykorzystują kulturę wymiany w wyjazdach zagranicznych. SGH odróżnia na pewno to, że bardzo duża część studentów korzysta z wymian. Kadra była zróżnicowana, od znakomitych wykładowców, którzy przelewają wiedzę jak wodę, aż do tych, którzy przychodzili spełnić swój obowiązek. Z tego co wiem, tych spełniających obowiązek, których ja spotkałem, jest już co raz mniej. Mimo wszystko, nie zamieniłbym tej uczelni na żadną inną w Polsce – a miałem przyjemność doświadczyć nauki na uniwersytetach w Gdańsku i Krakowie. Perspektywy pracy nieograniczone – zarówno w Polsce jak i za granicą (moim zdaniem). Wpływa na to fakt, że studenci nie tylko studiują, ale równolegle pracują na część etatu/cały etat często już od 3 lub 4 roku studiów. Nie wspominając o projektach studenckich na początku studiów i praktykach oraz stażach już po 1 i 2 roku. To wszystko skutkuje tym, że absolwent SGH wchodzi na rynek (w przenośni, bo wszedł na niego jeszcze w trakcie studiów) nie tylko z dyplomem, obyciem międzynarodowym, ale również z doświadczeniem zawodowym. I tutaj kierunek zwykle nie gra roli. Wadą jest dla mnie brak rozwoju przedsiębiorczości w porównaniu do tego, co widziałem w Singapurze, Waszyngtonie czy na Cambridge. Bardzo duża część studentów pragnie rozwijać karierę w mniejszych czy większych firmach – ostatnio czytałem artykuł „kuźnia prezesów” – OK. Ale nikt od nas nie wymaga podejmowania większego ryzyka, jakim jest rozpoczynanie własnej działalności/rozwój swojego projektu biznesowego. Inna sprawa, że z doświadczeniem łatwiej założyć firmę i się w czymś specjalizować. Z drugiej strony koszt alternatywny w postaci rozwoju kariery rośnie, dlatego tutaj temat do dyskusji.

  Emil
  Zarządzanie
  20-02-2019
 • Witam wszystkich :) jestem studentką 3 roku na SGH kierunek zarządzanie i jestem z tego tytułu bardzo zadowolona. Studiuję zaocznie i taki tryb studiów polecam wszystkim. Zajęcia odbywają się w weekendy, więc mam czas na zdobywanie doświadczenia zawodowego, które bardzo przydaję się również na samych studiach. Widzę, że osoby pracujące w innej branży niż studiują mają o wiele trudniej niż ja. Część wiedzy, którą musiałabym przyswoić z notatek po zajęciach przyswajam na co dzień w pracy, więc polecam taki tryb studiowania. Piszę teraz pracę licencjacką i pomoc doświadczonego promotora jest tu nieoceniona. W ogóle kadra to duży plus SGH. Przez całe 3 lata miałam zajęcia może z 3 wykładowcami, którzy z różnych powodów nie przypadli mi do gustu, ale to tylko moja opinia. Ogólnie mogę polecić wszystkim, którzy są nastawieni na wiedzę i praktykę.

  Nikola
  Zarządzanie
  14-02-2019
 • Studiowało mi się dobrze, raczej bez większych problemów udawało mi się zdawać z semestru na semestr a nawet łapać się na stypendia, które są wysokie :) kadrę oceniam bardzo dobrze, profesorowie to w większości praktycy, których wiedzę i wskazówki można wykorzystywać w swojej karierze zawodowej i słucha się ich przyjemnie, nie jest to typowy dla wielu "naukowy bełkot". Pracę po tym kierunku można znaleźć szybko i dobrą, w moim przypadku było to zaraz po obronie i jestem ze swojego stanowiska bardzo zadowolony :)

  Bartosz
  Finanse i rachunkowość
  11-02-2019
 • Ogólnie na duży plus możliwość robienia wielu kwalifikacji zawodowych, obcowania ze znanymi i doświadczonymi ze świata biznesu oraz stworzenia sobie planu wedle własnego widzimisię. Z kadrą bywa różnie - wielu wykładowców jest w porządku i dosyć sporo nie, ale jest możliwość wybierania, z kim się będzie miało zajęcia. Perspektywy są bardzo duże, bo nie ma miesiąca, w którym nie dostałbym ciekawej oferty pracy, o którą się nie prosiłem.

  Piotrek
  Finanse i rachunkowość
  08-02-2019
 • SGH jest bardzo dobrą uczelnią i wg mojej opinii profesorowie są dobrze dobrani do kierunków, gdyż są praktykami a nie tylko wykładowcami. Wspominam ją bardzo dobrze i gdybym miał jeszcze raz ją wybrać nie miałbym żadnych watpliwości. Jeżeli chodzi o znalezienie pracy po tym kierunku to szczerze, obecnie wszystko zależy od charakteru danej osoby i samozaparcia w poszukiwaniu tego co się chce robić. Studia są dodatkiem i miejscem do nawiązywania dobrych kontaków.

  Sebastian
  Zarządzanie
  14-11-2018
 • W przypadku mojej osoby kierunek ten merytorycznie się nie przydał, niestety wykłady prowadzone przez teoretyków w kilku przypadkach oderwane od realiów rynku. Oczywiście dobrze mieć SGH w resume. Natomiast ocena jest kwestią indywidualną ponieważ wśród moich kolegów byli głównie ludzie pracujący w sektorze produkcyjnym zajmujący się bezpośrednio handlem zagranicznym więc może w takich przypadkach jest to wartość dodana. Dla osoby pracującej w finansach tak jak wspomniałam na początku mało przydatny kierunek. Więc jeśli chce się znaleźć pracę w finansach nie natomiast jeśli poszukiwana jest praca w dziale handlu zagranicznego w przedsiębiorstwie prywatnym to może dać to punkt zaczepienia. Jednak bardziej dla osób nie mających wcześniej kontaktu z handlem a nie dla praktyków.

  Agata
  Zarządzanie
  03-10-2017
 • Zacząłem pracę w banku przed rozpoczęciem studiów na sgh. Samych studiów nie ukończyłem ale uczelnie wspominam dobrze. Zdecydowanie przeważa jak dla mnie doświadczenie zawodowe a nie wiedza teoretyczna jeśli chodzi o perspektywy zatrudnienia w sektorze bankowym. Sam sgh jest preferowany na pewno jesli chodzi o sektor finansowy wieć jest to plus na wstępie.

  Łukasz
  Finanse i rachunkowość
  25-09-2017
 • W telegraficznym skrócie. SGH super wybór - bardzo ciekawe zajęcia. Nie tylko teoria a praktyka. Zajęcia i przedmioty z ludźmi pracującymi w korporacjach na wysokich bardzo stanowiskach, dzięki temu poznaje się tajniki ich pracy od wewnątrz a nie tylko - jak to książkowo powinno wyglądać. Ciekawy czas. Fani ludzie. Miłego dnia i weekendu.

  Marcin
  Zarządzanie
  22-09-2017
 • Gdy ja studiowałem to inne czasy były, wówczas to była SGPiS, wołano na to Szkoła Główna Pocałunków i Stosunków. Doktorami byli Balcerowicz, Kołodko, Rosati. Prodziekanem do spraw studentów był Oleksy. Wówczas to było super, wolność i swoboda. Teraz nie wiem jak jest. Dobre było i już się nie wróci. Idźcie za głosem serca, zróbcie co lubicie, nie oglądajcie się na innych. Powodzenia

  Widold
  Handel zagraniczny
  20-09-2017
 • Pod warunkiem zaangażowania można się naprawdę bardzo wiele nauczyć, problemów z pracą, już nawet podczas studiów, nie ma. Wykładowcy zapewniali dostęp do wiedzy teoretycznej i praktycznej. Polecam!

  Hubert
  Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
  20-09-2017
 • Z tego co pamiętam to nie do końca odpowiadał mi program zajęć - jak na każdej chyba uczelni mocno teoretyczny a nie praktyczny. Kontakt z promotorem ograniczony przez sztywne godziny konsultacji które nie zawsze odpowiadały moim obowiązkom zawodowym. Wpływ na dalszą karierę zawodową wbrew obiegowym opiniom mocno ograniczony – wydaje mi się że obecnie kluczowe znaczenie ma doświadczenie i wiedza a nie dyplom.

  Konrad
  Finanse i rachunkowość w zarządzaniu
  20-09-2017

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) - Aktualności

Rektor SGH prof. Marek Rocki i Ian Wooton z European Trade Study Group (ETSG) podpisali umowę, na mocy której Szkoła Główna Handlowa będzie w tym roku gospodarzem prestiżowej konferencji poświęconej handlowi międzynarodowemu.ETSG to uczelniane stowarzyszenie zajmujące się tematem współpracy gospodarczej w skali międzynarodowej. Konferencja ETSG, która odbywa się co roku jest najbardziej znac [..]

Zobacz więcej