Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Filozofia i etyka

Filozofia i etyka



Studia podyplomowe z zakresu filozofii łączone są najczęściej ze studiami z etyki w ramach jednego programu. Od kandydata zależy, czy zdecyduje się na podyplomowe studia filozoficzne czy studia zarówno z filozofii, jak i z etyki. Takie studia stworzono nie tylko z myślą o nauczycielach, ale także o tych wszystkich, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę.

Większość absolwentów studiów wyższych miało do czynienia z filozofią. Jako ogólna dziedzina uniwersytecka pojawiła się z pewnością na studiach humanistycznych; niewykluczone także, że zajęcia z filozofii oferowano studentom kierunków technicznych i ścisłych. Bez względu jednak na ukończony kierunek studiów każda osoba legitymująca się dyplomem licencjata lub magistra może rozpocząć edukację w ramach studiów podyplomowych z filozofii lub filozofii i etyki – obie te dziedziny często łączy się bowiem w jeden program studiów podyplomowych.

Specyfika studiów podyplomowych z filozofii (i etyki)

Słuchacze studiów podyplomowych wybierają z reguły taki kierunek, który zawęża ich specjalizację i dotyczy wąskiego wycinka interesującej ich dziedziny. Są jednak studia podyplomowe, takie jak na przykład filozofia, które rozwijają i sprzyjają zdobyciu nowych kwalifikacji, ale dotyczą zagadnień niezwykle „szerokich”. Słuchacze podyplomowej filozofii lub filozofii i etyki poszerzają swoje horyzonty; zagłębiają się w tematykę, którą na studiach I lub II stopnia omówiono pobieżnie, odnosząc się jedynie do kluczowych zagadnień.

Dla kogo?

Potencjał filozofii coraz częściej dostrzegają pracodawcy, a kompetencje, jakimi dysponuje filozof – jak na przykład otwarty umysł, umiejętność analizy, syntezy i stawiania pytań przydają się w wielu profesjach. Studia podyplomowe z zakresu filozofii, szczególnie te łączone z etyką, tworzone są najczęściej z myślą o nauczycielach, jednak oferta studiów skierowana jest do wszystkich, którzy pragną usystematyzować swoją wiedzę filozoficzną.

Uprawnienia

Słuchacze takich studiów podyplomowych wraz z dyplomem zyskują uprawnienia do nauczania filozofii i etyki. Warunkiem jest jednak ukończenie kursu pedagogicznego. UWAGA! Absolwenci studiów I stopnia po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują niezbędne kwalifikacje do nauczania w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ośrodkach szkolno-wychowawczych. Ukończenie studiów podyplomowych przez absolwentów studiów II stopnia albo jednolitych studiów magisterskich pozwala im na prowadzenie zajęć we wszystkich typach szkół.

Program studiów

Program podyplomowych studiów z filozofii obejmuje między innymi:- historię filozofii;- wybrane zagadnienia z zakresu filozofii teoretycznej (ontologia, teoria poznania, metafizyka);- wybrane zagadnienia z filozofii praktycznej (etyka, estetyka, aksjologia);- wybrane zagadnienia filozofii kultury i antropologii filozoficznej;- analizę tekstu filozoficznego;- metodykę nauczania filozofii;- wybrane zagadnienia współczesnej filozofii;- wybrane zagadnienia z logiki i semiotyki logicznej.W przypadku studiów z zakresu filozofii i etyki program obejmuje także:- etykę normatywną;- etykę opisową z elementami metaetyki.

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe z zakresu filozofii lub filozofii i etyki trwają od dwóch do czterech semestrów. Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym, a więc z reguły co drugi weekend, i obejmują wykłady, konserwatoria oraz zajęcia warsztatowe. Niezwykle ważnym elementem każdych zajęć będzie z pewnością dyskusja dotycząca omawianych problemów. Koszt studiów waha się od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych – w zależności od wybranej uczelni. Istnieje moliwość rozłożenia opłaty na raty. Studia podjąć można zarówno na uniwersytetach, jak i w szkołach wyższych zorientowanych jedynie na edukację humanistyczną.

Rekrutacja

Nabór słuchaczy studiów podyplomowych przeprowadzany jest zwykle według kolejności zgłoszeń. Warunkiem podjęcia studiów jest ukończenie studiów co najmniej I stopnia, a więc studiów licencjackich. Kandydaci powinni przygotować następujące dokumenty:- podanie (z reguły do pobrania ze strony uczelni);- dyplom ukończenia studiów wyższych;- kwestionariusz osobowy;- kserokopię dowodu osobistego;- 2 fotografie legitymacyjne;- potwierdzenie dokonania wpłaty. Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 23.09.2019