Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Dietetyka

Dietetyka



Zmęczone fast-foodami i wysokokalorycznymi kebabami popijanymi Coca-Colą społeczeństwo od kilku lat notuje zwrot ku zdrowemu odżywianiu. Znaczna większość szuka przy tym fachowej pomocy. To szansa dla Ciebie – zostań dietetykiem!

Jeśli wydaje Ci się, że jest już za późno na zmiany w życiu zawodowym, a dietetyka to dziedzina pełna zawiłych, skomplikowanych zagadek związanych z biologią i chemią, których nie da się przyswoić na studiach podyplomowych – nic bardziej mylnego! Przekonaj się, że warto podjąć naukę na tym kierunku.

Specyfika kierunku

Studia podyplomowe w zakresie dietetyki zazwyczaj trwają dwa semestry i obejmują głównie zajęcia teoretyczne. Podczas zjazdów studenci uczestniczą w zajęciach, które kompleksowo przygotowują ich do profesjonalnego doradztwa żywieniowo-dietetycznego. Najistotniejsze bloki zajęć to między innymi podstawy anatomii i fizjologii człowieka, wybrane zagadnienia z towaroznawstwa żywności czy aspekty mikrobiologiczne żywności i żywienia.Po odbyciu zajęć obejmujących fundamentalną wiedzę z tzw. nauki o żywieniu przystępuje się do bardziej sprofilowanych dziedzin przydatnych na co dzień w pracy dietetyka. Studenci poznają klasyfikację i charakterystykę diet, przekrój dań typowych dla konkretnych części świata, uczą się, jak dobierać odpowiednią dietę dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. Ciekawe wydają się też takie przedmioty jak wspomaganie dietetyczne w kosmetologii czy w sporcie.Poza przyswajaniem wiedzy teoretycznej uczestnicy zjazdów biorą też udział w zajęciach praktycznych. Próbują tam na konkretnych przykładach sami oceniać sposób żywienia i stan odżywienia jednostki, a także stawiają pierwsze kroki w samodzielnym układaniu jadłospisów odpowiadających potrzebom przedstawionych przypadków. Ćwiczenia te sprawiają studentom zdecydowanie najwięcej frajdy i są niejako próbką codzienności profesjonalnego dietetyka.

Dla kogo?

To studia odpowiednie dla wszystkich zainteresowanych w mniejszym lub większym stopniu tematyką racjonalnego żywienia, wpływu odżywiania na jakość życia i kształtowania sylwetki za pomocą sterowania codziennym menu. Częste wśród studentów tego kierunku są zainteresowania kulinarne, wielu z nich czynnie uprawia przeróżne sporty. Na ten kierunek decydują się też chętnie osoby o wykształceniu medycznym czy farmakologicznym, upatrując w nim możliwość poszerzenia i ugruntowania swojej kwalifikacji w obrębie prawidłowego odżywiania.

Gdzie studiować dietetykę?

Okazuje się, że dietetykę w swojej ofercie mają przede wszystkim uczelnie prywatne. Studenci szczególnie chwalą sobie zajęcia na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Priorytetem tej placówki jest aspekt profilaktyki i leczenia chorób poprzez odpowiednie żywienie. Inną uczelnią, którą warto wziąć pod uwagę, jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To szkoła o najlepszych tradycjach i dużej renomie w skali całego kraju. Autorskie programy dietetyczne w zakresie dietetyki opracowują tu doskonale wykwalifikowani eksperci .Ciekawą wariacją okazuje się nowatorski kierunek proponowany przez warszawską Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej – można tam studiować psychodietetykę. Zajmuje się ona, jak nietrudno się domyślić, związkami między nawykami żywieniowymi a mechanizmy psychicznymi, podejmuje zagadnienie motywacji w procesie odchudzania oraz zależności między odżywianiem a psychoterapią. Inne świetne placówki proponujące kandydatom studia podyplomowe z dietetyki to między innymi Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku czy Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Warto jednak na bieżąco śledzić ofertę szkół wyższych w swoim regionie, bowiem ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie tym kierunkiem wiele placówek decyduje się na uruchomienie go u siebie.

Możliwości zawodowe

Absolwent podyplomowej dietetyki otrzymuje dokument uprawniający go do zajmowania stanowiska doradcy ds. żywienia w gabinetach odnowy biologicznej, klubach fitness i centrach odchudzania. Może też być odpowiedzialny za układanie jadłospisów w instytucjach ochrony zdrowia. Odważni i przedsiębiorczy często decydują się na własny biznes – otwierają prywatny gabinet doradztwa żywieniowego. Wszystko zależy od Was.red. Katarzyna Lipska

Data publikacji: 05.08.2019