Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Coaching - trener biznesu

Coaching - trener biznesu



Wraz z dynamicznym rozwojem rynku pracy i znacznymi zmianami, jakie zaszły w jego specyfice, w ostatnich dwudziestu latach pojawiły się zupełnie nowe, nieistniejące wcześniej zawody związane np. z psychologią biznesu. Jedną z takich profesji jest coach, czyli trener biznesu.

Kim jest coach?

Zadanie coacha polega na pomocy w polepszaniu wyników działania poszczególnych jednostek bądź firm. Coach ma w sobie coś z psychologa – na podstawie rozmów i ćwiczeń przeprowadzanych z klientem pomaga mu skonkretyzować cele zawodowe, optymalizować możliwości i pełniej wykorzystywać swoje talenty i zdolności. Pracuje indywidualnie z klientem, aby pomóc mu przyswoić trudną sztukę podejmowania trafnych decyzji, a przede wszystkim – dostrzec i rozwinąć jego potencjał.

Specyfika kierunku

Studia z zakresu coachingu mają więc wiele wspólnego z psychologią. Zanim bowiem adepci przystąpią do zgłębiania tajników treningu biznesu, muszą przyswoić fundamentalną wiedzę z takich przedmiotów jak stres zawodowy, psychologia podejmowania decyzji, uczenie się dorosłych czy emocje i motywacje – czyli zajęć przepisanych prosto z planów zajęć psychologii I i II stopnia. Tu są one jednak rozszerzane i odpowiednio profilowane w taki sposób, aby przyszły coach wydobył z nich jak najwięcej praktycznej wiedzy przydatnej w przyszłej pracy.Kolejny blok zajęć to praktyczne zajęcia z coachingu, mające przygotować i doskonalić idealnych trenerów do samodzielnego prowadzenia zajęć. To świetna propozycja dla tzw. ludzi czynu – większa część takich studiów obejmuje bowiem naukę w wymiarze bardzo praktycznym, nastawioną na próbowanie swoich sił w wyzwaniach stawianych w codziennej pracy coacha.Każdy student, który posiądzie wiedzę przekazywaną w ramach wspomnianych wyżej bloków, wybiera jedną spośród licznych specjalizacji, wśród których znajdziemy przede wszystkim coaching biznesu, coaching wellness, coaching związków czy związany ze wschodnimi technikami medytacji Zen coaching. Mamy tu więc możliwość dość swobodnego konstruowania własnej ścieżki kariery.

Dla kogo?

To odpowiednie studia uzupełniające dla pasjonatów tej nowej, ale jakże popularnej i potrzebnej dyscypliny psychologii biznesu, jaką jest coaching. Świetnie odnajdą się tutaj jednak nie tylko absolwenci studiów psychologicznych, lecz wszyscy szczerze zainteresowani tematem treningu osobistego, pragnący nieść pomoc i wsparcie osobom dążącym do samorealizacji i bardziej owocnych poszukiwań życiowych. Jeśli praca z ludźmi i psychoanaliza nie są nam obce, z powodzeniem możemy podjąć studia z coachingu.

Gdzie studiować coaching?

Ze względu na coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem studiów w swojej ofercie posiada go zarówno większość dużych, renomowanych uniwersytetów, jak i spora liczba prywatnych szkół wyższych. Uważa się, że najlepiej kształcić się w zakresie coachingu w dużych ośrodkach, w rankingach zaś prowadzi Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim plasuje się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, posiadająca swoje filie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach, oraz stołeczna Szkoła Główna Handlowa.Jeśli chodzi o uczelnie niepubliczne, niepodważalną pozycję ma tutaj warszawskie Collegium Civitas, dysponujące szeroko wykwalifikowaną kadrą i prowadzące wiele autorskich projektów trenerskich. Godne polecenia są również studia z coachingu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu czy na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Możliwości zawodowe

Jeśli wziąć pod uwagę wzrastającą liczbę prywatnych przedsiębiorstw oraz stały wzrost zatrudnienia w zachodnich korporacjach, z pewnością da się zauważyć, że od kilku lat ciągle wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalnych trenerów biznesu, wyspecjalizowanych w konkretnych działaniach. Praca dla coachów znajdzie się zawsze – czy to na organizowanych przez firmy i uczelnie szkoleniach, czy podczas prowadzonych na dużą skalę projektów wspieranych przez Unię Europejską, czy też na etacie w dużych przedsiębiorstwach. To z pewnością zawód przyszłości, umożliwiający zarówno spełnienie zawodowych ambicji, jak i uzyskanie wysokich zarobków.

Data publikacji: 29.07.2019