Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Bankowość

Bankowość



Rozważasz podjęcie studiów podyplomowych z zakresu bankowości? Jeśli tak, przyda Ci się kompendium wiedzy na ich temat. Dowiedz się, jak zapisać się na studia, ile kosztują, jak przebiegają – przygotowaliśmy odpowiedź w pigułce!

Jeśli chcesz zyskać nowe kompetencje, a może nawet nową profesję, i jeśli swoją przyszłość zawodową wiążesz z sektorem bankowym – który, nota bene, radzi sobie dobrze mimo złowieszczych przepowiedni dotyczących kryzysu – być może rozważasz podjęcie studiów podyplomowych z zakresu bankowości. Inwestowanie we własny rozwój i mobilność zawodowa są w cenie – rynek pracy sprzyja przekwalifikowywaniu.

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych z zakresu bankowości jest kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej banków oraz instytucji finansowych; zapoznawanie ich – w przystępny sposób – z tematyką współczesnej bankowości między innymi poprzez omówienie kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem banku. Krótko mówiąc, studia te mają za zadanie w kompleksowy sposób przygotować słuchacza do pracy w sektorze bankowym.

Dla kogo?

Podyplomowe studia z bankowości podjąć może każdy absolwent studiów wyższych. Słuchaczami zostają jednak najczęściej pracownicy banków lub innych instytucji działających na rynku finansowym, a także podmiotów, które z nimi współpracują. Dyplom ukończenia studiów podyplomowych pozwala również na przekwalifikowanie zawodowe. Niektóre szkoły wyższe (np. Szkoła Główna Handlowa czy Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) oferują słuchaczom taki program studiów, którego zrealizowanie pozwala przystąpić do egzaminu uprawniającego do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB.

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku bankowość nawiązuje z reguły do zakresu wiedzy wymaganej podczas egzaminów EFCB. Uczelnie oferujące studia podyplomowe z bankowości proponują zatem słuchaczom uczestnictwo w zajęciach skupiających się wokół trzech głównych bloków tematycznych: 1.Otoczenie ekonomiczne i monetarne (tu np. przedmioty: system bankowy, bankowość spółdzielcza, rynki finansowe, polityka pieniężna, współczesne systemy pieniężne, prawo bankowe);2.Relacja bank-klient (tu np.: procedury przyznawania kredytów i ich prawne aspekty, ryzyko kredytowe, ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, bankowość hipoteczna, bankowość elektroniczna);3.Aspekty behawioralne (tu np.: marketing bankowy, zarządzanie w banku, etyka w biznesie, etyka w banku).Zajęcia mają formę wykładów, konserwatoriów oraz ćwiczeń, są zatem połączeniem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, wspartej dodatkowo możliwością wymiany doświadczeń.

Organizacja studiów, rekrutacja

Studia podyplomowe na kierunku bankowość trwają zwykle dwa semestry i organizowane są w trybie niestacjonarnym (zaocznym), a więc dwa razy w miesiącu w trakcie weekendów. Opłata za studia wynosi od 4 tysięcy złotych do 7,2 tysiąca złotych. Istnieje możliwość spłaty czesnego w systemie ratalnym.Rekrutacja na studia jest otwarta. Głównym kryterium rekrutacyjnym jest kolejność zgłoszeń. W sekretariacie należy złożyć kompletną aplikację, składającą się zazwyczaj z następujących dokumentów: - podanie o przyjęcie na studia;- kwestionariusz osobowy (lub życiorys);- dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- dowód wpłaty (lub zobowiązanie wniesienia opłaty za studia);- dwa zdjęcia legitymacyjne (podpisane na odwrocie).Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 19.08.2019