Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa



Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. Jak słusznie dostrzega coraz większe grono pasjonatów, najwięcej zdziałać można dziś w samorządach terytorialnych. To one bezpośrednio wpływają na ludzi i mogą realnie rozwiązywać lokalne problemy.

Praca taka wymaga wykształcenia administracyjnego, a w dobie konkretyzacji – często odpowiedniej specjalizacji. Jeśli wciąż nie wiesz, co studiować, aby osiągnąć swój cel, zastanów się nad administracją samorządową.

Specyfika kierunku

Administracja samorządowa to kierunek nowy i wciąż niezbyt popularny, chociaż z pewnością mający dużą przyszłość. Wysoko wykwalifikowani pracownicy urzędów gmin, miast czy powiatów to absolutnie kluczowa sprawa, jeśli chodzi o rozwój danego terytorium. Dlatego też studia te skupiają się głównie na umiejętnościach praktycznych, przydatnych w codziennej pracy samorządowca. Punktem wyjścia okazuje się jednak wiedza teoretyczna. Przede wszystkim adepci administracji poznają zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego, jego struktury i kompetencje. Wiele przedmiotów dotyczy prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego czy ochrony środowiska – trzeba je znać, by w przyszłej pracy sprawnie poruszać się w różnego rodzaju zawiłościach urzędniczych.Spory blok zajęć stanowią też zajęcia z makro- i mikroekonomii oraz zarządzania – odpowiednie gospodarowanie kadrami i środkami finansowymi to podstawa w tym zawodzie.Jak sama nazwa kierunku wskazuje, studenci do perfekcji opanowują procedury postępowania administracyjnego, uczą się podstaw historii administracji i zasad systemów administracyjnych Europy. W dzisiejszych realiach absolutnie konieczna okazuje się zdolność pozyskiwania środków Unii Europejskiej na rzecz rozwoju gminy czy powiatu – na tych studiach nauczysz się, jak tworzyć prawidłowe, wyróżniające się i skuteczne projekty i dokumenty tego typu. Na większości uczelni obowiązkowe są także lektoraty z języków obcych (przez cztery semestry) oraz technologia informacyjna (z naciskiem na wykorzystywane w urzędach umiejętności).

Dla kogo?

To odpowiednie studia dla osób zdecydowanych co do swojej przyszłości. System kształcenia jest tu bowiem wyspecjalizowany i ukierunkowany na wypuszczenie na rynek pracy absolwentów gotowych do wykonywania konkretnego zawodu – nowoczesnego urzędnika samorządowego. Jeśli chcesz działać na najniższych, ale i najbliższych człowiekowi szczeblach władzy, jesteś przedsiębiorczy, pracowity, skrupulatny – to odpowiedni kierunek dla Ciebie.

Gdzie studiować administrację samorządową?

Co ciekawe, chociaż wciąż nieczęsto spotyka się ten kierunek na studiach I i II stopnia, wiele uczelni proponuje ten kierunek w ramach studiów podyplomowych. Administrację samorządową można dziś studiować głównie na mniejszych uniwersytetach i w szkołach wyższych (np. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku), zaś liczba kandydatów niewiele przewyższa liczbę wolnych miejsc. Od dwóch lat makrokierunek Samorząd terytorialny i polityka regionalna dostępny jest także dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i cieszy się sporym zainteresowaniem – w naborze na rok akademicki 2011/12 na jedno miejsce kandydowało ponad 12 chętnych.

Możliwości zawodowe

Ukończenie administracji samorządowej daje duże szanse na zatrudnienie w organach administracji terytorialnej – urzędach miast, gmin, powiatów, sejmikach wojewódzkich itd. Absolwenci tego kierunku uzyskują zazwyczaj w procesie rekrutacyjnym lepsze wyniki niż absolwenci politologii czy klasycznej administracji – są bowiem przygotowani i zorientowani na konkretne stanowiska.

Data publikacji: 25.03.2019