ikonka opinie uczelnie

Opinie o uczelniach - Lista uczelni w Wrocławiu

Opinie o uczelniach - lista uczelni w Wrocławiu

Wrocław – miasto przyjazne dla studentów

Informacje ogólne

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej, a także stolicą nie tylko województwa dolnośląskiego, ale również historyczną całego Śląska. Miasto położone jest w południowo-zachodniej Polsce nad odrą oraz czterema jej dopływami. Ze względu na ogromną liczbę kanałów i mostów Wrocław bywa nazywany Wenecją Północy. We Wrocławiu mieszka 641 tysięcy osób, co daje miastu czwartą lokatę pod względem liczby ludności wśród wszystkich polskich miast.
Wrocław jest miastem o wielowiekowej historii i tradycji, której pozostałości to przede wszystkim niezwykła architektura w najstarszej części miasta. Najdawniejszą dzielnicą jest Ostrów Tumski, na którym przed wiekami założono gród piastowski, który był siedzibą władców. W średniowieczu Wrocław uznawany był za jedną z trzech stolic Królestwa Polskiego (obok Krakowa i Sandomierza). Obecnie miasto jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce. Doskonale radzi tu sobie mniejszy i większy biznes. Wrocław jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, biznesowych i gospodarczych o potężnym, międzynarodowym zasięgu. Kilka lat temu, w 2016 roku miasto było też Europejską Stolicą Kultury, co również ma niebagatelny wpływ na rozwój Wrocławia.

Uczelnie we Wrocławiu

Oferta edukacyjna we Wrocławiu jest mocno rozbudowana i obejmuje 32 uczelnie, wśród których jest 11 uczelni publicznych oraz 21 wyższych szkół prywatnych. Najpopularniejsze kierunki na wrocławskich uczelniach to przede wszystkim psychologia, kosmetologia, logistyka, chemia i toksykologia sądowa oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Wśród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych uczelni prym wiodą Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Studia stacjonarne na większości kierunków uczelni państwowych są bezpłatne. Zdarza się jednak, że trzeba za nie zapłacić. Podobnie jak w przypadku studiów niestacjonarnych oraz kształcenia na uczelniach prywatnych.
We Wrocławiu najdroższy kierunek English Division znajduje się na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za semestr trzeba zapłacić 19,5 tysiąca złotych. Niewiele taniej jest na studiach niestacjonarnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – kierunek lekarsko-dentystyczny na można studiować za 17,5 tysiąca złotych za semestr. Najtańsze studia we Wrocławiu znajdziemy natomiast na Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu, która przeczy tym samym, że uczelnie prywatne są wyjątkowo drugie. Studenci architektury i urbanistyki oraz architektury wnętrz płacą zaledwie 500 zł za cały semestr nauki.

Rynek pracy dla studentów we Wrocławiu

Wrocławski rynek pracy to doskonałe miejsce dla osób z różnym poziomem wykształcenia i z różnymi specjalizacjami. Wskaźnik bezrobocia w mieście to zaledwie 1,6 procenta. Wysokie są też dochody miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca – ponad 6 tysięcy na głowę to liczba, którą przebija tylko Warszawa. We Wrocławiu i okolicach działa wiele przedsiębiorstw energetycznych, spożywczych, chemicznych, logistycznych, transportowych, a także produkcyjnych, wśród których na prowadzenie wysuwa się branża AGD.
Taka różnorodność oraz ogromny rozwój miasta sprawia, że studenci wrocławskich uczelni mają wiele możliwości na rynku pracy zarówno w trakcie kształcenia, jak i po jego zakończeniu. Pracę we Wrocławiu najszybciej można otrzymać w handlu i usługach i jest to dobra opcja dla studentów, którzy jeszcze na studiach chcą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Po ukończeniu kształcenia można natomiast szukać pracy w wybranym kierunku czy specjalizacji. Najlepsze wrocławskie uczelnie ściśle współpracują z regionalnym biznesem, a ich oferta kształcenia wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców. Absolwenci tych uczelni doskonale radzą sobie na rynku pracy.

Oferta kulturalna dla studentów

Wrocław jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Polsce, nie bez powodu był wybierany na Światową Stolicę Kultury i Światową Stolicę Książki w 2016 roku. W mieście znajduje się kilkanaście muzeów, między innymi Muzeum Narodowe, w którego zbiorach możemy zobaczyć Panoramę Racławicką. We Wrocławiu działa również kilkanaście grup teatralnych, między innymi Teatr Polski i Wrocławski Teatr Współczesny.
Melomani znajdą coś dla siebie w Operze Wrocławskiej, Filharmonii Wrocławskiej oraz w teatrze Muzycznym Capitol. Kinomaniacy mogą wybrać się do jednego z 7 multipleksów kinowych, zlokalizowanych głównie w galeriach i centrach handlowych. Pod względem kulturalnym we Wrocławiu nieustannie coś się dzieje, każdy student z pewnością znajdzie w ofercie coś na miarę swoich zainteresowań. Dużym atutem jest fakt, że w większości instytucji kultury bilety dla studentów są ze sporymi zniżkami. Można więc obcować z kulturą bez obawy o nadwyrężenie studenckiego budżetu.

Studenckie życie nocne we Wrocławiu

Życie nocne Wrocławia kwitnie przede wszystkim na Starym Mieście. W centrum miasta znajdziemy sporo klubów muzycznych, dyskotek i pubów. Dobrą ofertę można również znaleźć w pobliżu kampusów poszczególnych uczelni. Kluby studenckie serwują rozrywkę dla każdego – różne rodzaje muzyki, imprezy z DJ-ami, ciekawe koncerty i wieczory muzyczne, karaoke czy dyskoteki do białego rana.
We Wrocławiu można więc korzystać ze studenckiego życia pełną piersią. Do najpopularniejszych wśród studentów wrocławskich klubów należą między innymi Klub Studencki Bajer, klub Melanż, klub Katakumby, a także kluby: Bezsenność oraz Antidotum.

Baza rekreacyjna dla studentów we Wrocławiu

Oferta sportowa i rekreacyjna we Wrocławiu jest niezwykle rozbudowana. Studenci mogą korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji, które utrzymane są na światowym poziomie. Największy i najpopularniejszy jest Aquapark Wrocław. Do dyspozycji jest też kilkanaście innych basenów, a także dziesiątki siłowni i klubów fitness, które można znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy.
Studenci poszczególnych uczelni powinni również rozejrzeć się w najbliższej okolicy – wiele uczelni posiada własne pływalnie i centra sportu. Duże baseny znajdziemy między innymi przy Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Ekonomicznym.