Reklama - Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) w ŁodziWYDZIAŁ GRAFIKI I MALARSTWA
Wydział Rzeźby i Działań Interaktywnych
WYDZIAŁ SZTUK WIZUALNYCH
WYDZIAŁ TKANINY I UBIORU
WYDZIAŁ WZORNICTWA I ARCHITEKTURY WNĘTRZ

Opis uczelni

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi


Łódzka akademia powstała w 1945r., z inicjatywy Władysława Strzemińskiego i działała początkowo jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi. Artystyczna szkoła wyższa w 1993r. otrzymała status akademii i obecnie jest jedną z siedmiu działających w kraju Akademii Sztuk Pięknych. Od 1988r., uczelnia nosi imię jednego z założycieli – Władysława Strzemińskiego, który stworzył koncepcję nauczania przyszłych artystów jako wykładowca uczelni od jej założenia do 1950r.

Obecnie czterowydziałowa akademia oferuje 12 kierunków realizowanych podczas studiów stacjonarnych I-ego i II-ego stopnia oraz jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. Akademia oprócz grafiki, rzeźby czy malarstwa prowadzi również kierunki związane z projektowaniem ubioru, wzornictwem, stylizacją wnętrz i biżuterią.

 Uczelnia organizuje również liczne kursy i szkolenia: Kurs malarstwa i rysunku, Letnie Międzynarodowe Kursy Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA) oraz realizujące projekty edukacyjno – artystyczne Laboratorium Działań Artystycznych. Od 2017r., akademia organizuje konkurs PRIME STAGE, prezentujący najlepsze prace dyplomowe.

 

Misja Uczelni

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ASP), zlokalizowana w samym sercu Łodzi, tworzy nowoczesne i innowacyjne środowisko nauczania sztuki.

Jako wybitna instytucja kształcenia artystycznego, misją ASP jest rozwijanie twórczych umiejętności i nurtowanie indywidualnych talentów artystów, projektantów, twórców mody oraz filmowców. Zapewnia to przygotowanie do pionierskiej pracy w artystycznym świecie przemysłu, mediów i kultury.

Akademia koncentruje się na holistycznym podejściu do nauczania sztuki, skupiając się na teoretycznym i praktycznym aspekcie, aby zapewnić dogłębne zrozumienie materii. Studenci są zachęcani do badań, eksploracji i eksperymentacji w celu definiowania i przekraczania granic możliwości sztuki.

ASP w Łodzi jest miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesną technologią, a edukacja jest ukierunkowana na przygotowanie studentów do roli liderów w przyszłym świecie sztuki i designu.

 

Koła naukowe

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi jest liczącą się na mapie edukacyjnej Polski uczelnią, która kształci studentów w różnych formach sztuki. Jest to miejsce, gdzie możliwe jest realizowanie swoich artystycznych marzeń i ambicji, niezależnie od wybranej ścieżki edukacyjnej.

Jednym z ciekawych aspektów życia studenckiego na ASP są koła naukowe. Dają one możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności w bezpośredni sposób, podążając za swoimi zainteresowaniami i pasjami. Koła naukowe są prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców, co gwarantuje wysoką jakość przekazywanej wiedzy.

Na ASP w Łodzi działa wiele różnorodnych kół naukowych, które obejmują wiele aspektów twórczości artystycznej, od fotografii, przez malarstwo, aż do interdyscyplinarnych działań łączących sztukę z technologią. To wszystko sprawia, że możliwości dla studentów ASP są praktycznie nieograniczone.

ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi nieustannie stara się inspirować swoich studentów, dając im dostęp do najnowszych trendów w sztuce, ale również zachęcając do twórczego myślenia i eksplorowania własnej ścieżki artystycznej.

 

Studia podyplomowe na ASP w Łodzi

Charakteryzująca się bogatą historią, Akademia Sztuk Pięknych (ASP) im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi jest uważana za jeden z kulturalnych filarów miasta Łodzi. Zasłynęła jako ośrodek kształcenia artystów o niepowtarzalnym i nowatorskim podejściu do sztuki. Kierując się misją inspirowania kreatywności, ASP zapewnia studentom umiejętności i wiedzę z zakresu wszelkich form artystycznych.

Studia podyplomowe na ASP w Łodzi to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić swoje umiejętności artystyczne, poszerzyć wiedzę oraz rozwijać swoje portfolio. Podyplomowe studia na kierunkach artystycznych oferują bogaty wybór specjalności, pozwala na rozwijanie pasji i zdolności dla różnych dziedzin sztuki.

Uczelnia oferuje programy studiów podyplomowych, które wprowadzają studenta w praktyczne i teoretyczne aspekty pracy artysty, w tym komunikację wizualną, techniki malarskie, fotografię, projektowanie ubioru czy grafikę. Dzięki kompetentnej, twórczej i zaangażowanej kadrze dydaktycznej, studenci mają możliwość nauki od doświadczonych profesjonalistów.

ASP w Łodzi oferuje unikalne możliwości łączenia teoretycznej nauki z praktyką artystyczną. Studia podyplomowe to idealne miejsce dla artystów i twórców, którzy chcą poszerzyć swoje artystyczne horyzonty.

 

Ceny za studia

Kierunek Stacjonarne Niestacjonarne
Grafika (Specjalność: projektowanie graficzne, grafika warsztatowa, multimedia, grafika artystyczna)6840 zł/rok
Malarstwo (Specjalność: malarstwo sztalugowe)2910-3510
WYDZIAŁ GRAFIKI I MALARSTWA3510
WYDZIAŁ TKANINY I UBIORU3580

Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

1. Wzornictwo - 3.19 kandydata na jedno miejsce

Wzornictwo to kierunek dostępny na ASP w Łodzi, który jest odpowiedzią na obecne potrzeby na rynku pracy. Podczas edukacji przekazywana jest kompleksowa wiedza z wielu obszarów, którą można z powodzeniem wykorzystać na późniejszej drodze zawodowej.

Kształcenie odbywa się w formie studiów I oraz II stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Podczas nauki na studiach I stopnia istnieje możliwość wyboru specjalizacji: design lub projektowanie komunikacji wizualnej. Studenci II stopnia mogą natomiast wybrać projektowanie produktu lub projektowanie systemów wizualnych. Edukacja skupia się na obecnych standardach związanych z branżą projektową i polega na prawidłowym wykorzystaniu narzędzi cyfrowych.

Studenci dzięki temu doskonale poradzą sobie z obsługą popularnego oprogramowania służącego do projektowania oraz będą w stanie przygotować materiały do druku w drukarkach 3D. Skupienie na przekazywaniu praktycznej wiedzy daje świetne rezultaty i wpływa na możliwość łatwego znalezienia pracy przez wszystkich absolwentów studiów na tym właśnie kierunku.

Zasady rekrutacji na kierunek wzornictwoWzornictwo-3.19 kandydata na jedno miejsce


2. Grafika - 2.44 kandydata na jedno miejsce

Grafika to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na ASP w Łodzi. Każdego roku wielu absolwentów szkół średnich decyduje się na wybranie edukacji na tym właśnie profilu. Edukacja prowadzona jest w formie jednolitych studiów magisterskich w formie stacjonarnej.

Długi okres edukacji pozwala dokładnie poznać historię samej grafiki jako dziedziny sztuki oraz obecnych trendów, które panują w branży. Studenci podczas edukacji są zaznajamiani z różnymi technikami tworzenia obrazów i przenoszenia ich na różne materiały. Studenci mogą wybierać kształcenie na konkretnej pracowni. Dostępne pracownie to: technik drzeworytniczych i książki artystycznej, technik wklęsłodrukowych, technik litograficznych, sitodruku, technik cyfrowych oraz technik łączonych.

Dzięki temu podczas edukacji można wybrać profil, który będzie w pełni odpowiadał potrzebom i wymaganiom. Dodatkowo do dyspozycji uczniów oddana jest również Katedra Kompozycji, która koncentruje się m.in. na mediach cyfrowych. Absolwenci są dzięki temu świetnie przygotowani do rozpoczęcia pracy w zawodzie grafika.

Zasady rekrutacji na kierunek grafikaGrafika-2.44 kandydata na jedno miejsce


3. Edukacja artystyczna-2.39 kandydata na jedno miejsce

Edukacja artystyczna to interdyscyplinarny kierunek studiów, który umożliwia zdobycie rozbudowanej wiedzy z różnych obszarów związanych z branżą kreatywną. ASP w Łodzi proponuje studia I stopnia oraz studia II stopnia na kierunku edukacja artystyczna.

W przypadku studiów I stopnia dostępne specjalności to: projekty wizualne oraz techniki teatralne, telewizyjne i filmowe. Na studiach II stopnia można doskonalić kompetencje z obszaru technik wizualnych. Do dyspozycji studentów oddane są pracownie artystyczne, studia fotograficzne i filmowo-animacyjne, pracownie komputerowe oraz wiele innych w pełni wyposażonych przestrzeni edukacyjnych.

Dzięki temu możliwe jest zdobywanie praktycznej wiedzy z różnych obszarów, którą następnie można będzie wykorzystać podczas pracy zawodowej. Dzięki szerokiemu programowi edukacyjnemu absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w wielu branżach i z pewnością poradzą sobie na rynku pracy. Studia kompleksowo przygotowują do pracy w branży artystycznej.

Zasady rekrutacji na kierunek edukacja artystycznaEdukacja artystyczna-2.39 kandydata na jedno miejsce

ikonka kierunki studiów

Zasady rekrutacji na wybrane wydziały na - Akademia Sztuk Pięknych (ASP) im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Pracownia Konstrukcji Papierowych WSSiP
Studiuj w Katowicach - Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku