Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

15-089 Białystok

ul. Jana Kilińskiego 1

tel.:

85 7485473

ikonka email do uczelni

rektor@umb.edu.pl

brip@umb.edu.pl

Gorąco zachęcamy do podzielenia się swoją opinią na temat uczelni Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Z pewnością będzie ona bardzo pomocna dla Waszych młodszych kolegów rozpoczynających studia wyższe.

 • Jestem absolwentem wydziału farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Powiem tak, studia są dość ciężkie i nie za bardzo jest czas na podejmowanie się dodatkowej pracy w czasie studiów chyba, że coś dorywczego. Moim zadaniem nie ma znaczenia czy studiujesz farmację w Białymstoku czy Krakowie. Różnica może być tylko związana z ofertą kulturalna miasta, ale myślę że same studia wygądają bardzo podobnie. Jeśli chodzi o perspektywy pracy to prawie 90 % absolwentów zaczyna od pracy w aptece. Zaletą jest to że pracę możecie dostać w dowolnym miejscu Polski, a praca jest dość stabilna. Czyli w tym fachu możecie spokojnie przepracować do emerytury a sam zawód nie zniknie. W firmach medycznych czy farmaceutycznych pracuje jakieś 3 % absolwentów. Jak dostac się do pracy w firmie farmaceutycznej to nie wiem, bo aktualnie sam pracuje w aptece. Ale będę szukał drogi dalszego rozwoju, bo nadmierna stabilizacja chyba nie jest moim przeznaczeniem.

  Krzysztof
  Farmacja
  03-02-2021
 • Studiuje na UM w Białymstoku na kierunku kosmetologia. Jest to kierunek oblegany i nie jest łatwo się na niego dostać. Jak ja zdawałam to próg punktowy był na poziomie 67 pkt. Czyli do matury trzeba się przyłożyć. Studia są dość ciężkie i roboty jest sporo. Większość ludz jednak myli kosmetologa z Panią kosmetyczką która robi pedicure. Nie jest to jednak to samo. Kadra jest 80 % miła i kompetenta. Nie mam jakiś traumatycznych wspomnień z zajęć. Oczywiście trafiaja się wykładowcy na niższym poziomie ale są w zdecydowanej mniejszości. Sprzęt jest w miarę nowy, praktyk jest sporo taże można się trochę nauczyć i od strony teoretycznej i praktycznej. Jak jest z rynkiem pracy to nie wiem do końca, bo nie mam osobistych doświadczeń, bo pracy w zawodzie nie szukałam. Z tego co słyszałam to perspektywy są.

  Agata
  Kosmetologia
  28-01-2021
 • Studiuję pielęgniarstwo... Powiem w skrócie, że jest  to hardcore. Pierwsze dwa lata to non stop kucie, bo jest od metra trudnych przedmiotów (anatomia, fizjologia, podstawy pielęgniarstwa i podstawowa opieka zdrowotna na I roku oraz pediatria, chirurgia, interna, farmakologia na II roku). Ja miałam tak że  zajęcia są od 8 do 20 a potem człowiek się uczył do 2-3 na kolejne zajęcia. Ale da się to pogodzić z życiem towarzyskim, nie trzeba się martwić :-)tutaj na serio, lojalnie ostrzegam że to nie są łatwe studia. Do tego wszystkiego dochodzą zajęcia praktyczne realizowane w trakcie roku akademickiego oraz praktyki zawodowe do zrealizowania w wakacje... Ale jak się wcześniej idzie termin rezerwować do oddziałowych na oddziały to jest git, można się wyrobić nawet przed wakacjami :-) Merytorycznie do wielu przedmiotów nie mam zastrzeżeń - jak dla mnie zakład pediatrii super zajęcia miał i może dlatego teraz pracuję z dzieciakami :-) chociaż też spora część wykładowców swoje prezentacje kopiuje z neta albo z prac studenckich a jak się o coś innego zapytasz to nie wie, każe  szukać w ksiązkach z sylabusa itd xD Trzeba się też nastawić na to, że wielu wykładowców ma olewczy stosunek do wszystkiego.Zajęcia praktyczne są spoko, bo na różnych klinikach się jest ale też trzeba się przygotować że wtedy student wykonuje czarną robotę - mycie pacjentów, ubieranie, przekładanie, karmienie, zmienianie pampersów.I dopiero wtedy można poznać smak wykonywania zleceń, pobierania krwi, asystowania przy różnych badaniach, zakłdania wenflonów czy innych zabiegów pielęgniarskich :-) jak się człowiek garnie do takich rzeczy to można się wiele nauczyć ;-)generalnie jak się ogarnia co się wokół dzieje to jest dobrze, bo wydział gdzie jest pielęgniarstwo to jeden wielki pierd**nik za przeproszeniem. Czasami bywa tak że dziekanat/prowadzący nie wie jak coś załatwić to jest to zrzucane na studenta. Normą jest że w większości zakładów student jest niczym dla nich. No ale nie wszystkie są złe ;-) zdania na temat UMB są podzielone, ja mogę powiedzieć że dla mnie to jest 4/10, jeśli chodzi o organizację pracy, a mam z tym styczność bo jestem starościną u siebie. Generalnie same studia w sobie nie są złe, mam całkiem fajny rocznik, to jest chyba główny plus wszystkiego no i że Panie z Dziekanatu mnie lubią :-D ale to ibtaknjest kwestia sporna. Największy minus to to, że zanim coś załatwisz to musisz się porządnie za tym nabiegać co nie powinno mieć miejsca w niektórych sytuacjach :-( Podsumowując sama nie wiem czy polecam czy nie, bo nie będę oszukiwac studia ciężkie, parę osób zawsze w trakcie roku odpada. Pracę po tym znajdzie się wszędzie, no tylko to jest bardzo cieżki kawałek chleba i już od pierwszego roku można to poznać.

  magdalena
  Pielęgniarstwo
  13-02-2018
 • Ogolnie atmosfera na uczelni, przynajmniej w moich rocznikach jest super.Wszyscy sie dziela notatkami na grupach, nie ma wyscigu szczurow, wspolne imprezy nie sa nam obce ;-)Pod wzgledem dydaktycznym nie jest zle, chociaz nie mam za bardzo porownania bo nigdzie indziej nie studiowalam.Oczywiscie zawsze znajdzie jakis szatanski profesor ale generalnie wykladowcy i asystencj sa spoko. Ale trzeba sie dobrze zastanowic czy przy realiach polskich szpitali, chce się wykonywac nie oszukujmy sie bardzo ciezka-fizycznie i psychicznie pracę. Ale jeśli to nie przeraża , to  studia w bialym jak najbardziej polecam. Mozna sie duzo nauczyc, wystarczy chciec, uczelnia daje sporo mozliwosci, jest tez sporo zajec w szpitalu, chociaz nie wiem czy realnie czegos praktycznego tam ucza, bo na moim kierunku w szpitalu sie glownie podpiera sciany  hahah Jako miasto Białystok jest super. Jest tu mega duzo zieleni, parkow, las blisko szpitala prawie w centrum, dobra komunikacja miejska, korkow praktycznie nie ma i wszedzie jest wzglednie blisko, miasto cale autobusem mozna w 30 min przejechac, ale pomimo tego jest sporo pubow, knajp, klubow i innych atrakcji.Uczelnia oferuje akademik lub mozna wynajac pokoj, mysle ze w granicach 400-600 spokojnie mozna cos znalezc, szczegolnie w wakacje ceny bardzo ida w dol.Ogolnie uczelnie z calego serca polecam, glownie ze wzgledu na atmosfere, 

  Katarzyna
  Analityka medyczna
  07-02-2018
 • Ogólnie ok, ale powiem tak wszystko zależy od tego jaki wydział i jaki kierunek wybierzesz na Uniwersytecie Medycznym. Wydział lekarski i lekarski dentystyczny jest ponoć bardzo fajny, co do farmacji to nie wiem, natomiast na wydział nauk o zdrowiu można trochę ponarzekać. Np Fakt że dalej musimy mieć indeksy papierowe jest nieco uciążliwy . 1 rok to głównie przedmioty które nie są Ci potrzebne np psychologia socjologia i wychodzi że zajęcia są od 8 do 20, Po 3 strona internetowa jest dość ciężka do odszyfrowania i nie zawsze udaje się znaleźć to czego akurat potrzeba. Ale poziom jest wysoki. Na praktykach się uczysz a nie parzysz kawę ;-) Ja jestem zadowolona.

  Patrycja
  Pielęgniarstwo
  25-01-2018
 • Właściwie skończyłam, studiowałam analitykę na wydziale farmaceutycznym i w sumie najwięcej wiem o tym kierunku, ale byłam też w kilku komisjach i mam sporo znajomych z leku, więc co nie co o ich wydziale też mogę powiedzieć. ogólnie jestem zadowolona z umb, gdybym miała jeszcze raz wybierać, to nie zastanawiałabym się długo. Jako, że to wschód, to atmosfera jest przyjemniejsza, ludzie fajniejsi i miasto całkiem spokojne. Sam uniwerek wydaje mi się, że daje pole do rozwoju i caly czas angażuje się w nowe projekty, czy naukowe, czy bardziej w kierunku doradztwa zawodowego. Jak wszędzie są zakłady/kliniki lepsze i gorsze. Są takie, które typowo tępią studentów, ale to chyba tylko na tych pierwszych latach (a przynajmniej na farmaceutycznym), potem wolą współpracować i naprawdę uczyć. Sporo rzeczy da się dogadać, większość ludzi jest przyjaźnie nastawiona, pojedyncze osoby to chodzące regulaminy .Minusem na wydziale nauk o zdrowiu jest natłok zajęć, często siedzi się na uczelni od rana do wieczora, ale wiem, że już pracują nad programami studiów, żeby to zracjonalizować. A właśnie, są ankiety, spotkania przedstawicieli roczników/kierunków z rektorem do spraw studenckich i naprawdę sluchają uwag studentów, w miarę możliwości zmieniają funkcjonowanie uniwerku wg naszych uwag, czy "kontrolują" tych olewczych, czy wręcz bezczelnych prowadzących. Punktacja przy rekrutacji wydaje się niższa w porównaniu z innymi miastami, ale poziom na studiach uważam, że jest naprawdę wysoki, starają się trzymać wyniki na dobrym poziomie, bo to się potem przekłada na popularność uniwerku i pośrednio na finansowanie. Jest sporo organizacji studenckich, kół naukowych, więc poza nauką też można znaleźć zajęcie, co bardzo polecam, bo ja się wielu rzeczy dowiedziałam dzięki aktywnej pracy w samorządzie.

  Klaudia
  Analityka medyczna
  16-01-2018
 • Ogólnie polecam, bo bardzo mi się podoba. Ale u mnie ludzie na roku już trochę są mniej zadowoleni bo jest bardzo dużo praktyk na których w większości wykonujemy brudna robotę i personel pielęgniarski bywa różny.Jest ich bardzo dużo ale po całym tygodniu praktyk się odechciewa. Jak się ktoś angażuje i nie chowa po kątach to jest rewelacyjnie

  Góralska
  Pielęgniarstwo
  11-01-2018
 • Utrzymać jest w miarę okej. Wykładowcy jak Wykładowcy różni się zdarzają. Większych problemów nie ma. Ogólnie polecam.

  Justyna
  Pielęgniarstwo
  11-01-2018
 • Jeżeli chodzi o mnie nigdy nie żałowałam swojego wyboru. Ratownictwo Medyczne ukończyłam w gronie wspaniałych ludzi pod okiem naprawdę świetnych wykładowców. Na pewno przez te wszystkie lata zdobyłam dużo wiedzy, wydaje mi się, ze ten uniwersytet mi to zagwarantował:) czystym sumieniem mogę polecić

  Aleksandra
  Ratownictwo medyczne
  08-12-2017