
Umowa-zlecenie ze składami ZUS – zmiana na lepsze?
W myśl projektu zmian przegłosowanego przez posłów, od umowy-zlecenia będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne do wysokości płacy minimalnej. Według Ministra Pracy jest to szansa na ograniczenie nadużywania przez pracodawców tego typu zatrudniania, a także na podwyższenia zabezpieczenia interesów pracowników. Zapowiadana zmiana została także pozytywnie oceniona przez członków związków zawodowych, które walczyły o objęcie składkami całości dochodu pochodzącego z umowy-zlecenie.
Z drugiej jednak strony zmiany spotkały się również z wieloma głosami sprzeciwu. Niezadowolone z projektu są osoby, które po odtrąceniu składek od swojego i tak niskiego już dochodu, będą zarabiać jeszcze mniej, a perspektywa odkładania na przyszłą emeryturę nie jest dla nich wystarczającą pocieszeniem i motywacją.
Jak będą wyglądały zmiany
Dotychczas nie istniał obowiązek płacenia składek od każdej podpisanej umowy-zlecenie. Jeżeli dana osoba pracowała w oparciu o kilka tego typu umów, mogła naliczać składki zaledwie od jednej z nich. Gdy zmiany wejdą w życie, obowiązkiem opłacania składek ZUS zostaną objęte wszystkie umowy-zlecenia do wysokości wynagrodzenia minimalnego.
Według niektórych z ekspertów rozwiązania, jakie zostały zaproponowane, mogą spowodować chaos, a także wpłynąć na zwiększenie biurokracji. Sytuacja będzie prosta dla pracownika zatrudnionego w jednej firmie, natomiast problemy mogą wystąpić w przypadku osób zatrudnionych w różnych przedsiębiorstwach. Konieczne będzie wówczas ustalenie, który z zakładów pracy i w jakiej wysokości ma naliczać składki oraz kto ma obowiązek dopłacania do pensji minimalnej.
Pozytywne i negatywne strony zmian
Zgodnie z teoretycznymi założeniami projektu, zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na sytuację każdej osoby zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenie. Na zaproponowanych zmianach mogą ucierpieć:
- osoby pracujące w charakterze wolnych strzelców, którzy wykonują pracę dla kilku różnych firm – dotychczasowe odprowadzanie składek tylko od jednej umowy stanowiło ważny atut dla następnych pracodawców,
- osoby młode rozpoczynające karierę zawodową – nowi absolwenci, którzy podejmowali się odbycia stażu oraz chętnie podpisywali umowy-zlecenia, po zmianach utracą swoją przewagę nad konkurencją,
- osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, gdy pracodawca wyrażał chęć zaangażowania ich do dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenie, od której nie istniał obowiązek opłacania składek.
Dla osób pozytywnie oceniających swoją pozycję na rynku pracy, wprowadzenie nowych przepisów nie będzie znaczącą rewolucją. Jeżeli gospodarka naszego kraju będzie podlegała dynamicznemu rozwojowi, to również nowe zmiany w przepisach pracy nie powinny być kłopotliwe.