Akademia Muzyczna (AM) im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Publiczna)

palceholder

80-743 Gdańsk

ul. Łąkowa 1-2

tel.:

58 300-92-00

Studia dyplomowe - kierunki
Kompozycja i Teoria Muzyki
Dyrygentura
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzyczne
Instrumentalistyka
Jazz i muzyka estradowa
Wokalistyka

Opis Uczelni

AKADEMIA MUZYCZNA (AM) IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU

Historia gdańskiej uczelni muzycznej rozpoczęła się 1947r., kiedy wybitny muzykolog i kapelmistrz Wojska Polskiego – Stefan Śledziński, wraz z grupą edukatorów, utworzyli w Sopocie Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, która obejmowała dwa wydziały: Wydział Instrumentalny i Wydział Pedagogiczny.

Po niemal 20 latach działalności, uczelnię przeniesiono do Gdańska, a jej dynamiczny rozwój zaowocował otworzeniem kolejnych wydziałów i ustalenie tradycyjnej czterowydziałowości Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Obecna siedziba uczelni znajduje się przy ul. Łąkowej – reprezentacyjnej części Dolnego Miasta w Gdańsku. Studenci pomorskiej akademii są laureatami licznych konkursów muzycznych i festiwali nie tylko w kraju, ale na całym świecie, uczelnia prowadzi swoistą „galerię sław” gromadząc osiągnięcia swoich podopiecznych.

Wykorzystując doświadczenie wykładowców akademickich, uczelnia kształci przyszłych dyrygentów, wokalistów, artystów estradowych czy kompozytorów, ale również nauczycieli wychowania muzycznego. Wśród absolwentów gdańskiej akademii można wymienić między innymi: Włodzimierza Nahornego, Waldemara Malickiego czy Leszka Możdżera.

 

Misja Uczelni

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku jest renomowaną instytucją edukacyjną, której misją jest kształcenie i rozwijanie talentów muzycznych wśród studentów na najwyższym poziomie. Usytuowana w sercu malowniczego Gdańska, uczelnia ta oferuje unikalne doświadczenie akademickie podkreślone prestiżem i tradycją.

Korzystając z zaawansowanych technik nauczania i doskonałych narzędzi muzycznych, AM w Gdańsku zapewnia najwyższe standardy edukacji. Uczelnia jest dumnią z przekazywania studentom spuścizny muzycznej, prezentując jednocześnie innowacyjne podejście do nauczania muzyki.

Bazując na głęboko zakorzenionej historii i dziedzictwie, Akademia Muzyczna w Gdańsku aspiruje do bycia liderem w twórczym i intelektualnym rozwoju w dziedzinie muzyki. Przez zaangażowanie w artystyczne partnerstwa i inicjatywy społeczne, uczelnia ma na celu inspirowanie społeczności lokalnej i globalnej do doceniania i kultywowania wartości muzycznej.

Studia na AM w Gdańsku dają możliwość udziału w prestiżowych konkursach, festiwalach i koncertach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, uczelnia oferuje programy studiów dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów każdego studenta. Istotną częścią misji Akademii jest wspieranie niedocenianych talentów oraz dawanie szansy najbardziej zdolnym i ambitnym adeptom muzyki.

 

Koła naukowe

Na terenie Akademia Muzycznej (AM) im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prowadzonych jest wiele interesujących kół naukowych. Dają one studentom możliwość doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania horyzontów w różnych dziedzinach sztuki muzycznej.

Koło Naukowe Kompozytorów to jedno z aktywnie działających kół na uczelni. Daje ono studentom możliwość tworzenia i analizy dzieł muzycznych pod okiem doświadczonych specjalistów z dziedziny kompozycji. Swoje prace mogą oni prezentować na cyklicznych koncertach i spotkaniach z innymi miłośnikami sztuki muzycznej.

Koło Naukowe Muzykologów skupia studentów zainteresowanych najróżniejszymi aspektami historii, teorii i estetyki muzyki. W ramach Koła prowadzone są regularne seminaria i wykłady, na których omówiane są fascynujące tematy z zakresu dziedziny muzykologii.

Angażowanie się w prace kół naukowych na Akademia Muzycznej w Gdańsku to doskonała okazja dla studentów do rozwoju naukowego i artystycznego, a także do nawiązywania wartościowych kontaktów i znalezienia inspiracji dla swojej pracy twórczej.

 

Uczelnie w okolicy z podobnymi kierunkami

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku to prestiżowa uczelnia, która kształci przyszłych profesjonalistów w dziedzinie muzyki. Jest to miejsce, które skupia wybitnych pedagogów i pasjonatów sztuki.

W bliskim sąsiedztwie tej uczelni znajdują się inne czołowe uczelnie o podobnym profilu kierunków. Przykładem jest Uniwersytet Gdański, który w swojej ofercie edukacyjnej ma kierunek Kulturoznawstwo z modułem muzycznym.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która na swoim kierunku Scenografia oferuje zajęcia z dziedziny scenografii muzycznej. Studiowanie w tym miejscu pomaga zrozumieć, jak muzyka łączy się ze sztuką wizualną.

Każda z tych uczelni to świetna alternatywa dla Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności muzyczne i artystyczne.

 

Ceny za studia

Kierunek Stacjonarne Niestacjonarne
Dyrygentura40 965 zł/semestr
Kompozycja i Teoria Muzyki37 415 zł/semestr
Instrumentalistyka25 675 zł/semestr
Wokalistyka28 755 zł/semestr
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzyczne28 755 zł/semestr
Jazz i muzyka estradowa33 462 zł/semestr

Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

1. Wokalistyka

Studia na kierunku Wokalistyka to studia licencjackie lub magisterskie. Program kształcenia trwa trzy lat. Są to studia I lub II stopnia. Kończą się uzyskaniem dyplomu magistra lub licencjata. Można je podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Gwarantują niezbędne umiejętności, będą przydatne w przydatne w przyszłej pracy zawodowej. Przygotowują do pracy związanej ze śpiewem, występami scenicznymi czy kariera solową.

Przykładowe przedmioty na kierunku Wokalistyka to: śpiew solowy, sceny dialogowe, wiersz i proza, kształcenie słuchu, zasady muzyki, czytanie nut czy wybrane zagadnienia z historii muzyki. Na tym kierunku są niewielkie grupy słuchaczy odbywają się, więc w mniejszych grupach mających charakter kameralny.

Jeśli chodzi o perspektywy pracy po tych studiach to na pewno jest ich dużo. Są to między innymi: aktor scen muzyczny, operowych, trener emisji głosu, nauczyciel śpiewu, animator w placówkach kultury czy członek zespołów muzycznych. Wokalistyka to studia dla osób szczególnie uzdolnionych dysponujących wyjątkowymi walorami głosowymi.

Program studiów na kierunek wokalistyka


2. Jazz i muzyka estradowa

Kierunek Jazz i muzyka estradowa to studia licencjackie lub magisterskie. Program kształcenia trwa trzy lata. Są to studia I lub II stopnia. Kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata bądź magistra. Można je podjąć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Studia gwarantują zdobycie nieprzydatne w umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W planie zajęć znajdują się przedmioty takie jak: kształcenie rytmiczne z czytaniem a vista, harmonia jazzowa i pop music czy zespól instrumentalny. Uczniowie naucza się między innym prawidłowej emisji głosu oraz prezentacji własnych dokonań artystycznych. Po tym kierunku absolwent może pojąć prace w placówkach kultury, instytucjach kultury i mediach oraz jako kompozytor muzyki, solista członek zespołu.

Osoba tak może zając się kariera estradową. Są to studia dla osób ze szczególnymi umiejętnościami muzycznymi i estradowymi. Dzięki tym studiom zrobisz wielki krok ku swojej karierze muzyczno wokalnej. Szczególne zdolności pozwolą zdobyć upragniony zawód.

Program studiów na kierunku jazz i muzyka estradowa


3. Instrumentalistyka

Studia na kierunku Instrumentalistka to studia licencjackie lub magisterskie. Kształcenie trwa zazwyczaj trzy lub dwa lata. Studia I lub II stopnia. Kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata bądź magistra. Studia można podjąć w trybie stacjonarny lub zaocznym. Gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności potrzebnych w dalszym życiu zawodowym. Studenci mogą wybrać kilka specjaliści.

Są to miedzy innymi: gitara, flet, gra na harfie, fortepian, altówka, akordeon, gra na fortepianie czy flet podłużny. Absolwent będzie posiadał wiedzę z zakresu pal tycznej i teoretycznej na estradzie, opracowania instrumentów dla repertuaru solowego, analizy i klasyfikowania postrzegania zjawisk dźwiękowych czy czytania nut głosem.

Absolwent kierunku Instrumentalistyka znajdzie praca, jako muzyk orkiestrowy, kameralista, solista, artysta estradowy oraz nauczyciel w szkole muzycznej. Jest to idealny kierunek dla osób, które kochają muzykę i jest ona dla nich życiową pasją. Są to osoby szczególnie uzdolnione muzycznie i estradowo.

Program studiów na kierunku instrumentalistyka

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Lutnictwo (Akademia Muzyczna w Poznaniu)
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
Akademia Muzyczna w Łodzi: Prezentacja Uczelni