Reklama - Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (WSAiB) im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w GdyniAkademia Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku (Publiczna)

palceholder

80-836 Gdańsk

Targ Węglowy 6

tel.:

58 301 28 01

Studia dyplomowe - kierunki
Architektura Przestrzeni Kulturowych, I stopnia
Architektura Przestrzeni Kulturowych, II stopnia
Architektura Wnętrz, I stopnia
Architektura Wnętrz, II stopnia
Fotografia, I stopnia
Grafika, II stopnia
Grafika, studia niestacjonarne I stopnia
Grafika, jednolite magisterskie
Grafika, studia niestacjonarne II stopnia
Intermedia, I stopnia
Intermedia, II stopnia
Malarstwo, jednolite magisterskie
Rzeźba, jednolite magisterskie
Wzornictwo, I stopnia
Wzornictwo, II stopnia

Opis Uczelni

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Największa akademia artystyczna na Pomorzu, której historia sięga 1945r., kiedy w Sopocie utworzono Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych – pierwszą tego typu uczelnię w regionie. W późniejszym okresie uczelnia zyskuje nową nazwę i zaczyna funkcjonować jako Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem i zwiększającą się liczbą studentów, w 1968r. pomorska szkołą wyższa przenosi się z Sopotu, a siedzibą uczelni staje się odbudowana Wielka Zbrojownia – zabytkowy budynek w samym sercu historycznej części Gdańska.

W 1996r. uczelni nadano status Akademii Sztuk Pięknych. Gdańska akademia kształci artystów i twórców sztuki cenionych na arenie międzynarodowej. Nowoczesne techniki artystyczne i metody projektowania przekazywane są studentom przez utytułowanych i doświadczonych wykładowców. Uczelnia oferuje studentom możliwość rozpoczęcia studiów licencjackich i magisterskich, a także podyplomowych studiów doktoranckich w dziedzinie sztuki. Dzięki międzynarodowym umowom kooperacyjnym, uczelnia prowadzi wymianę studentów w krajach europejskich, Turcji, Azerbejdżanie czy Hong Kongu.

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W GDAŃSKU:

 • Największa w Polsce północnej publiczna uczelnia artystyczna o prawie 80-letniej tradycji.
 • Obecnie na ASP w Gdańsku studiuje około 1000 studentów na kierunkach licencjackich i magisterskich: Architektura Wnętrz, Architektura Przestrzeni Kulturowych, Fotografia, Grafika projektowa i Artystyczna, Intermedia, Malarstwo, Rzeźba, Wzornictwo.
 • Na Akademii pracuje ponad 150 nauczycieli akademickich, którzy mają szerokie doświadczenie i dokonania w dziedzinach artystycznych i projektowych.
 • Akademia jest zlokalizowana w ścisłym centrum historycznym Gdańska w zabytkowych budynkach (Wielka Zbrojownia, Baszta Słomiana, Dom Angielski, Mała Zbrojownia).
 • W grudniu 2015 roku nastąpiło otwarcie Zbrojowni Sztuki na parterze Wielkiej Zbrojowni, w ramach której ASP w Gdańsku prezentuje ofertę kulturalną w postaci wystaw, warsztatów, wykładów, debat, konferencji oraz wydarzeń specjalnych. Projekt Zbrojownia Sztuki jest rozwinięciem działalności kulturalnej ASP w Gdańsku.


WŚRÓD NAJWAŻNIEJSZYCH IMPREZ ORGANIZOWANYCH CYKLICZNIE WARTO WYMIENIĆ:

 • Ogólnopolską Wystawę Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych,
 • Międzynarodowe Warsztaty Odlewnicze,
 • Ogólnopolskie Spotkanie Wzornictwa „Młody człowiek i morze”,
 • Noc Muzeów,
 • Art’em All w Stoczni Gdańskiej,
 • Warsztaty dla dzieci i dorosłych w Patio ASP,
 • Uczelnia prowadzi wiele kooperacji partnerskich. Umowy o wymianie w ramach programu Erasmus zostały podpisane z 50 uczelniami w Europie i Turcji. Poza Europą ASP w Gdańsku prowadzi wymianę min. Izraelem, Gruzją, czy z Hong Kong Design Institute, Azerbejdżańskim Państwowym Uniwersytetem Kultury i Sztuki. Lokalnie uczelnia podejmuje kooperacje z kluczowymi instytucjami kultury w regionie, konsulatami oraz środowiskiem biznesowym.


 

Misja Uczelni

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jako jedno z najstarszych i najbardziej renomowanych centrów nauczania artystycznego w Polsce, ASP pełni misję kształtowania przyszłych mistrzów sztuki.

ASP w Gdańsku przede wszystkim dąży do tworzenia środowiska akademickiego, które jest otwarte na twórczość, nowe idee i eksperymenty. Kładzie nacisk na indywidualne podejście do każdego studenta, stawiając na kreatywność i niezależność intelektualną, a jednocześnie podkreślając wagę szlifowania technicznej strony umiejętności.

Jego misją jest nie tylko nauczanie, ale również inspirowanie i budowanie mocnej więzi ze społecznością. Działa na rzecz popularyzacji sztuki, biorąc aktywny udział w życiu kulturalnym Gdańska, tworząc wystawy, projekty artystyczne i edukacyjne.

ASP w Gdańsku to przede wszystkim wysokie standardy nauczania, a swoją misję realizuje przez sukcesy absolwentów, którzy osiągają międzynarodowe uznanie i rozgłos.

 

Koła naukowe

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku to miejsce gromadzące pasjonatów sztuki i designu. Położone w sercu pięknej i historycznej Gdańska, uczelnia ta ożywia miasto swoją kreatywną energią.

Założona w 1945 r., ASP sprzyja rozwojowi artystycznemu i naukowemu poprzez różnorodne kierunki studiów oraz działalność koł naukowych. Koła naukowe to istotna część życia studenckiego w ASP, umożliwiająca studentom rozwijanie swoich umiejętności poza programem nauczania oraz tworzenie sieci kontaktów w świecie sztuki.

Na uczelni działa wiele różnorodnych kół naukowych, w tym między innymi: koło fotograficzne, koło filmowe, stowarzyszenie projektantów grafiki czy koło typografii. Dzięki nim, studenci mają możliwość doskonalenia swoich technik, badania nowych trendsów oraz uczestnictwa w inspirujących warsztatach i wykładach.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku daje swoim studentom swobodę w twórczości oraz dostarcza narzędzi do rozwijania ich pasji. To miejsce, gdzie sztuka łączy się z nauką, a studenci uczą się, pracują i rosną razem, tworząc niezapomnianą społeczność.

 

Studia podyplomowe na ASP w Gdańsku

Zlokalizowana w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych (ASP) jest znakomitą placówką edukacyjną, która cieszy się renomą i uznaniem zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jest jedną z najważniejszych uczelni artystycznych w kraju, która zebrała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Studia podyplomowe w ASP to wyjątkowa okazja dla artystów, chcących dalej rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Programy te są prowadzone przez wybitnych, doświadczonych pedagogów i praktyków sztuki, co gwarantuje wyjątkową jakość edukacji. Mocnym punktem tych studiów jest interaktywność, a także silny nacisk na rozwój indywidualnych zdolności i zainteresowań uczniów.

ASP w Gdańsku oferuje szerokie spektrum kierunków studiów podyplomowych, które dotyczą wielu różnych obszarów sztuki. Bez względu na to, czy jesteś malarzem, projektantem, fotografem, czy zainteresowany jesteś grafiką, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Fakt, że ASP jest zlokalizowane w Gdańsku, jednym z najbardziej działających artystycznie miast w Polsce, tylko zwiększa wartość tej uczelni. Studenci mają możliwość czerpać inspirację zarówno z bogatej, różnorodnej sceny sztuki współczesnej, jak i z dziedzictwa historycznego tego magicznego miasta.

 

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Academy of Fine Arts in Katowice
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie najstarszą uczelnią artystyczną w Polsce.
Wydział Malarstwa i Rysunku UAP 2020