Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Absolwenci WSL zarabiają najwięcej!Wyniki raportu z Badań ekonomicznych losów absolwentów ELA wykonany na zlecenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki

Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, dżentelmeni pieniądze mają. Załóżmy, że to angielskie powiedzenie jest prawdziwe i zobaczmy, czy absolwenci Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu mogą się do tego szacownego grona zaliczać.

Krótko mówiąc, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warto studiować w WSL. Posłużmy się najnowszym, świeżym jeszcze raportem z Badań ekonomicznych losów absolwentów ELA wykonanym na zlecenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki.

Największe prasowe wydawnictwo w Wielkopolsce „Głos Wielkopolski”, na podstawie badania przeprowadzonego przez ELA opublikowało ranking pokazujący, który dyplom wyższej uczelni działającej w Poznaniu jest najbardziej cenny. Czyli absolwenci, których uczelni wyższych naszego miasta uzyskują najwyższe zarobki po podjęciu pierwszej pracy. Okazuje się, że bezapelacyjnym triumfatorem tego rankingu są osoby legitymujące się dyplomem Wyższej Szkoły Logistyki.

Badania wskazały, że w trakcie pierwszego roku pracy, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza zarabia miesięcznie 2 678 zł brutto, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego 3 461 zł brutto, a Politechniki Poznańskiej 3 697 zł. Tymczasem osoby, które mają dyplom Wyższej Szkoły Logistyki otrzymują brutto 3 789 zł. Najwięcej spośród wszystkich absolwentów uczelni wyższych działających w Wielkopolsce! W badaniu sprawdzono sumę rocznych zarobków absolwentów studiów 2 stopnia poznańskich uczelni, uzyskanych ze wszystkich źródeł etatowych, na podstawie danych konta w ZUS za 2017 rok.

Ranking poznańskich uczelni pod względem zarobków absolwentów studiów 2 stopnia:
• Wyższa Szkoła Logistyki – 3 789 zł
• Politechnika Poznańska – 3 697 zł
• Uniwersytet Ekonomiczny – 3 461 zł
• Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa – 3 396 zł
• Wyższa Szkoła Bankowa – 3 355 zł
• Uniwersytet Medyczny – 3 022 zł
• Uniwersytet Przyrodniczy – 2 655 zł
• Collegium Da Vinci – 2 365 zł
• Akademia Wychowania Fizycznego – 2 072 zł
• Uniwersytet Medyczny – 2 020 zł

Z raportu wynika także, że absolwenci Wyższej Szkoły Logistyki nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Nie tylko w 2017 roku, gdy badania wykonywano, bo dokładnie te same wyniki dotyczą absolwentów z 2016 roku. To zastrzeżenie jest istotne, bo rynek pracy znacząco się w tym okresie zmienił i stał się bardziej łaskawy dla pracownika.
Konkretnie. Aż 80% absolwentów Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu z 2016 i 2017 roku poszukiwało pracy przez okres krótszy niż jeden miesiąc!

Wybierając studia warto wziąć ten ranking pod uwagę!


Data publikacji: 17.07.2018