Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Galeria Politechnika Białostocka (PB)
Wyższa Szkoła Logistyki (WSL) logo
Wydziały/Kierunki I stopnia Jednolite II stopnia
licencjackie inżynierskie magisterskie magisterskie
S Online NSN S Online NSN S Online NSN S Online NSN

Architektura

         

Architektura krajobrazu

         

Architektura wnętrz

         

Automatyka i robotyka

         

BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku

         

Biotechnologia

         

Budownictwo

         

Cyfryzacja przemysłu

         

Ekoenergetyka

         

Elektronika i telekomunikacja

         

Elektrotechnika

         

Elektrotechnika – studia dualne

         

Energetyka cieplna

         

Gospodarka przestrzenna

         

Grafika

         

Informatyka

         

Informatyka i ekonometria

         

Inżynieria biomedyczna

         

Inżynieria rolno-spożywcza

         

Inżynieria rolno-spożywcza i leśna

         

Inżynieria środowiska

         

Leśnictwo

         

Logistyka

         

Matematyka stosowana

         

Mechanika i budowa maszyn

         

Mechatronika

         

Turystyka i rekreacja

         

Zarządzanie

         

Zarządzanie finansami i rachunkowość

         

Zarządzanie i inżynieria produkcji

         

Zarządzanie i inżynieria usług

         

Legenda:

S - stacjonarne (dzienne), Online - zdalne, NSN - niestacjonarne sobotnio-niedzielne , *NSC - niestacjonarne ciągłe od poniedziałku do piątku

O Uczelni....

Politechnika jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Mamy 67-letnią tradycję, z której jesteśmy bardzo dumni. Wykształciliśmy tysiące studentów, którzy podtrzymują z nami kontakt i dzielą się swoimi sukcesami.

Rektorem Politechniki Białostockiej od 2012 r. jest prof. dr hab. inż. Lech Dzienis. Nasza Uczelnia to 7 wydziałów, blisko 11 tysięcy studentów i ponad 600 nauczycieli akademickich. Budynki Politechniki Białostockiej zlokalizowane są przy ul. Wiejskiej (tu mieści się nasz kampus z Wydziałami: Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznym, Informatyki, Mechanicznym, a także Akademickie Centrum Sportu, Domy Studenta i Centrum Nowoczesnego Kształcenia), przy ul. Oskara Sosnowskiego 11 – tu swą siedzibę ma Wydział Architektury oraz w znakomicie skomunikowanym z resztą miasta Kleosinie – tu znajduje się kampus Wydziału Zarządzania. Poza aglomeracją białostocką Uczelnia prowadzi także Zamiejscowy Wydział Leśny, w położonej w sercu Puszczy Białowieskiej Hajnówce.

Prowadzimy studia w systemie trójstopniowym. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie 3-letnie oraz inżynierskie 3,5-letnie), II stopnia(magisterskie 1,5 lub 2-letnie) oraz doktoranckie (studia III stopnia, 4-letnie). Politechnika Białostocka posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziesięciu dyscyplinach naukowych, w tym doktora nauk technicznych w dyscyplinach: architektura i urbanistyka, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo, elektronika, elektrotechnika, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika oraz doktora nauk rolniczych w dyscyplinie: ochrona i kształtowanie środowiska. Ponadto Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w pięciu dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika oraz mechanika. Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą studiów podyplomowych organizowanych na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej.


Poza bardzo dobrą bazą dydaktyczną, mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów. Zajęcia sportowe odbywają się na nowoczesnej hali, gdzie można rozegrać mecze siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa stołowego i ziemnego, i gdzie można ćwiczyć judo lub aerobik. Prężnie działają agendy studenckie, 14 sekcji sportowych AZS i ponad 50 Studenckich Kół Naukowych. Poza studiowaniem oferujemy wiele możliwości angażowania się w życie Uczelni oraz stwarzamy niepowtarzalną szansę osobistego rozwoju. Nasi pracownicy i studenci korzystają z programu międzynarodowej wymiany Erasmus+, który umożliwia wyjazd do ponad 100 ośrodków akademickich na świecie. Politechnika Białostocka organizuje lub współorganizuje krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe, seminaria, warsztaty, debaty o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, m. in. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Białostocki Salon Maturzystów, Akademicki Dzień Przedsiębiorczości. W kalendarium imprez Białegostoku na stałe wpisały się już Przegląd Krótkich Form Filmowych czy Forum Motoryzacji. Nierzadko głównymi pomysłodawcami i organizatorami imprez artystycznych i edukacyjnych są sami studenci.

Uczelnia nieustannie się rozwija, współpracuje z licznymi partnerami w regionie, kraju i na świecie. W 2010 r. powstał Instytut Innowacji i Technologii, którego celem jest komercjalizacja badań naukowych. Politechnika Białostocka z sukcesem pozyskuje środki z funduszy unijnych na realizację projektów wzbogacających Jej infrastrukturę naukową-dydaktyczną oraz podnoszących jakość oferowanego kształcenia. Wśród nich wyróżnia się Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, którego realizacja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W atrakcyjnie zaprojektowanym obiekcie Centrum swoją siedzibę znalazły Biblioteka PB, Studium Języków Obcych, Centrum Kształcenia Zdalnego oraz Naukowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. W czerwcu 2011 r. Uczelnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. blisko 90 mln zł na realizację projektu pn. „INNO-EKO-TECH” Innowacyjne centrum dydaktyczno-badawcze alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska Politechniki Białostockiej”, którego celem jest unowocześnienie uczelnianej infrastruktury oraz podniesienie jakości kształcenia poprzez wykorzystanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych rozwiązań ICT. Budowa obiektu rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2013 roku, a jego otwarcie nastąpiło 8 października 2015 r.

 

Sukcesy studentów Politechniki Białostockiej

Siłą naszej Uczelni są kreatywni studenci, którzy w Politechnice Białostockiej rozwijają swoje pasje, zdobywają laury w krajowych i międzynarodowych konkursach. Ich dzieła rozsławiają uczelnię na arenie międzynarodowej.

Uczelnie.plBOLID

W 2013 studenci Wydziału Mechanicznego z drużyny CERBER MOTORSPORT zbudowali bolid, pierwszy w historii Uczelni. Wystartowali z nim w międzynarodowych zawodach drużyn akademickich Formula Student Germany 2013, gdzie zdobyli wyróżnienie za sportową postawę FSG Sportsmanship Award. W 2014 r. ulepszona wersja bolidu wzięła udział w Formula Student na torze brytyjskim, czeskim, węgierskim i włoskim.

HYPERION 2
Uczelnie.pl

Reprezentanci Politechniki Białostockiej trzykrotnie stawali na podium międzynarodowych zawodów University Rover Challange, rozgrywanych na pustyni w stanie Utah, USA. W czerwcu 2011 roku I miejsce na tych prestiżowych zawodach zdobył zespół studentów Wydziału Mechanicznego i Elektrycznego oraz skonstruowany przez nich łazik marsjański Magma2. W czerwcu 2013 r. drużyna łazika marsjańskiego Hyperion nie tylko powtórzyła sukces Magmy2, ale też ustanowiła absolutny rekord zawodów – zdobyła 493 punkty na 500 możliwych! W czerwcu 2014 r. studenci Wydziału Mechanicznego PB obronili tytuł najlepszych konstruktorów łazika marsjańskiego. Hyperion 2 pokonał 23 łaziki z całego świata.

WE CODE FOR FOOD
Uczelnie.pl

Studenci Wydziału Informatyki PB od lat za plasują się w czołówce kolejnych edycji konkursu organizowanego przez Microsoft. W 2010 roku, na światowych finałach Imagine Cup drużyna RHEA zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Internet Explorer 8 Award oraz drugie miejsce w kategorii Next Generation Web Award. W 2013 r. nasi informatycy ponownie zakwalifikowali się do krajowych finałów konkursu i triumfowali w w kategorii World Citizenship (Projekty Społeczne). Drużyna We Code For Food zaprezentowała aplikację pod nazwą Smart Farm służącą do zarządzania przedsiębiorstwem rolniczym. Zespół został także laureatem Podlaskiego Akceleratora Innowacji. Nagrodą w tym konkursie było zaproszenie do założenia i prowadzenia własnego biznesu zlokalizowanego w Inkubatorze Technologicznym Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2014 r. utalentowani studenci z drużyny We Code For Food ponownie zdobyli pierwsze miejsce w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2014 w kategorii Innowacje. Ich zwycięski projekt Phobos wykorzystuje najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości w procesie leczenia fobii.

RECON Uczelnie.pl

Nasi studenci zdobyli drugą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Contest of Applications in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w japońskim mieście Sendai. Reprezentanci Wydziału Elektrycznego: Paweł Grześ i Dawid Karczewski oraz z Wydziału Mechanicznego Michał Grześ pojechali do Japonii z projektem RECON – bezprzewodowym systemem teleinformatycznym do obserwowania środowiska naturalnego.

 

Rekrutacja

Rekrutacja na Politechnikę Białostocką odbywa się drogą elektroniczną. System Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) dostępny jest na stronie: irk.pb.edu.pl. W celu rejestracji kandydat korzysta z dostępu do IRK we własnym zakresie lub ze stanowisk komputerowych znajdujących się w Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń PB.

Czynności związane z rekrutacją przeprowadzają wydziałowe komisje rekrutacyjne (WKR) w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji ustalonym przez Rektora. Harmonogram oraz adresy WKR wraz z wykazem numerów telefonów i adresami e-mailowymi dostępne są na stronie internetowej Politechniki Białostockiej w zakładce „Kandydaci”.

Kandydat może zarejestrować się na dowolną liczbę kierunków studiów.
Jeżeli kandydat zarejestruje się na więcej niż 1 kierunek studiów, musi ustalić listę priorytetów.


W celu rejestracji kandydaci:

1. zakładają osobiste konto rejestracyjne, którego identyfikatorem jest numer PESEL kandydata;
2. wypełniają ankietę osobową oraz wyrażają zgodę na przetworzenie danych osobowych;
3. na studia I stopnia:

  • wskazują przedmioty zdawane na maturze, ich poziom i uzyskane wyniki,
  • dokonują wyboru kierunku / kierunków studiów,
  • ustalają listę priorytetów w przypadku zapisu na więcej niż jeden kierunek studiów,
  • wskazują przedmioty, które będą brane pod uwagę przy obliczaniu liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na dany kierunek studiów;

  • 4. na studia II stopnia:
  • wpisują oceny z dyplomu ukończenia studiów i średnią ocen ze studiów,
  • dokonują wyboru kierunku / kierunków studiów (i ewentualnie specjalności);

  • 5. wnoszą opłatę za postępowanie rekrutacyjne na indywidualny numer rachunku bankowego, który dostępny jest w IRK na koncie kandydata w zakładce „dane do przelewu”.

    Po wykonaniu powyższych czynności kandydaci, którzy zdają egzamin z rysunku muszą sprawdzić termin i miejsce egzaminu.

    Rekrutacja na studia I stopnia >>>>>
    Rekrutacja na studia II stopnia >>>>>

     

    Kontakt do uczelni

    15-351 Białystok

    ul. Wiejska 45A

    tel.:

    85 746 90 00