Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Uczulenie na słońce - co trzeba o nim wiedzieć?

Uczulenie na słońce - co trzeba o nim wiedzieć?



Każdego dnia wystawiamy nasze ciało na działanie promieni słonecznych. W wielu przypadkach nie wywołują one żadnych dolegliwości, jednak zdarza się, że po dłuższej ekspozycji na skórze zaczynają pojawiać się zmiany w postaci wykwitów czy wysypki. Uczulenie na słońce to wbrew pozorom stosunkowo często spotykana przypadłość, która może powodować dyskomfort i obniżać jakość naszego życia. Jak je rozpoznać i w jaki sposób sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

 

Uczulenie na słońce - czym jest?


Alergia na słońce to nic innego jak reakcje skórne występujące pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV. Jest to przypadłość ściśle związana z nadwrażliwością skóry, na której mogą pojawiać się m.in. zaczerwienienie, obrzęki, wysypki, rumienie, a nawet pęcherze. Objawy uczulenia często przypisujemy innym alergenom - pochodzenia roślinnego, grzybiczego czy też pyłkom roślin. Czynnikiem patogennym często okazuje się jednak promieniowanie ultrafioletowe. Do wystąpienia fotodermatoz często dochodzi w okresie przejściowym między zimą a wiosną, kiedy zdecydowanie częściej przebywamy na świeżym powietrzu.


Jak wygląda uczulenie na słońce?


Uczulenie na słońce może przybierać różne formy. Do jednych z najczęściej spotykanych należą wielopostaciowe osutki świetlne (PLE). Mogą one objawiać się na dwa sposoby. Świerzbiączka letnia charakteryzuje się występowaniem zarówno swędzących rumieni, jak i małych pęcherzyków. Tego typu zmiany skórne najczęściej ustępują po kilku lub kilkudziesięciu godzinach od pierwszej ekspozycji skóry na słońce. Obejmują one obszary dekoltu i ramion, czyli wszędzie tam, najmocniej odkrywamy ciało.

PLE to również opryszczka ospówkowata, która diagnozowana jest zdecydowanie rzadziej. Jej objawy powodują jednak większy dyskomfort, ponieważ dochodzi do pojawienia się pęcherzyków narażonych na ponowne infekcje. Zmiany wolno się goją, pozostawiając nieestetyczne blizny.

Alergia na słońce może przyjąć postać pokrzywki słonecznej, która objawia się poprzez czerwone grudki. Powodują one obrzęk oraz swędzenie skóry, a nierzadko towarzyszą im również pęcherze. Najczęściej można je zauważyć na dekolcie, ramionach czy karku, jednak w niektórych przypadkach obejmują również inne partie ciała.

Nie bez znaczenia okazuje się również rola czynników zewnętrznych. Niektóre substancje fototoksyczne i fotoalergizujące wchodzą w reakcję z promieniowaniem słonecznym, skutkując powstaniem ostrych reakcji alergicznych. Dotyczy to osób przyjmujących niektóre leki czy zioła. Dodatkowo należy uważać m.in. na alkohol, składniki perfum, witaminę A i jej pochodne, w tym retinol, który wykazuje mocne właściwości przeciwstarzeniowe.


Jak leczyć uczulenie na słońce?


Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, zwłaszcza tuż po zimie, kiedy promieniowanie UVB zaczyna być coraz mocniej odczuwalne. Często nie sposób jednak całkowicie zakryć ciała, dlatego też absolutną koniecznością jest stosowanie kremów z filtrem. Do twarzy warto używać produktów z SPF 50 nie tylko latem, ale przez 365 dni w roku. Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną pozostałych partii skóry, wiele zależy od odcienia naszej karnacji. Z myślą o osobach bladych zostały stworzone kremy i balsamy SPF 50, natomiast w przypadku ciemniejszego kolorytu SPF 30 powinien w zupełności wystarczyć.


Data publikacji: 03.06.2022