W jaki sposób sprawić, by w trakcie studiów nie martwić się o finanse i w komfortowy sposób skupić się na nauce? Istnieje kilka rozwiązań, a my podpowiadamy te najlepsze. Oto najłatwiejsze sposoby na to, by korzystać w pełni z życia studenckiego i nie martwić się o finanse.
Kredyt studencki
Na początek propozycja dla studentów i doktorantów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 4000 złotych. Mowa tu o kredycie studenckim oferowanym przez nieliczne instytucje bankowe w Polsce - PKO BP, Pekao SA i Bank Polskiej Spółdzielczości. To forma wsparcia, w ramach której student, po pozytywnej weryfikacji, otrzymuje miesięczną transzą o wartości od 400 do nawet 1000 złotych. Wszystko to, by móc utrzymać się na studiach w innym mieście, opłacić akademik, czesne, koszt podręczników lub dowolne inne wydatki poniesione w ramach życia studenckiego.
Cechą charakterystyczną kredytu studenckiego są bardzo preferencyjne warunki i wsparcie państwa, które współfinansuje koszty zobowiązania. Co więcej, spłata kredytu odbywa się dopiero 2 lata po ukończeniu studiów, a czas spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres otrzymywania comiesięcznych wpłat. Na korzyść kredytu studenckiego przemawia także łatwość w otrzymaniu finansowania. Student nie potrzebuje zdolności kredytowej - wystarczy poręczenie rodziców lub banku. Jeśli w czasach studenckich szukamy sposobu na zewnętrzne finansowanie, kredyt studencki to bez wątpienia najtańszy kredyt gotówkowy na rynku.
Stypendium studenckie
Kolejną formą wsparcia finansowego w trakcie studiów może być stypendium naukowe. To forma świadczenia finansowego, które jest oferowane przez uczelnie i kierowane przede wszystkim do studentów wyróżniających się wysokimi wynikami w nauce. Kryterium uzyskania takiego finansowania najczęściej opiera się na średniej ocen. Każdego roku ustala się limit - jest to maksymalnie 10% studentów na danym kierunku. Po wpłynięciu wniosków uczelnia przyznaje stypendium osobom, które mieszczą się w górnej granicy średniej. Wspomniane 10% to szacunkowa liczba przyznawanych stypendiów - ich liczba różni się w zależności od konkretnej uczelni.
Różnice pomiędzy uczelniami widoczne są również w kwocie miesięcznego stypendium naukowego. Dodatkowy, miesięczny zastrzyk finansowy waha się w granicach od 800 złotych do nawet 1450 złotych. Jak zatem widać, dla studenta jest to bardzo atrakcyjne źródło dochodu, które stanowi owoc jego ciężkiej pracy.
Stypendium socjalne dla studenta
Na samym końcu warto wspomnieć jeszcze o stypendium socjalnym. To świadczenie finansowe, które jest przekazywane studentom o udokumentowanej, trudnej sytuacji materialnej. W praktyce jest to wsparcie dla tych studentów, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziców w trakcie studiów dziennych.
O stypendium socjalne może ubiegać się szeroka grupa studentów - nie tylko rodzin o niskich dochodach, ale także studentów z niepełnosprawnościami, dorastających w rodzinie zastępczej lub dorastających w rodzinie dysfunkcyjnej. Szczegółowe kryteria uzyskania stypendium socjalnego różnią się w zależności od uczelni, a jego kwota wynosi od około 850 do nawet 1750 złotych. Warto zatem dokładnie prześledzić regulamin uczelni w zakresie stypendium socjalnego i sprawdzić, czy taka forma zewnętrznego finansowania będzie dla nas możliwa do uzyskania.