Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Nauka za zachodnią granicą

Nauka za zachodnią granicą



Bez problemu podróżujemy, zwiedzamy czy też pracujemy za granicą. Otwarcie granic i zredukowanie do minimum formalności w obrębie Unii Europejskiej sprawiają, że świat stoi przed nami otworem. Nie dziwi więc fakt, że nie tylko wyjeżdżamy zarobkowo czy też turystycznie, ale również coraz częściej uczymy się. Bardzo chętnie przez przyszłych studentów wybierane są Niemcy – wiele różnorodnych kierunków oraz brak opłat i relatywnie niewielka odległość sprawiają, że za zachodnią granicą uczy się coraz więcej Polaków.

  • Jak wygląda system nauki w Niemczech?
  • Kierunki i dyplomy
  • Rekrutacja
  • Jak wygląda system nauki w Niemczech?

    W Niemczech funkcjonuje 109 uniwersytetów (Universitäten) i szkół wyższych (technicznych, pedagogicznych, teologicznych), 55 akademii muzycznych i artystycznych (Kunsthochschulen) oraz 216 wyższych szkół zawodowych (Fachhochschule). Poza tym na długiej liście znajdują się szkoły administracji publicznej i zawodowe. W sumie w 175 miastach działa 380 szkół wyższych, a to 16 tysięcy kierunków. To ogromna ilości i warto pamiętać o tym, że wiele z nich prowadzi zajęcia w języku angielskim, co jest dużym ułatwieniem dla studiujących obcokrajowców.

    Kierunki i dyplomy

    W Niemczech funkcjonują różne stopnie akademickie. Trzyletnie studia i złożenie pracy pozwalają uzyskać tytuł licencjata. Studia II stopnia, które zazwyczaj są dwuletnie dają możliwość uzyskania magistra (np. M.A., M.Sc.). Edukację może kontynuować na studiach doktoranckich. Poza tym w niemieckim systemie niektóre kierunki kończą się zdaniem państwowego egzaminu a nie stopniem naukowym. Przede wszystkim dotyczy prawa, medycyny, farmacji i kierunków pedagogicznych. W czasie studiów bez problemu znajdziemy również pracę, co pomaga utrzymać się za granicą. Atrakcyjne jest na przykład pisanie zadań domowych (Hausarbeit), zatrudnienie w gastronomii lub opiekowanie się dziećmi.

    Rekrutacja

    Polacy, którzy chcą rozpocząć studia w Niemczech, muszą oczywiście mieć zdany egzamin maturalny, przy czym dokumenty wydane przez szkoły profilowane upoważniają do edukacji na wybranych kierunkach. Poza tym warto sprawdzić, czy dany kierunek nie jest objęty regulacją (numerus clausus). Cała procedura rekrutacyjna pozwala złożyć dokumenty do kilku różnych uczelni. Każda z nich będzie miała swoją własną procedurę rekrutacyjną, a także będzie wskazywać, jakie dokumenty należy złożyć. Warto zadbać o tłamszenie i kopiowanie wszystkich niezbędnych dyplomów i zaświadczeń. Najważniejsza będzie potwierdzona kopia dokumentu dającego w Polsce możliwość studiowania – czyli świadectwo maturalne. Poza tym niezbędna będzie lista przedmiotów i ocen ze szkoły średniej, zdjęcie paszportowe i fotokopia paszportu oraz potwierdzenie znajomości języka.

    undefined

    Zobacz również: Ghostwriter - czym się zajmuje i kto korzysta z jego usług?


    Data publikacji: 30.05.2019