Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Nadmiar magii według prof. Włodzisława Ducha

Nadmiar magii według prof. Włodzisława Ducha



W jaki sposób magia wpływa na nasz świat? Dlaczego do myślenia magicznego odwołują się politycy i sportowcy? Dlaczego pomimo racjonalizacji rzeczywistości, mamy tendencję do wiary w magiczne rytuały? Prof. Włodzisław Duch, znawca ludzkiego umysłu opowie, skąd bierze się skłonność do myślenia magicznego w różnych sferach naszego życia.

Psychologowie zidentyfikowali do tej pory mnóstwo różnych zachowań związanych z irracjonalnym myśleniem. Badania nad mózgiem udowadniają, że racjonalne myślenie jest niezwykle trudne. Powodem tego jest w dużej mierze zainteresowanie ludzi wszystkim tym, co magiczne i irracjonalne. Przez psychologów działania takie uważane są za jedną z pierwotnych form rozwoju procesów poznawczych. Czy jesteśmy więc skazani na chuchanie na kostkę do gry oraz omijanie szerokim łukiem czarnych kotów? Znawca ludzkiego umysłu, profesor Włodzisław Duch podczas spotkania w SWPS wyjaśni, w jaki sposób magia wpływa na ludzi i na otaczającą nas rzeczywistość. Wykład prof. Włodzisława Ducha będzie pierwszym spotkaniem cyklu „Horyzonty Poznania”, który ma na celu popularyzację nauki. W ramach projektu zaproszeni przez uczelnię goście ze świata nauki wygłoszą wykłady gościnne w SWPS w Warszawie. Podstawowym celem „Horyzontów Poznania” jest utworzenie interdyscyplinarnego i międzynarodowego forum dla wspólnej dyskusji, wymiany doświadczeń, nowych sposobów myślenia oraz popularyzacji osiągnięć nauki. Formuła wykładów otwartych stanowi nowatorską alternatywę dla popularnych konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i specjalistyczne grono odbiorców. Projekt „Horyzonty Poznania” jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Włodzisław Duch – fizyk, filozof umysłu, kognitywista, specjalizujący się w badaniach nad sztuczną inteligencją. Kieruje Katedrą Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pracuje na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologiczego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze. Wykład odbędzie się już w piątek 28 lutego 2014 roku, o godz. 15.00 przy ul. Chodakowskiej 19/31. Wstęp jest wolny. Szczegółowe informacje o projekcie i harmonogram spotkań znaleźć można na stronie internetowej: www.horyzontypoznania.pl.

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, oferujące swoim kandydatom interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach. Już od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w całym kraju. Obecnie kształci się tam około 14 400 studentów. SWPS posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w następujących dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją uczelni są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych oraz kulturalnych, których gośćmi są najczęściej światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to organizacja społecznie odpowiedzialna, wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń pod nazwą Kultura Wysokich Napięć.


Data publikacji: 27.02.2014

Nadmiar magii według prof. Włodzisława Ducha - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię