Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Hałas szkolny a utrata słuchu u nauczycieli

Hałas szkolny a utrata słuchu u nauczycieli



Nadmierny hałas powoduje postępującą utratę słuchu. Dowiedz się, czy można temu przeciwdziałać.

Hałas szkolny a utrata słuchu u nauczycieli

Nauczyciele są jedną z najbardziej narażonych na ubytek słuchu, grup zawodowych. Dzieje się tak dlatego, że każdego dnia przebywają oni w warunkach nieustannego hałasu, przekraczającego 75-80 dB. Bezdyskusyjnie, ma to bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie, a dokładniej na postępującą utratę słuchu. Czy da się z tym walczyć?

Hałas szkolny – wyjątkowo szkodliwy czynnik

O tym, jak uciążliwy może być hałas szkolny przekonał się zapewne niejednokrotnie każdy, kto przebywał w czasie przerwy na korytarzu szkolnym. Bardzo wysoki poziom hałasu sięga niekiedy nawet 85 dB, co ma bardzo negatywny wpływ zarówno na samopoczucie i zdrowie dzieci, jak i kadry pracowniczej. To wyjątkowo szkodliwy czynnik, praktycznie niemożliwy do wyeliminowania, który powoduje liczne schorzenia i problemy ze słuchem u nauczycieli.

Dolegliwości spowodowane hałasem szkolnym

Osoby, które uczą lub pracują w szkole przez to, że przebywają w nieustannym hałasie o dużym natężeniu mogą borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak:

  • szumy uszne,
  • uczucie pełności w uszach;
  • krótkotrwały lub długotrwały ból głowy;
  • krwawienia spowodowane pęknięciem błony bębenkowej;
  • niedosłuch;
  • postępująca głuchota;
  • całkowita utrata słuchu.

To nie wszystko. Praca w hałasie powoduje także liczne dolegliwości o podłożu psychicznym, a wśród nich:

  • uczucie lęku, rozdrażnienia, niepokoju;
  • silne pobudzenie;
  • problemy ze snem, z koncentracją, opanowaniem emocji.

Czy da się zapobiec utracie słuchu przez nauczycieli?

Nauczyciele niestety nie są w stanie wyeliminować całkowicie wyjątkowo szkodliwego czynnika, jakim jest hałas. Naturalnie, wiele szkół stara się promować zdrowe nawyki, a co za tym idzie – ciszę na korytarzach szkolnych. Apele z prośbami o mówienie szeptem, zakaz krzyków, to tylko nieliczne z prób uporania się z hałasem w szkole. Jednak faktem jest, że szkoła zawsze była i będzie miejscem gwarnym i dość głośnym. Nauczyciele, w trosce o swoje zdrowie, jak najczęściej powinni udawać się na bezpłatne badania słuchu, które są coraz bardziej popularne i dostępne. Ponadto warto dać odpocząć swoim uszom i po wyjściu ze szkoły wyeliminować wszelkie źródła hałasu w domu (np. głośny odkurzacz) oraz ustawić radioodbiorniki możliwie jak najciszej.

Utrata słuchu przez nauczycieli to bardzo częsta choroba, zwana też zawodową. Dotkliwe skutki przebywania w hałasie są odczuwane przez coraz młodszych pracowników szkoły. Warto przeciwdziałać, badać się, odpoczywać w ciszy, by jak najdłużej cieszyć się dobrym słuchem. 


Data publikacji: 24.08.2020