Próby stworzenia polskiej szkoły filmowej rozpoczęły się tuż po zakończeniu II wojny światowej, jako samodzielny twór łódzka „filmówka”, została powołana do życia 08-03-1948r., rok później powstała również w Łodzi Państwowa Wyższa Szkoła Aktorska. Powojenna edukacja przyszłych reżyserów, operatorów i aktorów stawia łódzką szkołę w czołówce najstarszych uczelni tego typu na świecie. Po połączeniu obu szkół w 1958r. łódzka uczelnia wyższa zaczęła działać jako Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Obecnie uczelnia posiada cztery wydziały, na których zajęcia odbywają się w systemie stacjonarnym i zaocznym, prowadzone są również studia podyplomowe oraz Szkoła Doktorska, która kształci przyszłych specjalistów dyscyplin teatralnych i filmowych. Łódzka uczelnia filmowa produkuje rocznie około 300 filmów w większości realizowanych przez studentów, rozbudowany Dział Obsługi Multimediów dysponuje halami zdjęciowymi, nowoczesnymi salami projekcyjnymi i salami wykładowymi. Do słynnych absolwentów uczelni należą Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Roman Polański czy Juliusz Machulski.
Aktorstwo-34.36 kandydata na jedno miejsce
Aktorstwo to najpopularniejszy kierunek na Państwowej Akademii Filmowej w Łodzi. Studia każdego roku przyciągają wielu chętnych, którzy pragną zdobyć niezbędne kompetencje do późniejszego rozpoczęcia kariery w branży filmowej. Edukacja na kierunku odbywa się w formie jednolitych studiów magisterskich, które trwają 4,5 roku i odbywają się w formie stacjonarnej. Program studiów ma na celu przygotowanie do pracy jako aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Nacisk położony jest w szczególności na ćwiczenia praktyczne, które pozwalają ćwiczyć poszczególne elementy sztuki aktorskiej. Dzięki temu absolwenci zdecydowanie lepiej poradzą sobie na planie filmowym i będą przygotowani do grania różnych ról. Sam egzamin magisterki wymaga od studenta przedstawienia różnych ról w spektaklach dyplomowych. Dla wielu osób studia aktorskie mogą stanowić świetną przygodę i sposób na zdobycie wielu przydatnych kompetencji, które następnie będzie można wykorzystać w życiu zawodowym. Ukończenie studiów na kierunku aktorstwo kończy się uzyskaniem tytułu magistra.
Zasady rekrutacji na kierunek aktorstwo