Iberystyka
Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach Costa del Sol.
A najbardziej przekonujący jest fakt, że tylko po hiszpańsku mówi się w 20 państwach na świecie, nie wspominając o portugalskim...Iberystyka a filologia
Choć obie nazwy często mylnie traktowane są jako synonimy, warto pamiętać, że są to dwa zupełnie odmienne kierunki, a od tego który wybierzemy zależy charakter naszych studiów. Iberystyka jest kierunkiem kulturoznawczym. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu kultury, literatury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego, rozszerzając je czasem o bliskie mentalnie państwa Ameryki Łacińskiej. Iberystyka, jako przedmiot uniwersytecki, dzieli się na Hispanistykę oraz Portugalistykę. W zawiązku z tym, uczelnie dzielą ten kierunek na dwie, niepokrywające się specjalizacje. W ramach każdej z nich językiem wykładowym jest polski oraz hiszpański lub polski z portugalskim. Absolwent filologii hiszpańskiej biegle włada językiem oraz posiada wszelkie podstawy do podjęcia pracy tłumacza lub nauczyciela. Kierunki te różnią się przede wszystkim programem oraz możliwościami jakie daje ich ukończenie. Iberystyka kładzie nacisk na stosunki międzykulturowe, w ramach filologii studenci uczą się zasad językowych, gramatyki, uczęszczają na tak zwane translatoria, gdzie szlifują warsztat tłumacza.¡hola, Iberystyka!
Uniwersytety często oferują Iberystykę (np. Warszawski), lub filologię, jak to jest na Uniwersytecie Łódzkim, czasem udostępniają jedno i drugie (Uniwersytet Jagielloński). Uczelnie niepubliczne, natomiast, skupiają się na języku od strony praktycznej, dlatego w ich przypadku dominuje czysta filologia. Program Iberystyki jest bardzo bogaty. Obejmuje przedmioty od najogólniejszych, np. "zarys historii filozofii", do tych najbardziej szczegółowych, jak "kino Ameryki Łacińskiej".Dzięki temu jej absolwent posiada szerokie poglądy pozwalające mu na pracę w: • dwujęzycznych instytucjach kultury, • agencjach reklamowych i public relations• firmach, przedsiębiorstwach i urzędach na terenie zarówno Polski jak i Hiszpanii czy Portugalii• muzeach, teatrach, redakcjach.W tym miejscu warto jest wspomnieć, że wielu polskich dziennikarzy i innych osób medialnych ukończyło ten kierunek, np. Ewa Ewart.Jak zostać absolwentem?
Na początku trzeba się dostać, a nie jest łatwo. Na jedno miejsce przypada 18 kandydatów, dla porównania o Germanistykę konkuruje trzech, co sprawia, że śmiało Iberystykę wśród kulturoznawstwa można nazwać kierunkiem ekskluzywnym.Zasady rekrutacji
Zwykle nie ma obowiązku znajomości języka, który chcemy studiować. Jednak jeżeli wcześniej uczyliśmy się np. hiszpańskiego, będzie nam znacznie łatwiej.W trakcie rekrutacji liczą się takie przedmioty jak:• język polski (podstawowy lub rozszerzony)• rozszerzony język angielski• inny rozszerzony język obcy, a najczęściej: francuski, hiszpański, rosyjski lub niemiecki• podstawowa matematyka.Nie samą nauką żyje student…
… Iberystyki. Jego akademickie życie mija pod hasłem: „jaka kultura taka i nauka o niej”, co w przypadku Iberystyki oznacza mnogość festiwali, wydarzeń kulturalnych i kół zainteresowań, w ramach których młodzi mogą rozwijać swoje pasje. Nikogo nie zdziwi fakt, że stoiska Iberystyki, w trakcie dni otwartych uczelni, zawsze są najbardziej kolorowe. Dzięki międzynarodowej kadrze wykładowców na korytarzu odczuć również można latynoski temperament, który udziela się studentom i popcha ich ku takim przedsięwzięciom jak uczelniany teatr, wystawy i dni kultury latynoskiej, festiwale filmowe i taneczne.Iberystyka jest kierunkiem, na którym nauka przez zabawę nabiera nowego znaczenia.