Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Zniżki OC - co warto wiedzieć?

Zniżki OC - co warto wiedzieć?



W ofercie właściwie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy zniżki OC, naliczane względem stawki podstawowej, którą trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu. Ich wysokość może być bardzo różna i uzależniona od wielu czynników. Czasami można uzyskać takie profity, płacąc za polisę w preferowany przez towarzystwo sposób, czasami przedłużając umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. Najczęściej spotykane są jednak zniżki za bezszkodową jazdę. Co warto wiedzieć na temat zniżek? W jaki sposób się o nie starać i na co zwrócić uwagę, by zyskać dodatkowy upust?

1. Od czego uzależnione są zniżki za ubezpieczenie OC?

2. Przykłady zniżek

3. Jak działa ochrona zniżek?

Bardzo ciekawą kwestię stanowi odpowiedź na pytanie, czy przerwa w ubezpieczeniu wpływa na wysokość i zasady przyznawania zniżek, a także po jakim czasie przepadają zniżki OC? Podkreślmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą różną politykę w tej kwestii. Jeśli jednak doszło już do takiej sytuacji, przy zakupie ubezpieczenia OC / AC warto prześledzić kalkulatory ubezpieczeń. Często zdarza się, że ubezpieczyciele, chcąc przyciągnąć nowych klientów, oferują im bardzo korzystne promocje.

Od czego uzależnione są zniżki za ubezpieczenie OC?

Jak wiadomo, obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zawsze taki sam zakres, dlatego podstawowym kryterium wyboru oferty może być w tym przypadku cena. Nic więc dziwnego, że towarzystwa prześcigają się w propozycjach, licytując, które z nich oferuje maksymalne zniżki podczas wyliczania składki OC. Wie o tym każdy, kto kupuje polisy OC / AC. Od czego jednak zależy wysokość zniżek? W jaki sposób uwidaczniają się one podczas kalkulacji składki?

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych rodzajów zniżek. Więcej przeczytasz o nich na http://kalkulatoroc.org.pl.

Przykłady zniżek

  • Dane na temat przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego

Ubezpieczyciel oferujący OC samochodu z pewnością dokładnie przeanalizuje dane dotyczące twojej historii ubezpieczeniowej. Generalnie zasada jest prosta: każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza bonus. W efekcie zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy mogą obniżyć cenę przy ubezpieczeniu OC nawet o kilkadziesiąt procent. Zazwyczaj zniżka na poziomie 60% przysługuje kierowcom, którzy na przestrzeni 6 lat nie spowodowali żadnej kolizji czy wypadku. Nie jest to jednak reguła.

  • Zakup online

Klienci kupujący polisy online często płacą znacznie mniej. Dzieje się tak dlatego, że towarzystwo nie ponosi kosztów pośrednictwa agenta.

  • Kolejny samochód

Jeśli w twojej rodzinie jest kilka samochodów, często warto dopisać w dowodzie rejestracyjnym kolejnego współwłaściciela, który będzie mógł kumulować zniżki. Wykupując polisę OC dla dwóch lub więcej aut, możesz zyskać kilka procent.

  • Zniżki pakietowe

Im więcej produktów ubezpieczeniowych kupisz, tym bardziej się to opłaci. Pakiety OC z AC czy assistance zwykle wypadają bardziej opłacalnie niż kupowanie każdej polisy odrębnie.

Jak działa ochrona zniżek?

Obawiasz się, że jedno pechowe zdarzenie drogowe niekorzystnie wpłynie na twoje późniejsze możliwości negocjacji ceny ubezpieczenia? Wówczas z pomocą może przyjść ochrona zniżek. To forma gwarancji zachowania zniżek proponowana jako dodatkowy, choć korzystny cenowo bonus do polisy OC. Decydując się na dokupienie tego udogodnienia do swojego pakietu zyskujesz pewność, że gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z twojej winy, wśród negatywnych konsekwencji zdarzenia nie będzie utraty zniżek.

Oczywiście, nie oznacza to, że w kolejnym roku cena polisy będzie niższa niż w przypadku ostatniej polisy.

 


Data publikacji: 31.10.2022