Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Wybór szkoły średniej – czym się kierować przy wyborze?

Wybór szkoły średniej – czym się kierować przy wyborze?



Szkoła branżowa, liceum czy technikum? Ten wybór może przerosnąć niejednego nastolatka i jego rodziców, którzy powinni służyć mądrą radą i wsparciem. Podpowiadamy, czym różnią się szkoły średnie i czym się kierować, składając dokumenty do jednej z nich.

 

Liceum czy technikum? A może szkoła branżowa?

 

Podstawową różnicą pomiędzy liceum, technikum i szkołą branżową, jest czas nauki. W tej pierwszej nauka trwa cztery lata, w drugiej pięć lat, a w trzeciej trzy lata. Po ukończeniu liceum, przystępujemy do matury, która otwiera drogę na studia wyższe. Tak samo dzieje się w przypadku technikum, dodatkowo pozwala ono jeszcze na uzyskanie kwalifikacji zawodowych. 

Osoby, które zastanawiają się, czy wybrać liceum, czy technikum, powinny brać ten aspekt pod uwagę. Po ukończeniu szkoły branżowej i zdaniu egzaminu można od razu wykonywać zawód, w którym się kształciliśmy. Jednak, aby przystąpić do matury, konieczne będzie ukończenie szkoły branżowej drugiego stopnia.

 

Liceum czy technikum – jaka szkoła otwiera drogę na studia?

 

Teoretycznie kontynuacja nauki na studiach jest możliwa w obu przypadkach, ponieważ i w liceum, i w technikum możemy zdawać maturę. Statystyki sugerują jednak, że zdawalność matury jest wyższa w liceach. Dlaczego tak się dzieje? Niekoniecznie ze względu na poziom nauczania. Jeśli chcesz studiować, podczas wyboru liceum czy technikum, nie kieruj się statystykami. W szkołach technicznych duży nacisk kładzie się na egzaminy zawodowe. Jeśli więc marzysz o kontynuacji nauki w wymarzonym zawodzie, technikum na pewno Ci jej nie zablokuje, a może wręcz ułatwić, o ile wybierzesz odpowiedni profil.

 

Liceum czy technikum – po czym łatwiej o zawód?

 

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jaki zawód chcemy wykonywać w przyszłości. I jak szybko chcemy podjąć pracę. Nauka w technikum trwa rok dłużej niż w liceum, ale po zdaniu egzaminu, umożliwia od razu podjęcie pracy w niektórych zawodach, takich jak elektryk, operator maszyn, mechanik, energetyk, monter, technik programista, technik robotyk i wielu innych. Dla osób, które chcą szybko podjąć pracę w wybranych zawodach, wybór liceum czy technikum, powinien być więc prosty. 

Jest jednak wiele zawodów, które można podjąć dopiero po uzyskaniu dyplomu wyższej uczelni. Osoby, które w przyszłości chciałyby zostać prawnikami, lekarzami, marzą o karierze związanej z finansami, ekonomią czy sztukami pięknymi, powinny celować w liceum. Po ukończeniu szkoły podstawowej, nastolatki zazwyczaj znają już przynajmniej profil swoich zainteresowań, a to ułatwia wybór: liceum czy technikum.

 

Czy warto przekonywać dziecko do wyboru konkretnej szkoły?

 

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, często jednak wydaje im się, że powinni zasugerować dziecku wybór takiej szkoły, jak liceum czy technikum. Oczywiście wsparcie rodziców jest nieocenione, musi być jednak mądre i brać pod uwagę predyspozycje oraz autentyczne zainteresowania dziecka. Żadna szkoła nie gwarantuje bowiem sukcesu zawodowego, a wybór liceum czy technikum podyktowany przymusem, może się zakończyć jedynie frustracją i brakiem spełnienia w przyszłości.

Zobacz również: Zadania domowe z chemii. Co zrobić, gdy nie umiemy ich rozwiązać?


Data publikacji: 12.08.2022