Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Studia podyplomowe czy kurs – zalety i wady

Studia podyplomowe czy kurs – zalety i wady



Próbowanie swoich sił na różnych stanowiskach lub całkowite przebranżowienie się nie jest w dobie postępujących szybko zmian technologicznych niczym nadzwyczajnym. Zdobywanie nowych kwalifikacji i ciągły rozwój to w końcu jeden z najłatwiejszych sposobów na znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. Przebranżowienie się nie zawsze jednak jest tak proste, jak byśmy chcieli i często wymaga dodatkowej nauki. Najbardziej pomocne w takich okolicznościach mogą być studia podyplomowe lub kurs. W poniższym artykule przybliżamy zalety i wady obu rozwiązań.

Co należy wziąć pod uwagę decydując się na studia podyplomowe lub kurs?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że aby znaleźć się w sytuacji, w której możemy wybierać między podyplomówką a kursem, musimy spełniać pewne wymagania. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście dotychczasowego wykształcenia.Na studia podyplomowe mogą udać się wyłącznie osoby, które posiadają już tytuł naukowy, czyli, mówiąc wprost – ukończyły na przykład studia licencjackie, inżynierskie czy magisterskie. Pewnym pocieszeniem w tej sytuacji może być fakt, że nie ma znacznie kierunek, jaki się ukończyło. Jeśli chcesz pójść na studia podyplomowe z coachingu będąc absolwentem filologii polskiej – proszę bardzo!

Studia podyplomowe – zalety i wady

Studia podyplomowe mają dwie główne zalety. Pierwszą jest duża różnorodność kierunków. Niezależnie od tego, w jakim obszarze chcesz się rozwijać, z pewnością znajdziesz kierunek, który będzie skoncentrowany na Twoich potrzebach. Podyplomówka to bardzo dobry sposób na zdobycie wiedzy praktycznej, wymaganej w pracy na konkretnych stanowiskach.Drugą zaletą studiów podyplomowych jest… czas ich trwania. Takie studia trwają zazwyczaj przez dwa semestry, czyli jeden rok akademicki. Z jednej strony jest to wystarczająco dużo czasu, by dogłębnie poznać konkretne zagadnienie, a z drugiej – nie tak wiele, by trzeba było dostosowywać do studiów kilkuletnie plany.

A co z kursami?

Z kursami sprawa jest o tyle skomplikowana, że są one bardzo różne. Wybierając studia podyplomowe na renomowanej uczelni, takiej jak na przykład Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, możesz zakładać, że faktycznie zostanie Ci przekazana przydatna wiedza, która da Ci korzyści. Udając się natomiast na kurs, możesz natomiast wpaść w pułapkę – zwłaszcza jeśli będzie to szkolenie stosunkowo tanie.Cena to zresztą osobna kwestia. Koszt studiów podyplomowych to mniej więcej od 3 tys. złotych do 10 tys. złotych. Kursy mogą natomiast kosztować zaledwie kilkaset złotych, ale z drugiej strony, te, które naprawdę dogłębnie dotykają jakiegoś zagadnienia, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.Warto też zastanowić się nad tym, jaka jest posiadana przez Ciebie wiedza. Zarówno studia podyplomowe, jak również kursy mogą poruszać pewne zagadnienie od podstaw lub wymagać od Ciebie już pewnej, ogólnej wiedzy. Miej to na uwadze zapisując się na podyplomówkę lub kurs!

Data publikacji: 14.01.2022