Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Rynek prywatnych akademików w Polsce

Rynek prywatnych akademików w Polsce



W ubiegłym roku akademickim na polskich uczelniach studiowało łącznie 1,29 mln studentów. Liczba zagranicznych studentów przekroczyła 72 tys. osób (10,6% więcej niż w roku 2018), a według szacunków do 2020 roku może wzrosnąć do ponad 90 tys. osób.

Wzrostu liczby studentów należy oczekiwać również wśród osób pochodzenia polskiego. Niestety, liczba miejsc noclegowych i domów studenckich nie nadąża za dynamicznym przyrostem osób studiujących w Polsce. Rozwiązania tego problemu można doszukiwać się w rozwijającym się rynku prywatnych akademików.

Na zakwaterowanie może liczyć jedynie co dziesiąty student

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Metropilitan Investment akademiki uczelni publicznych i prywatnych są w stanie zaspokoić zaledwie 9,75% potencjalnego popytu na zakwaterowania studenckie. W 2017 roku w Polsce funkcjonowały 484 domy studenckie, które zapewniły 126 tys. miejsc noclegowych. Miejsca noclegowe dla studentów oferują przede wszystkim uczelnie publiczne. Jedynie 20% uczelni prywatnych zapewnia akomodację swoim studentom.

Zgodnie z przytoczonym raportem zaledwie co dziesiąty student mógł liczyć na zakwaterowanie. Co istotne, spora część akademików publicznych staje się niedostępna na skutek remontów lub innych czynników, przez co realny potencjał noclegowy jest o wiele niższy i w żadnym stopniu nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych studentów.

Akademiki prywatne remedium na coraz większe potrzeby mieszkaniowe wśród studentów

Coraz dynamiczniejszy wzrost liczby zagranicznych studentów, zmieniający się standard życia społeczeństwa oraz coraz większe oczekiwania i preferencje względem akomodacji podczas studiów są podstawowymi warunkami skłaniającymi studentów do poszukiwania alternatywnych, lepszych miejsc akomodacji.

Prywatne akademiki wyposażane są w nowoczesne i komfortowe udogodnienia. Studenci mogą liczyć na pokoje z prywatnymi łazienkami i aneksami kuchennymi, na dodatkowe usługi w postaci sprzątania i wymiany pościeli, w systemy klimatyzacji czy specjalną przestrzeń relaksacyjno-rozrywkową. Nieliczne prywatne akademiki oferują również wyżywienie.

Jak widać, obecnie jedną z najlepszych sposobów na zaspokajanie potrzeb studentów jest rynek prywatnych akademików, który choć znajduje się w obecnej fazie rozwoju, zapewnia doskonałe rokowania i świetne perspektywy.

100 prywatnych akademików w Polsce

Ceny najmu w akademikach prywatnych odznaczają się dużą rozbieżnością – podobnie, jak na rynku akademików publicznych. Poza standardowymi pokojami jedno-, dwu- i trzyosobowymi prywatne domy studenckie oferują również apartamenty i lokale typu studio. Średnio za pokój jednoosobowy i studio przyjdzie nam zapłacić ok. 880 zł/mc, za dwójkę 620 zł/mc, a za trójkę 520 zł/mc.

Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują ok. 6,5 tys. miejsc dla studentów. Najwięcej prywatnych akademików zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim i wielkopolskim.

Analitycy przewidują, że rynek prywatnych domów studenckich będzie sukcesywnie się zwiększał jako odpowiedź na nieustannie rosnące potrzeby mieszkaniowe zarówno polskich, jak i coraz liczniejszych zagranicznych studentów.

Sprawdź, gdzie aktualnie dostępne są prywatne akademiki z Bookistry i wybierz najlepsze lokum dla siebie.


Data publikacji: 25.10.2019