Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Profesja fleet managera na przestrzeni lat

Profesja fleet managera na przestrzeni lat



Profesja fleet managera zmieniała się znacznie na przestrzeni lat, chociażby z powodu dynamizacji samej branży transportowej i dotykającej ją innowacji technologicznych.

Stąd warto wiedzieć, jaką drogę przeszedł ten zawód do dzisiejszego kształtu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Rozszerzanie zakresu obowiązków

Aby rozwój w firmie był możliwy, niezbędny jest stały podgląd tego, co rynek oferuje pod względem technologii i rozwiązań logistycznych. Jest to szczególnie widoczne w branży transportowej, w której to rosnące zapotrzebowanie ze strony konsumentów musi spotkać się z remedium, aby dane przedsiębiorstwo faktycznie mogło liczyć na pożądane zyski. Zwłaszcza że mówimy często o biznesach posiadających na własność kilkadziesiąt pojazdów.

Tworzy to też potrzebę posiadania wszechstronnych pracowników. Ciekawie wygląda tu perspektywa właśnie fleet managerów, którzy pierwotnie zajmowali się stricte obsługiwanymi pojazdami, a z czasem zaczęli zajmować się też innym sektorami danej firmy. Idąc dalej, również dyrektorzy i kierownicy dedykowanych działów są w stanie operować jako koordynatorzy taboru.

System monitoringu GPS

Wspominaliśmy o technologii, a w omawianej branży tą niezwykle istotną jest ta dotycząca systemu monitoringu GPS. Dzięki jego wszechstronności obowiązki fleet managera stają się nie tylko prostsze, ale w wielu przypadkach ten sprzęt faktycznie jest w stanie sprawić, że dane zlecenie zostanie wykonane mimo przeciwności. Pomoże bowiem w pamiętaniu o przeglądach technicznych, spłatach ubezpieczeń, gromadzeniu i analizie poszczególnych danych dotyczących funkcjonowania pojazdu. Nie wspominając o tym, że lokalizator zaimplementowany w urządzeniu jest w stanie na bieżąco określić lokalizację poszczególnych bolidów.

 us moble fleet

Źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/

Niemniej nie oznacza to, że dostępne na rynku modele niczym się od siebie nie różnią, o czym nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Przykładem są często nieprzemyślane zakupy wariantów, które szczególnie początkujących są w stanie przytłoczyć stopniem skomplikowania, niezbyt czytelnym interfejsem i ogólnymi problemami z użytkowaniem. Pozostaje też kwestia regularnego doszkalania koordynatorów, co jednak należy traktować jako zaletę, pozwalającą wykluczyć błędną selekcję sprzętu i lepszą obsługę tego optymalnego.

Podsumowanie

Można z całą pewnością stwierdzić, że technologia silnie wpłynęła na to, kim dzisiaj jest fleet manager. Jednocześnie z różnych perspektyw jest to udział jak najbardziej pozytywny, szczególnie w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na transport w żadnym razie nie maleje, a jedynie stale wzrasta.


Data publikacji: 19.11.2020