Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Praca na studiach dziennych - czy to możliwe?

Praca na studiach dziennych - czy to możliwe?



Czas studiów to dla wielu osób jeden z najintensywniejszych etapów w życiu. Wyjątkowo ambitni łączą często naukę w trybie dziennym i akademickie obowiązki z działalnością w organizacjach non profit czy kołach naukowych. Wśród nich jest także spora grupa osób, która z nauką godzi pracę zarobkową.

Jak pogodzić pracę ze studiami dziennymi?

Zdaniem wielu osób praca i studia dzienne nie idą ze sobą w parze. Są one bowiem przekonane, że student wybierający stacjonarny tryb studiów nie ma chwili wytchnienia, a każde wolne popołudnie spędza w bibliotece. Współcześnie taki obraz żaka powoli wychodzi już z obiegu, a trend na zdobywanie wiedzy teoretycznej i wykorzystywanie jej w praktyce przybiera na sile. Z tego względu coraz więcej firm i przedsiębiorstw oferuje częściowe zatrudnienie, bez konieczności spędzania ośmiu godzin dziennie w miejscu pracy. Warto zatem wziąć pod uwagę oferty pracodawców, chcących powiększyć swój zespół o uczące się osoby i oferujących elastyczny grafik oraz możliwość pracy zdalnej. Do popularnych rozwiązań proponowanych studentom należy m.in. niepełny wymiar czasu pracy (np. ½ etatu czy ¾ etatu). W komfortowej sytuacji są także osoby studiujące w trybie stacjonarnym, mające możliwość samodzielnego ułożenia planu zajęć, dzięki czemu mogą wygospodarować jeden lub dwa wolne dni w tygodniu, zwiększając tym samym swoją dyspozycyjność.

Zasady pracy na studiach

Wielu studentów do pierwszej pracy podchodzi bardzo entuzjastycznie, ale dobre nastawienie nie może być jednoznaczne z przekraczaniem swoich możliwości. Szukając zatrudnienia, należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym łączenie nauki z obowiązkami zawodowymi będzie prostsze:

  • Przeanalizuj dokładnie swoją dyspozycyjność – regularne uczęszczanie na zajęcia jest najważniejsze, a późniejsze nadrabianie zaległości może okazać się bardzo trudne.
  • Upewnij się, że pracodawca oferuje elastyczny grafik – wyraźnie poinformuj swojego przełożonego o byciu studentem i wszystkich ewentualnościach, związanych z akademickimi obowiązkami (np. wcześniejsze wyjścia z pracy podczas sesji egzaminacyjnej).
  • Satysfakcjonujące stanowisko kluczem do dobrego samopoczucia – dla części osób praca w handlu czy branży gastronomicznej to etap przejściowy, ale nawet w tymczasowej pracy musisz czuć się swobodnie, a wizyty w jej miejscu nie powinny być źródłem stresu.
  • Jaka praca będzie najlepsza na początek?

    Na wcześniejszym etapie studiów jeszcze niewiele osób pracuje w zawodzie zgodnym z podjętym przez nich kierunkiem. Dzieje się tak, chociażby ze względu na brak doświadczenia czy plan zajęć, który szczególnie na pierwszych latach studiów uniemożliwia regularną pracę. Alternatywą są jednak miejsca, w których doświadczenie nie jest wymagane, a grafik ustalany jest zgodnie z dyspozycyjnością zatrudnionych. Gdzie zatem szukać zatrudnienia będąc na studiach dziennych?

    • Centra handlowe

    W centrach handlowych na studentów dziennych czeka wiele miejsc pracy. Osoby uczące się są chętnie zatrudniane w charakterze sprzedawców lub osób odpowiedzialnych za opiekę nad klientem. Pracując w tej branży, można nie tylko poznać specyfikę jej działania, ale również nabyć cenne umiejętności miękkie, takie jak radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów lub komunikatywność. Na osoby zainteresowane branżą handlową czeka praca w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz innych dużych miastach.

    • Restauracje

    Dużą popularnością wśród studentów cieszy się także branża gastronomiczna. Osoby uczące się decydują się na zatrudnienie w restauracjach i mniejszych barach ze względu na możliwość pracy w godzinach wieczornych oraz w weekendy (dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą opuszczać zajęć na uczelni). Dużym atutem pracy w lokalach gastronomicznych jest również dalsza perspektywa rozwoju zawodowego. Taki wpis w CV jest szczególnie istotny dla osób studiujących ekonomię, marketing czy zarządzanie – absolwenci tych kierunków mają bowiem szansę na zdobycie po studiach posady kierownika czy managera w obiektach gastronomicznych.

    • Call center

    Praca w call center najczęściej kojarzy się właśnie ze studentami. Żeby rozpocząć pracę w tej branży, zazwyczaj nie jest wymagane żadne doświadczenie, co jest niewątpliwą zaletą zwłaszcza w przypadku uczących się osób. W większości tego typu przedsiębiorstw istnieje możliwość stworzenia grafiku, który nie będzie kolidował z zajęciami na studiach dziennych. Dodatkowym atutem pracy w call center jest zazwyczaj dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa, system premiowy oraz możliwość rozwinięcia umiejętności interpersonalnych.

    Zalety pracy na studiach dziennych

    Łączenie pracy ze studiowaniem ma wiele zalet. Jedną z najbardziej oczywistych jest możliwość zgromadzenia oszczędności, dzięki którym nie tylko podreperujesz budżet, ale również zdobędziesz częściową lub całkowitą samodzielność finansową. Kolejnym atutem pracy na studiach jest dodatkowy wpis w CV. Nawet jeśli praca nie jest związana ze studiowanym kierunkiem, pracodawcy zazwyczaj przychylniej patrzą na osoby, które podczas kilku lat nauki wykazywały się nadprogramową aktywnością. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są także nabyte umiejętności (szczególnie te interpersonalne, związane z nawiązywaniem kontaktów z klientami), a także perfekcyjna organizacja czasu. Wszystkie te zalety składają się na lepszy start zawodowy po studiach, a nabyte kompetencje niejednokrotnie umożliwiają szybsze zatrudnienie w wymarzonej firmie lub przedsiębiorstwie.


    Data publikacji: 24.05.2019