Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Powody, dla których warto stawiać na cyfryzację

Powody, dla których warto stawiać na cyfryzację



W dzisiejszym świecie chcielibyśmy móc uprościć możliwie jak najwięcej procesów. Taką możliwość daje nam między innymi cyfryzacja, która potrafi znacznie usprawnić naszą codzienność. Dziś chcielibyśmy skupić się zwłaszcza na tych rozwiązaniach, które mogą okazać się (lub już się okazały) przydatne w medycynie. Przykłady z innych państw, między innymi Stanów Zjednoczonych, pokazują nam, jak duży potencjał drzemie w digitalizacji. Czy Polska będzie go w stanie wykorzystać? Mamy nadzieję, że tak.


Automatyzacja zadań administracyjnych w celu bardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy lekarzy


Digitalizacja powtarzalnych zadań może znacznie ograniczyć liczbę godzin, które lekarze muszą poświęcić na leczenie pacjentów. Wydatki administracyjne stanowią ponad jedną czwartą całkowitych wydatków na szpitale w USA, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju pierwszego świata.

Lekarze poświęcają mniej niż jedną trzecią (27%) swojego czasu na leczenie pacjentów; większość czasu spędzają na różnych zadaniach administracyjnych. W rzeczywistości niektórzy lekarze poświęcają nawet jedną trzecią czasu na wprowadzanie notatek pacjentów do elektronicznej dokumentacji medycznej (EHR).

Nie jest to oczywiście efektywne wykorzystanie czasu pracy lekarza. Przyczynia się również do i tak już ogromnego problemu, jakim jest wypalenie zawodowe lekarzy.

Sztuczna inteligencja (AI) i podstawowe oprogramowanie cyfrowe mogą ograniczyć - a nawet zautomatyzować - interakcje lekarzy z EHR. Na przykład, zamiast ręcznego wprowadzania wyników badań lub wypełniania formularzy, oprogramowanie może importować wyniki badań i wypełniać odpowiednią dokumentację. Może ono również dostarczać porad i przypomnień dotyczących recept oraz pomagać lekarzom unikać nadmiernej liczby badań.

Ogólne zadania administracyjne, takie jak rezerwowanie wizyt i przypominanie o nich, również mogą być digitalizowane i zautomatyzowane w celu zwiększenia efektywności klinicznej. Dobrym przykładem jest również e recepta. Dzięki niej wystawianie tego rodzaju dokumentów stało się znacznie prostsze, a w dodatku jest to znacznie bezpieczniejsza forma.  

Wniosek z tego taki, że automatyzacja typowych obowiązków administracyjnych odciąża zarówno kliniczny personel administracyjny, jak i lekarzy, zmniejszając wypalenie zawodowe i pozwalając na przeniesienie punktu ciężkości z pracy papierkowej na pacjentów.


Obniż koszty zatrudnienia, korzystając z aplikacji do planowania


Aplikacje do planowania skutecznie przydzielają zasoby ludzkie i pozwalają organizacjom zaspokajać ich potrzeby bez uciekania się do kosztownych alternatyw, takich jak nadgodziny czy zatrudnianie pracowników tymczasowych.  

Koszty pracy stanowią ponad połowę większości kosztów operacyjnych szpitali i aż 90% kosztów zmiennych. Zbyt mała liczba pielęgniarek wchodzi na rynek pracy, a rotacja personelu jest rekordowo wysoka, co powoduje problemy z obsadą personelu, które stanowią coraz większe obciążenie dla systemów szpitalnych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo w Polsce brakuje medyków oraz pozostałej części personelu. 

Właściwa obsada personelu ma bezpośredni wpływ zarówno na koszty, jak i na wyniki leczenia pacjentów. Aby poradzić sobie z nieoczekiwaną liczbą pacjentów lub lukami w obsadzie zmiany, wiele szpitali korzysta obecnie z dobrowolnych nadgodzin lub zatrudniania personelu kierowniczego w celu uzupełnienia braków. Opcje te są znacznie droższe niż płacenie za standardowe godziny pracy.

Aby lepiej zarządzać takimi czynnikami, administratorzy potrzebują technologii, która łączy dane o poprzednich zmianach, bieżących potrzebach pacjentów i doświadczeniu obecnego personelu w formacie umożliwiającym podjęcie odpowiednich działań. Na szczęście, analizy pracy DIY można przeprowadzić za pomocą podstawowego oprogramowania do analizy danych, w tym programu Excel. 

Bardziej zaawansowane aplikacje planowania mogą zrobić jeszcze więcej. Mogą oni również wizualnie monitorować liczbę otwartych łóżek, pojemność izby przyjęć i stan wyposażenia - wszystko za pomocą tej samej platformy.

Po dodaniu bardziej złożonego oprogramowania i sztucznej inteligencji aplikacje te mogą zacząć wykorzystywać te informacje do przewidywania przyszłego zapotrzebowania na siłę roboczą, jednocześnie pomagając kierownictwu w rozwiązywaniu bieżących potrzeb.

Takie narzędzia stanowią kluczowe wsparcie decyzyjne dla kadry zarządzającej, tworząc harmonogramy dla całego szpitala, które dostosowują się do warunków panujących w danej chwili i wykorzystują analitykę predykcyjną, aby pokazać zapotrzebowanie na przyszłe zmiany. Według niektórych szacunków może to zmniejszyć koszty personelu nawet o 40%.

Podsumowanie: Harmonogramy oparte na sztucznej inteligencji, w połączeniu z aplikacjami cyfrowymi, mogą pomóc administratorom w podejmowaniu efektywnych decyzji kadrowych, zmniejszeniu kosztów rotacji personelu i pracy w nadgodzinach, a w efekcie - w poprawie wyników leczenia pacjentów. Oczywiście w przypadku naszego kraju jest to nadal dość odległa przyszłość.


Dotarcie do większej liczby nowych pacjentów dzięki ukierunkowanemu marketingowi cyfrowemu


Marketing cyfrowy umożliwia systemom opieki zdrowotnej bezpośrednie dotarcie do pacjentów cierpiących na określone schorzenia, generując większy zwrot z inwestycji niż tradycyjne metody marketingowe.

Dzisiejsi pacjenci borykają się z rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej, a przy wyborze usługodawcy mają dostęp do wielu informacji online. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku dekad są oni znacznie bardziej skłonni do rozejrzenia się po placówkach i częściej zmieniają świadczeniodawców. W rzeczywistości prawie połowa millenialsów prawdopodobnie zmieni świadczeniodawcę w ciągu najbliższych pięciu lat.

Niezwykle ważne jest, aby spotkać się z potencjalnymi pacjentami tam, gdzie oni są: w Internecie. Marketing cyfrowy umożliwia tworzenie mikrotargetowanych reklam, które docierają do osób szukających informacji o konkretnych schorzeniach lub w obrębie danej specjalności medycznej.

A ponieważ wiele osób spędza w sieci więcej czasu niż śpi, nie bez znaczenia jest fakt, że marketing internetowy będzie odgrywał kluczowe znaczenie.


Data publikacji: 12.07.2022