Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Najlepsze lektury w liceum

Najlepsze lektury w liceum



Kwestia lektur, które znajdują się w szkolnym kanonie, wciąż budzi duże zainteresowanie. Regularnie debatuje się nad tym, jakie książki powinny zostać usunięte. Należy jednak pamiętać, że istnieje szerokie grono, które na taki los po prostu nie zasługuje. Jakie są najlepsze lektury w liceum?

Rok 1984 - George Orwell

"Rok 1984" to dystopijna powieść, która wskazuje na zagrożenia totalitaryzmu i utraty wolności jednostki. Poprzez analizę tej lektury uczniowie rozwijają zdolność krytycznego myślenia, a także zyskują świadomość historyczną, porównując przedstawione w utworze mechanizmy kontroli społecznej do realiów własnego czasu. To również doskonała okazja do dyskusji na temat etyki i moralności.

Dzieło George’a Orwella jest szczególnie przydatne w świecie, w którym systemy medialne i różni populiści mają niebagatelny wpływ na kształtowanie psychiki odbiorcy.

Tango - Sławomir Mrożek

“Tango” wprowadza uczniów w stylistykę satyryczną lepiej niż jakakolwiek inna lektura. Chociaż Sławomir Mrożek często jest uznawany za autora trudnego w interpretacji, to w wypadku tej książki sens jest dostrzegalny i zrozumiały nawet na najbardziej podstawowym poziomie.

W wypadku “Tanga” istotną rolę odgrywa również fakt, że jest to dramat. Dzięki temu czytelnik może zapoznać się z tą pozycją stosunkowo szybko, co sprawia, że potencjalnie chętniej sięgnie po nią już po zakończeniu edukacji.

Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow 

Ta powieść to klasyczne dzieło literatury rosyjskiej, w którym autor łączy elementy fantastyczne z krytyką sowieckiego reżimu. Czytelnik ma okazję zgłębić głębokie przemyślenia dotyczące wolności jednostki i autorytarnego systemu. Ponadto, powieść Bułhakowa prezentuje unikalny styl narracyjny, co rozwija zdolności analizy literackiej.

Świat przedstawiony zachwyca pogłębionymi postaciami, jest rozbudowany, ale jednocześnie łatwo się w nim odnaleźć. “Mistrz i Małgorzata” skrywa również duże pokłady humoru, zaś część z wypowiedzi przeszła do polskiego języka potocznego.

Wesele - Stanisław Wyspiański

Być może nie istnieje ważniejsza pozycja w obecnym kanonie, jeśli idzie o analizę społeczną i krytykę tegoż. To istotne dzieło teatralne, ukazujące społeczne podziały i konflikty w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Stanisław Wyspiański przeplata symbolikę z realistycznym przedstawieniem postaci.

“Wesele”, chociaż napisane w 1901 roku, jest na tyle uniwersalne, że tropy przedstawione przez pisarza pozostają aktualne nawet teraz. Wiele postaw jest bowiem powtarzanych bez względu na otaczającą rzeczywistość, różni się jedynie maska, jaką zakładamy.

Lalka - Bolesław Prus

"Lalka" jest klasyką literatury polskiej, przedstawiającą obraz społeczeństwa XIX-wiecznej Warszawy. Poprzez historię bohaterów, czytelnik zdobywa wgląd w moralne dylematy, struktury społeczne oraz konflikty kulturowe tamtego okresu. Książka napisana przez Bolesława Prusa prezentuje również przekrój polskiego społeczeństwa, pozwala na lepsze zrozumienie ówczesnej rzeczywistości i problematyki z nią związanej.

Co ciekawe, część akcji “Lalki” dzieje się na terenie Służewca, który obecnie słynie z wyścigów konnych. Do sprawdzenia terminarza licznych wydarzeń sportowych w Warszawie możecie wykorzystać Superbet kod promocyjny.


Data publikacji: 07.02.2024