Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Minikomputery - Hobby dla młodego inżyniera

Minikomputery - Hobby dla młodego inżyniera



Minikomputer to niewielka płytka drukowana zawierająca wyposażenie umożliwiające wykorzystanie urządzenia jako pełniącego rolę komputera osobistego, zaawansowanego elementu logicznego w systemie inteligentnego domu albo sterującego robotem mobilnym. To uniwersalny sprzęt, który w zależności od modelu może posiadać predyspozycje do różnych zadań, ale przede wszystkim to znakomite narzędzie do rozwijania pasji - nauki elektroniki i informatyki. To świetny sprzęt dla młodych inżynierów, nawet jeżeli nie mieli wcześniej styczności z takimi urządzeniami.

Najpopularniejsze minikomputery na świecie

Obecnie jednymi z najpopularniejszych minikomputerów na świecie są produkty marek Raspberry Pi oraz Arduino. To dwa urządzenia, które z pozoru są do siebie podobne - zarówno z samej nazwy, jak i z wyglądu zewnętrznego. Jednak kiedy osoba nie korzystająca nigdy wcześniej z tego typu urządzeń spojrzy na szczegółową specyfikację, okaże się, że ich różnice są pokaźne. 

Raspberry Pi z łatwością poradzi sobie z wieloma czujnikami cyfrowymi oraz przede wszystkim jest znakomicie przystosowany do stabilnej współpracy z takimi systemami, jak Linux czy Windows. Jego hardware pozwala na w pełni sprawne wykorzystanie go jako niewielkiego komputera osobistego. Oczywiście na pewno będzie on wolniejszy od dzisiejszych komputerów stacjonarnych, należy również pamiętać o podpięciu akcesoriów takich jak mysz, klawiatura czy ekran. Parametry najnowszej wersji, Raspberry Pi 4B (możliwa do zakupienia pod adresem botland.com.pl/pl/399-raspberry-pi) uwzględniają między innymi znakomity mikroprocesor o częstotliwości taktowania 1,5 GHz oraz pamięć operacyjna RAM o wielkości od 1 do 4GB. Arduino to sprzęt drastycznie różniący się pod tym względem - co nie sprawia, że jest gorszy i mniej praktyczny. Ilość pamięci RAM na poziomie 2 KB, pamięć FLASH o rozmiarze 32 kB (w Raspberry Pi karta microSD do 64 GB), mikrokontroler 8-bitowy to parametry, które mogą sugerować, że Arduino (botland.com.pl/pl/234-arduino) wygląda jak zabawka przy “malince”. 

W rzeczywistości jednak sytuacja przedstawia się tak, że Arduino to sprzęt znacznie lepiej od Raspberry Pi przystosowany do obsługi i odczytu wielu sensorów analogowych na raz. Sprawdzi się też lepiej jako sterownik do prostego robota oraz we wszelkich mniej skomplikowanych operacjach (na przykład sterownik włączający światło po zmroku).  Raspberry Pi znacznie lepiej poradzi sobie natomiast ze wszelkimi urządzeniami cyfrowymi, takimi jak czujniki cyfrowe czy kamery. Może także stanowić główny element logiczny skomplikowanego systemu inteligentnego domu lub pełnić rolę pełnoprawnego komputera osobistego.

Minikomputer jako hobby

Opisywane minikomputery mogą stanowić doskonałe źródło rozrywki i zabawy zarówno dla osób, które wykorzystają je jako silnik do gier komputerowych (oraz w podobnych celach), jak i dla tych, które z wykorzystaniem takiego sprzętu stworzą nowoczesnego robota. Osoba, która aktualnie jest studentem uczelni technicznej lub jej absolwentem, otrzymuje duży “zastrzyk” informacji, wiedzy i umiejętności, które pozwalają w znacznie szerszy sposób spojrzeć na urządzenie tego typu. Raspberry Pi można wykorzystać jako sterownik do zaawansowanej technologicznie protezy dłoni, do nowoczesnego egzoszkieletu lub do quadrocoptera, który będzie szczegółowo analizował otoczenie i swoje położenie za pomocą szeregu czujników sonarowych, kamer, akcelerometru, żyroskopu. 

Takie wyposażenie plus odpowiednie oprogramowanie oraz właściwa moc obliczeniowa sprawiają, że będzie mógł on aktywnie reagować na zmieniające się warunki. Różne próby znalezienia nowych zastosowań dla minikomputerów to znakomite hobby dla młodych inżynierów. Takie zajęcie może pozytywnie wpłynąć na rozwój w kierunku, w którym student się kształci. Rozwija też kreatywność i przede wszystkim stwarza realną szansę na powstanie wielu przydatnych urządzeń, które z czasem zostaną wdrożone do użytku codziennego.


Data publikacji: 11.12.2019