Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Kariera w branży budowlanej – jak zacząć? Co po studiach?

Kariera w branży budowlanej – jak zacząć? Co po studiach?



Do grona najczęściej wybieranych przez przyszłych studentów kierunków kształcenia należy budownictwo. Wcześniej, posiadanie tytułu inżyniera budownictwa niejako gwarantowało pewny zawód, a w związku z tym również satysfakcjonujące wynagrodzenie. W niniejszym artykule sprawdzimy, czy z racji dynamizacji rynku pracy dziś sytuacja wygląda inaczej.

Uczelnia

Rozpoczynając studia na wydziale budownictwa danej uczelni wyższej podkreśla się, że ten wybór kształcenia daje ciekawe perspektywy zawodowe. Absolwent może bowiem podjąć pracę jako projektant czy wykonawca budowlany. Sektory, w których ludzie realizują się w tych profesjach to budownictwo wodne, ziemne, inwentarskie i przemysłowe (według ekspertów mowa tu o możliwości pracy w niemal dowolnym miejscu na świecie). Ponadto, osoby po studiach zatrudniani są w placówkach o charakterze naukowo-badawczym, handlowym (materiały budowlane) i administracyjnym.

Po uczelni

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze oczekiwania pokrywają się z rzeczywistością. Wśród świeżo upieczonych inżynierów budownictwa można zasłyszeć opinię, że w kwestii ich branży polski rynek pracy jest skomplikowany. Powody tego stanu rzeczy są następujące: rodzime przedsiębiorstwa budowlane ograniczają ilość zatrudnionych specjalistów. Co więcej, od kandydatów wymaga się doświadczenia zawodowego nieosiągalnego dla ludzi w tak relatywnie młodym wieku.

 

Kariera w branży budowlanej – jak zacząć? Co po studiach?

Źródło: Baukrane

Nie od dziś wiadomo, że często wykształcenie samo w sobie nie pozwoli na znalezienie pracy, szczególnie w budownictwie. W tym przypadku niezbędne jest członkostwo w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa (OIIB). Zakładając, że dana osoba chciałaby pracować w charakterze projektanta, będzie musiała ukończyć 2-letni staż w studiu projektowym i, co ważniejsze, odbyć minimum roczną praktykę na placu budowy. Gdy wszystko zostanie właściwie udokumentowane, pozostaje jeszcze egzamin przed OIIB.

Niemal analogicznie wygląda proces w przypadku potencjalnych kierowników budowy. Jedyna różnica polega na tym, że w ich przypadku praktyka na budowie musi trwać 2 lata.

Podkreślana jest również interesująca perspektywa zawodowa za granicą, właśnie ze względu na wcześniej wymienione budownictwo przemysłowe. Prócz dyplomu ukończenia studiów kwestią elementarną będzie oczywiście znajomość języka obcego, chociażby angielskiego.

Podsumowanie

Podsumowując, kariera dla absolwentów budownictwa jest jak najbardziej na wyciągnięcie ręki. Aby osiągnąć sukces, kluczowe jest odpowiednio udokumentowane doświadczenie oraz chęć ciągłego pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie.


Data publikacji: 19.08.2020