Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jakie są możliwości mieszkania dla studenta?

Jakie są możliwości mieszkania dla studenta?



Dostanie się na wymarzone studia jest zawsze wielkim szczęściem i radością. Zaczyna się teraz dla nas piękny okres. Czas nocnych przygód, romansów, hucznych imprez, który z całą pewnością wspominać będziemy po latach. Wielu absolwentów wspomina go z rozrzewnieniem i określa nawet najwspanialszym okresem w całym ludzkim życiu. Dla odpowiedniego jego rozpoczęcia – zastanowić się powinniśmy gdzie zamieszkać w tym czasie? Możliwości są trzy: akademik publiczny, czyli dom studencki, prywatny akademik, albo pokoje dla wynajęcia dla studentów.

Trzy drogi zakwaterowania do wyboru

Możliwości, jak przed chwilą wspomnieliśmy, są trzy: akademik publiczny (powszechnie nazywany domem studenckim), prywatny akademik, albo pokoje do wynajęcia dla studentów. Wybór między nimi to coś więcej niż tylko wybór miejsca zakwaterowania. To wybór drogi, którą podążać będzie później każdy student. Każda z nich wymownie różni się od pozostałych. Przedstawimy obrazowo poszczególne.

Publiczny akademik – droga integracji, imprez i… niskich warunków bytowych?

Temat, którym się teraz zajmujemy, może wydać się błahy. Zwłaszcza osobom, które jeszcze nigdy nie studiowały – dobór słów „zakwaterowanie” i „droga życiowa” – może wydać się wyolbrzymiony i groteskowy. Zapewniamy jednak, że stwierdzenie to jest jak najbardziej słuszne i trafne. Od tego bowiem, gdzie będziesz zakwaterowany, zależeć będzie w całości Twoje najbliższe otoczenie, a co za tym idzie: całe studenckie życie.

Dla przykładu: jeśli zdecydujemy się na zamieszkanie w publicznym akademiku – nazywanym najczęściej, po prostu domem studenckim – siłą rzeczy stykać się będziemy z dużą ilością, najróżniejszych studentów. Ma to swoje plusy i minusy.

Integracja

Do tych pierwszych zaliczymy więc na pewno fakt, że poznamy całe mnóstwo kolegów, koleżanek, przyjaciół i przyjaciółek. Z nimi spędzać będziemy (często na małym, ograniczonym obszarze) większość wolnego czasu, jaki pozostanie nam po wykładach i zajęciach. Z nimi siłą rzeczy będziemy balować.

Imprezy

Nadmienić tu należy, że w publicznych akademikach bardzo dużo się imprezuje. Jest to ich nieodłączna, uniwersalna cecha. W określonym, krótkim czasie wydaje się to bardzo przyjemne, sytuacja zmienia się jednak na dłuższą metę. Wyobraźmy więc sobie notoryczne, niekończące się imprezy.

Prowadzone w maleńkich, studenckich pokojach, i tuż przed nimi – na korytarzach, na które studenci zwykli wynosić krzesła i elementy umeblowania. Zwłaszcza dla spokojnej dziewczyny, może wydać się to z czasem dość męczące.

Niskie warunki bytowe

Ale to nie wszystko. Warto także podkreślić, że warunki bytowe w standardowych akademikach, nazywanych również domami studenckimi – bywają w Polsce bardzo niskie. Oczywiście nie jest to uniwersalna reguła. Nie każdy akademik jest niedofinansowany, tak jak nie wszystkie meble muszą w nim być stare, zniszczone i zdezelowane. Z przykrością stwierdzić jednak należy, że sytuacja taka występuje nader często i na wielu uczelniach.

Podsumowując: nasza droga przez akademik może być pełna wesołej integracji i hucznych imprez, w takiej samej mierze, jak pozbawiona prywatności i wygodnych warunków bytowych.

Pokoje do wynajęcia dla studentów – droga prywatności i… Izolacji.

Jeśli zdecydujemy się zaś na wynajmowanie pokoju na stancji – to przez pięć lat studiów, czeka nas zupełnie inna droga. Owszem: zyskamy znacznie większą prywatność, niż w akademiku. Jeśli odpowiednio wybierzemy – być może będziemy też mieć lepsze warunki bytowe w postaci czystszego i większego pokoju.

Minusem mieszkania na stancji jest jednak brak – tak dobrze znanego nam z akademików – życia studenckiego. A stare powiedzenie krakowskich żaków ze średniowiecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi jasno, że „kto nie zamieszka w akademiku, ten nie zazna nigdy prawdziwego życia…” Wspomniane porzekadło jest oczywiście żartobliwe i ironiczne, ale faktem jest, że jeżeli jesteśmy młodym, energicznym, a do tego ciekawym świata studentem – to nie mieszkając w akademiku – bardzo stracimy. Co więc wybrać? Czy istnieje jakieś rozwiązanie kompromisowe?

Akademik prywatny – droga dogodnego dla studenta kompromisu

Rozwiązanie kompromisowe faktycznie istnieje. Jest nim wybór akademika prywatnego jako miejsca zakwaterowania. Osoby, które zdecydują się na taki krok zyskają podwójnie.

 akademik prywatny

Źródło: https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/

Po pierwsze będą miały możliwość mieszkania w akademiku. Nie ominą ich więc imprezy i integracja. Aktywności te nie będą jednak nachalne, bo prywatne akademiki z reguły posiadają znacznie wyższe warunki bytowe – niż ich publiczne odpowiedniki. W prywatnych akademikach nie można także zazwyczaj jawnie i otwarcie spożywać alkoholu. Wyjątkiem jest zazwyczaj wnętrze swojego pokoju. Minusem prywatnego akademika jest jednak odpowiednio wyższa cena niż standardowego domu studenckiego.


Data publikacji: 17.11.2020