Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jak napisać dobry list motywacyjny?



Proces rekrutacji zazwyczaj wiąże się w pierwszym etapie z przesłaniem potencjalnemu pracodawcy swojego CV oraz listu motywacyjnego. Jak go napisać, aby zaintrygował, zainteresował, zaciekawił?

Poszukiwania pracy-jakie dokumenty przygotować?

Poszukiwania pracy bywają żmudnym i angażującym zajęciem. Przeglądając oferty pracy dostępne w internecie w większości wymagań zauważysz konieczność przygotowania swojego CV i listu motywacyjnego. O ile przygotowanie CV - życiorysu nie jest problematyczne (wpisujemy w nim nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie, kursy i wszelkie kompetencje, jakie posiadamy), to częstokroć nie wiemy, jak zabrać się do napisania poprawnego listu motywacyjnego. I tu pojawia się pytanie - czy list powinien być poprawny? Czy może musi być atrakcyjny i zaskakujący? Sprawdź nasze porady.

List motywacyjny

List motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego danej osoby. Musi on zostać napisany pod konkretną ofertę, konkretne ogłoszenie,  nie warto traktować go schematycznie i rozsyłać tak, jak CV. Praktyka rekruterów wskazuje na to, że wiele osób popełnia błędy podczas pisania listów motywacyjnych. Nie powinien on być opisową wersją CV. Nie musimy zawierać w nim informacji o znajomości pakietu Office, o posiadanych kategoriach prawa jazdy, wszelkie te informacje są zawarte w CV. Informacje zawarte w liście powinny być tak spersonalizowane, by odpowiadały na potrzeby danej firmy, by były kompatybilne z jej charakterem, sposobem komunikacji podczas rekrutacji. List motywacyjny ma wykazać, że spełniasz wymagania pracodawcy zawarte w ogłoszeniu, to właśnie to pismo często jest furtką do kolejnego etapu rekrutacji. Dlatego podczas pisania warto pochylić się nad listem nieco bardziej. Zastanawiasz się jak napisać dobry list? Wzór do pobrania znajdziesz tu: https://www.gowork.pl/poradnik/22/cv-i-list-motywacyjny/jak-napisac-dobry-list-motywacyjny-wzor-do-pobrania-w-formacie-pdf/

Celem dobrego listu motywacyjnego jest zainteresowanie pracodawcy naszą osobą. Każda informacja zawarta w liście powinna zostać odpowiednio wyeksponowana. Nie ma w nim miejsca na typowe "zapychacze" treści, każde napisane słowo winno przybliżyć nas do otrzymania posady, o jaką się ubiegamy. Argumenty, które zawieramy w liście muszą przekonać pracodawcę, że jesteśmy najlepszym (nie dobrym!) kandydatem na to stanowisko. W liście motywacyjnym opisujemy osiągnięcia zawodowe, podkreślamy te doświadczenia, które mogą nam się przydać i które możemy wykorzystać w pracy, o którą aplikujemy. Postaraj się zastanowić, jak możesz przyczynić się do rozwoju firmy, wykaż się kreatywnością i twórczą wyobraźnią. List ma być atrakcyjnym opisem Ciebie jako potencjalnego pracownika. Nie słodź sobie zbytnio, ale staraj się rzetelnie wyeksponować cechy i zdolności, którymi mógłbyś się wykazać w rzeczywistości. Dobry list motywacyjny musi być atrakcyjny wizualnie, graficznie. Nie ma w nim miejsca na błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy inne. Idealną sytuacją byłoby, gdyby był on spójny graficznie z CV. Możesz do tego celu wykorzystać wiele kreatorów dostępnych online bądź gotowych wzorów.

List motywacyjny a staż i praktyki

Jeśli aplikujesz na stanowisko w ramach praktyk bądź stażu również możesz być poproszony o przygotowanie listu motywacyjnego. Jak go napisać? Wzór do pobrania znajdziesz pod linkiem: https://www.gowork.pl/poradnik/22/rozwoj-osobisty/list-motywacyjny-na-praktyki-co-powinien-zawierac-wzor-do-pobrania-w-formacie-pdf/. Dobry list motywacyjny nie musi być długi. Postaw na to, co w nim będzie zawarte. Nawet jeśli starasz się o praktyki zawodowe bądź studenckie, od razu zaprezentuj się profesjonalnie i przygotuj list motywacyjny. Być może na tyle spodobasz się podczas praktyk, że będziesz mógł liczyć później na stałe zatrudnienie? Wysyłając list motywacyjny na praktyki nie musisz mieć imponującego doświadczenia zawodowego. Nie zrażaj się tym faktem, każdy od czegoś zaczyna, po to ubiegasz się o praktyki, by je zdobyć. Brak wcześniejszego zatrudnienia nie jest przeszkodą w napisaniu listu motywacyjnego i profesjonalnej aplikacji na dane stanowisko.


Data publikacji: 17.02.2022