Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak działa karta kredytowa? Najistotniejsze informacje

Jak działa karta kredytowa? Najistotniejsze informacje



 Karta kredytowa to produkt finansowy, który w wielu sytuacjach okazuje się bardzo przydatny. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak wybrać odpowiedni produkt?
 

Karta kredytowa. Czym różni się od przypisanej do rachunku karty płatniczej?

Jeśli chodzi o wygląd, karta kredytowa nie różni się od zwykłej karty płatniczej. Jedyną różnicą jest adnotacja o rodzaju i przeznaczeniu danej karty. Żadne przepisy nie regulują tego, gdzie powinna ona zostać umieszczona. Może więc znaleźć się zarówno na rewersie, jak i awersie karty. Pozostałe elementy pozostają właściwie niezmienne. 
 
Różnice widać jednak w sposobie działania karty. Dokonując transakcji zwykłą kartą płatniczą, obciążamy nasz rachunek bankowy. Istnieje możliwość przekroczenia znajdującej się na nim kwoty do wysokość przyznanej przez bank linii debetowej. W przypadku karty kredytowej transakcji dokonujemy do wysokości limitu ustalonego dla danej karty. To, jak wysoki on będzie będzie, zależy od naszej zdolności kredytowej. 
 
Jak dostać kartę kredytową? Wydanie karty płatniczej jest możliwe dla wszystkich użytkowników konta osobistego w danym banku. Zasada ta nie obowiązuje jednak w przypadku kart kredytowych. Wniosek o jej przyznanie jest rozpatrywany na tej samej zasadzie, co o zwykły kredyt. Oznacza to, że jeśli mamy niekorzystną historię, nieregularne dochody lub nie spełniamy innych wymagań banku, najprawdopodobniej nie otrzymamy tego typu finansowania. Należy też pamiętać, że otwarta karta kredytowa wpływa na naszą zdolność przy zaciąganiu innych zobowiązań.
 

Jak używać karty kredytowej? Transakcje bezgotówkowe i gotówkowe 

Karta kredytowa umożliwia zarówno dokonywanie transakcji bezgotówkowych, jak i wypłatę gotówki z bankomatów. To drugie rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Często są one na tyle wysokie, że wypłacanie pieniędzy w ten sposób okazuje się zupełnie niemożliwe. Dlatego warto traktować je wyłącznie jako awaryjną, zapasową opcję. Karty kredytowe dobrze sprawdzają się natomiast w transakcjach bezgotówkowych - zarówno tych przeprowadzanych za pośrednictwem terminali, jak i w ramach bankowości internetowej. 
 

Planujesz wziąć kartę kredytową? Dowiedz się, jak wygląda proces spłaty karty kredytowej

Dla użytkowników kart duże znaczenie ma też to, jak dokonać spłaty karty kredytowej. Najlepiej zrobimy, jeśli przelew wykonamy w okresie bezodsetkowym, dzięki czemu unikniemy płacenia odsetek. Należy jednak pamiętać, że nawet w ten sposób nie unikniemy obciążenia rachunku karty kredytowej. Bank zazwyczaj pobiera bowiem opłaty miesięczne za obsługę karty kredytowej. Wynoszą one od kilku do kilkunastu złotych. Wykorzystane środki należy spłacić w ustalonym terminie. Jeśli tego nie zrobimy, bank rozpocznie procedurę windykacyjną, a informacja o tym trafi do BIK-u i baz biur informacji gospodarczej, co utrudni nam otrzymanie finansowania w przyszłości. 
 

Jak płacić kartą kredytową? Jak wysoki może być rachunek karty kredytowej?

 To, jak wysoki będzie limit na karcie kredytowej, zależy od kilku czynników. Pierwszym jest specyfika oferty konkretnego banku. Drugi to nasza zdolność kredytowa. Oczywiście im lepsza ona będzie, tym wyższy limit zostanie nam przyznany. Jak możemy dowiedzieć się, przeglądając oferty dostępne na https://kredytowo.org/ - porównanie kredytów online, najlepsze oferty umożliwiają przyznanie limitu w wysokości nawet 100 tys. złotych. 
 

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania i inne parametry. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kart kredytowych?

Przy wyborze karty kredytowej należy kierować się podobnymi czynnikami, co w przypadku standardowych kredytów. Największe znaczenie mają oczywiście koszty - oprocentowanie i prowizje za poszczególne transakcje. Uwagę warto też zwrócić na to, jaki na jaki maksymalny limit możemy liczyć w ramach konkretnej oferty. 

Data publikacji: 29.11.2022