Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Internet dla studenta - jakie oferty warto wziąć pod uwagę?

Internet dla studenta - jakie oferty warto wziąć pod uwagę?



Jesteś studentem i szukasz ofert Internetu? Mamy dla Ciebie garść informacji, które mogą pomóc Ci w wyborze. Zastanawiasz się czy zdecydować się na łącze stacjonarne czy mobilne? A może nie wiesz jaka prędkość będzie dla Ciebie wystarczająca i gdzie szukać najlepszych ofert? Ten artykuł rozjaśni te kwestie i rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Jak wybrać najlepszy Internet dla studenta?

 

Zastanawiając się nad wyborem Internetu dla studenta, warto przemyśleć kilka kwestii. Oczywistym jest, że pod uwagę należy wziąć cenę czy prędkość łącza. Wiele osób zapomina o innych, często równie istotnych kwestiach. Należy do nich chociażby stabilność połączenia internetowego, a także długość trwania umowy. Ten drugi aspekt jest szczególnie ważny dla studentów, którzy często nie chcą decydować się na długie zobowiązania. Operatorzy uwzględniają to w swoich ofertach specjalnych kierowanych do studentów. W ich ramach często można podpisać umowę na 9 miesięcy. W przypadku, gdy oferta Internetu na 9 miesięcy nie jest dostępna, równie dobrą alternatywą jest umowa na czas nieokreślony. Jej zaletą jest fakt, że można ją zerwać w każdym momencie z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia.

Inną ważną kwestią jest upload, a więc prędkość wysyłania danych. Operatorzy, informując o prędkości łącza, podają prędkość pobierania, a więc download. Odpowiada ona za prędkość odświeżania stron czy buforowania treści multimedialnych. Dla studentów upload może być jednak równie ważny. Prędkość upload jest istotna na przykład podczas wysyłania dużych plików przez Internet. Mogą to być projekty, prace zaliczeniowe czy prezentacje.

 

Internet stacjonarny vs Internet mobilny dla studenta - które łącze wybrać?

 

Internet mobilny na pierwszy rzut oka może wydawać się dobrym wyborem dla studenta. Istotnie, łącze mobilne ma spore zalety. Przede wszystkim pozwala ono na korzystanie z Internetu nie tylko w miejscu zamieszkania, a więc również na uczelni, w autobusie czy kawiarni. Ta technologia ma jednak duże ograniczenia, o których warto wiedzieć. 

Przede wszystkim, Internet mobilny ma znacznie mniej korzystny stosunek prędkości do ceny. Do tego stabilność Internetu mobilnego jest znacznie gorsza. Większy wpływ na jego działanie mają na przykład warunki atmosferyczne. Największą wadą łączy mobilnych jest jednak limit danych do wykorzystania. Takie ograniczenie występuje w przypadku większości ofert Internetu mobilnego i często stanowi duży problem. Jeśli w danym miesiącu przekroczymy limit, Internet mocno zwolni. Oczywiście można zdecydować się na ofertę z bardzo dużym limitem, ale wtedy należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami. 

Z tych powodów najlepszym rozwiązaniem jest Internet stacjonarny, zwłaszcza światłowodowy. Jako że uczelnie wyższe zwykle znajdują się w dużych miastach, znalezienie Internetu stacjonarnego dla studenta nie powinno stanowić problemu. Nawet stosunkowo niedrogie oferty Internetu stacjonarnego (do 50 zł miesięcznie) powinny w pełni zaspokoić potrzeby zdecydowanej większości użytkowników sieci. Łącze tego typu zapewnia szybki i stabilny dostęp do zasobów Internetu. Charakteryzuje się również niższym pingiem, co jest ważne w przypadku gier sieciowych. Nie jest też obarczone miesięcznym limitem danych. Internet stacjonarny jest więc lepszym wyborem dla studentów, o ile jego instalacja jest możliwa. Taka opcja może być niedostępna w wynajmowanych mieszkaniach lub wszędzie tam, gdzie nie pozwala na to dostępna infrastruktura sieciowa.

 

Jaka prędkość Internetu dla studenta będzie wystarczająca?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką prędkość Internetu powinien wybrać student, należy zastanowić się w jaki sposób łącze będzie wykorzystywane. Do podstawowych zastosowań, na przykład do przeglądania sieci lub portali społecznościowych, wystarczy nawet łącze o prędkości 50 Mb/s. Jak wiadomo studenci używają Internetu również w inny sposób. Konsumują treści multimedialne, grają w gry sieciowe, ale również przesyłają i pobierają pliki i uczestniczą w wydarzeniach online. Z tego powodu warto zastanowić się nad szybszym łączem. Najprościej byłoby stwierdzić “im wyższa prędkość tym lepiej” i w ten sposób zamknąć temat. Oczywiście jeśli cena nie gra roli, takie podejście jest uzasadnione. Szybszy Internet oznacza znacznie wygodniejsze korzystanie z zasobów sieci. Nie warto jednak przepłacać za ofertę, której nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni.

Jaka prędkość będzie więc optymalna? Przyjmuje się, że minimalna prędkość umożliwiająca komfortowe korzystanie z Internetu, w tym również oglądanie filmów i seriali w jakości 4K, wynosi 100 M/s. Dla wyższego komfortu korzystania z sieci, polecane jest jednak łącze o prędkości co najmniej 300 Mb/s. Jest to obecnie standard dla Internetu światłowodowego. Najczęściej pakiety o wyższej prędkości pobierania (download) oferują także wyższą prędkość wysyłania (upload). 

 

Usługi dodatkowe w cenie - na co mogą liczyć studenci?

 

Decyzja o skorzystaniu z konkretnej opcji Internetu często jest też uzależniona od usług dodatkowych dostępnych w cenie. Wielu dostawców oferuje montaż łącza za darmo bądź za symboliczną złotówkę. Poza tym u wielu operatorów standardem jest darmowy router Wi-Fi. Nie mniejsze znaczenie ma także dostępność Netflixa, HBO Max, Disney+, Tidal, Spotify i innych serwisów streamingowych. Często można uzyskać do nich dostęp za darmo lub w promocyjnej cenie przez ograniczony czas. Jest to dobry sposób na dodatkowe oszczędności dla studentów, którzy często i tak mają wykupiony dostęp do jednego bądź kilku serwisów streamingowych.

Przed wyborem konkretnej oferty warto więc nie tylko zapoznać się z technicznymi szczegółami dotyczącymi łącza, ale również z całym pakietem usług jaki możemy uzyskać w cenie. 

 

Internet dla studenta - najlepsze oferty

 

Szukając ofert na Internet dla studenta warto polować na oferty specjalne pojawiające się sezonowo. Operatorzy Internetu przed rozpoczęciem roku akademickiego często kierują do studentów pakiety Internetu światłowodowego z umową na 9 miesięcy. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby student skorzystał z regularnej oferty dostawcy Internetu. W takim wypadku warto się przyjrzeć takim operatorom jak Vectra, Netia czy UPC. Każdy z nich posiada w swojej ofercie stacjonarny Internet światłowodowy, w stosunkowo niskiej cenie. Dla studenta jest to atrakcyjna opcja, umożliwiająca dostęp do szybkiego i stabilnego łącza internetowego. W takim wypadku warto postawić na umowę na czas nieokreślony, którą w razie potrzeby będzie można zerwać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Najlepszy oferty Internetu dla studentów zajdziesz dzięki porównywarce Teletropiciel.pl


Data publikacji: 18.04.2023